TVN24 Biznes | Pieniądze

Rachunki za prąd. Ponad dwukrotna obniżka stawki opłaty OZE

TVN24 Biznes | Pieniądze

Autor:
mb/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes
Mateusz Morawiecki o dodatku osłonowym w ramach tarczy antyinflacyjnej
Mateusz Morawiecki o dodatku osłonowym w ramach tarczy antyinflacyjnej
wideo 2/5
Mateusz Morawiecki o dodatku osłonowym w ramach tarczy antyinflacyjnej

Opłata OZE w 2022 roku będzie dwukrotnie niższa niż rok wcześniej. Stawka spadnie z 2,20 złotego do 90 groszy za megawatogodzinę (MWh) - poinformował Urząd Regulacji Energetyki. Opłata OZE jest płacona przez wszystkich odbiorców energii elektrycznej.

Opłata OZE jest jedną ze składowych rachunku za prąd. Kwota w tej części rachunku jest przeznaczana na rozwój odnawialnych źródeł energii w kraju. Stawka opłaty OZE w tym roku wynosi 2,20 zł za MWh, w 2022 roku spadnie do 0,90 zł za MWh.

"Przyszłoroczny spadek stawki opłaty OZE związany jest głównie z wysokimi cenami energii elektrycznej notowanymi na giełdzie, co istotnie wpływa na ograniczenie ujemnego salda, o które wnioskują beneficjenci systemów wsparcia przewidzianych ustawą o odnawialnych źródłach energii" - powiedział, cytowany w komunikacie, prezes URE Rafał Gawin. Jak tłumaczył, "to bardzo dobra informacja zwłaszcza dla odbiorców przemysłowych, zużywających na potrzeby produkcji duże wolumeny energii elektrycznej".

Opłata OZE została wprowadzona przepisami ustawy o odnawialnych źródłach energii z 2015 roku i po raz pierwszy doliczono ją do naszych rachunków w lipcu 2016 roku.

Stawki opłaty OZE [zł/MWh] w latach 2016-2022URE

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Ceny prądu 2022

Jednocześnie należy pamiętać, że trwają postępowania taryfowe dotyczące cen energii dla odbiorców w gospodarstwach domowych i stawek opłat dystrybucyjnych na 2022 rok. URE szacuje, że wzrosty cen za energię elektryczną będą dwucyfrowe. Publikacja nowych cen i stawek opłat jest planowana na 17 grudnia br.

Rada Ministrów na wtorkowym posiedzeniu zajmuje się projektem nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym oraz ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej, który zakłada m.in. czasowe zwolnienie z akcyzy na energię elektryczną z obecnych 5 zł/MWh do 0 zł/MWh dla gospodarstw domowych oraz obniżenie akcyzy na energię elektryczną dla pozostałych odbiorców do minimum UE.

Prezes URE Rafał Gawin odniósł się w czwartek do tych propozycji w rozmowie z WP. Wskazał, że akcyza jest elementem kosztów uwzględnianych przy kalkulacji taryfy na sprzedaż energii. Ocenił jednak, że propozycje nie zmieniają trwającego procesu zatwierdzania taryf na 2022 rok. Prezes URE powtórzył, że skala podwyżki może być dwucyfrowa.

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki przyjmuje wnioski taryfowe, następnie są one analizowane i albo zatwierdzane, albo prezes wzywa spółki obrotu do ich korekty. Przedsiębiorstwo energetyczne może wprowadzić taryfę do stosowania nie wcześniej niż po upływie 14 dni i nie później niż do 45. dnia od dnia jej opublikowania przez Prezesa URE.

Wnioski do URE składają kontrolowani przez państwo sprzedawcy: Enea, Energa Obrót, PGE Obrót i Tauron Sprzedaż.

Autor:mb/ToL

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości