Koniec z wielkim sekretem. Amerykanie ujawniają, ile ich długu ma Arabia Saudyjska

Pieniądze

tvn24.plKto jest właścicielem amerykańskiego długu?

Jedna z największych tajemnic świata finansów właśnie została rozwikłana. Departament Skarbu USA ogłosił, ile amerykańskiego długu znajduje się w rękach Arabii Saudyjskiej.

Saudowie są właścicielami 116,8 mld dolarów w amerykańskich obligacjach skarbowych (stan na marzec) - ogłosił w poniedziałek Departament Skarbu USA, kończąc tym samym z czterema dekadami sekretów.

Koniec z tajemnicą

To oznacza, że Arabia Saudyjska posiada trzynasty co do wielkości portfel amerykańskich obligacji, jeżeli weźmiemy pod uwagę kraje zagraniczne. Największymi wierzycielami USA są Chiny (1,2 bln dolarów) i Japonia (1,1 bln). Cały zadłużenie Stanów Zjednoczonych warte jest ponad 19 bln dolarów. Departament Skarbu ukrywał wielkość amerykańskiego długu, jaki posiada Arabia Saudyjska, od 1974 roku. Dane dotyczące stanu zadłużenia podawał dotychczas łącznie dla wszystkich krajów eksportujących ropę naftową, takich jak Wenezuela, Irak i właśnie Arabia Saudyjska. Ale ta polityka zakończyła się w poniedziałek, kiedy urzędnicy ujawnili dokładne udziały poszczególnych krajów. Jak powiedział CNN Money jeden z urzędników, ten ruch ma zapewnić bardziej "przejrzyste" i kompleksowe dane.

Małe państwo, duży dług

Nowy raport Departamentu Skarbu ujawnił również, że Kajmany - kraj, w którym żyje zaledwie ok. 60 tys. ludzi - posiadają 265 mld dolarów w amerykańskich obligacjach skarbowych. To trzeci wynik na świecie wśród państw zagranicznych, co odzwierciedla status tego kraju jako głównego raju podatkowego. Kajmany nie pobierają podatku od osób prawnych, co zachęca międzynarodowe firmy do przechowywania tam ogromnych sum pieniędzy.

Bermudy, kolejny raj podatkowy, są właścicielami 63 mld długu USA. Wcześniej Kajmany i Bermudy były skupione w grupie krajów karaibskich.

Jest jednak bardzo możliwe, że Arabia Saudyjska posiada jeszcze więcej amerykańskiego długu niż suma, która została ujawniona w poniedziałek. To dlatego, że bank centralny Arabii Saudyjskiej posiada 587 mld dolarów rezerw walutowych, a banki centralne gromadzą zazwyczaj swoje rezerwy walutowe w amerykańskich obligacjach skarbowych.

Inna możliwość jest taka, że Arabia Saudyjska poszła w ślady Chin. Wielu analityków uważa, że Pekin trzyma amerykański dług na rachunkach powierniczych w Belgii - kraju, który według Departamentu Skarbu USA posiada 154 mld długu.

"Poważna" groźba

Saudyjska tajemnica nabrała większego znaczenia w ostatnich miesiącach. Od końca 2014 roku Saudyjczycy wydali z rezerw walutowych 130 mld dolarów (w tym prawdopodobnie sprzedali część długu USA), aby poradzić sobie z załamaniem cen ropy.

Dodatkowo rosnące napięcia między Stanami Zjednoczonymi a Arabią Saudyjską doprowadziło do tego, że Saudowie wystosowali groźbę. Jak poinformowały źródła CNN, Arabia Saudyjska "poważnie" zagroziła, iż sprzeda amerykański dług, jeżeli Kongres USA uchwali ustawę, która pozwoliłaby ofiarom ataków terrorystycznych z 11 września 2001 roku na pozywanie zagranicznych rządów. Dumping ogromnej sumy amerykańskich obligacji w tym samym czasie mógłby doprowadzić do destabilizacji światowych rynków finansowych. Ale zachwiałby także budżetem Arabii Saudyjskiej, co wielu ekspertów doprowadziło do wniosku, że groźba była pusta.

Autor: ToL//km / Źródło: CNN Money

Źródło zdjęcia głównego: tvn24.pl