Boeing odpowiada na rekordowy kontrakt Airbusa. Podniebna bitwa nabiera rumieńców

Pieniądze

Boeing 737-800 Next GenerationBoeing
wideo 2/2

W środę Boeing poinformował o gigantycznym zamówieniu ze strony przewoźnika z Bliskiego Wschodu. Stało się to krótko po tym, jak rekordowy kontrakt zawarł jego największy konkurent - Airbus. Bitwa pomiędzy największymi koncernami produkującymi samoloty nabiera rumieńców.

Boeing ogłosił, że sprzeda dodatkowe 225 samolotów typu 737 Max liniom lotniczym Flydubai, które planują również zakup największego modelu produkowanego przez Boeinga - Max 10. Całkowita wartość transakcji ma wynieść 27 miliardów dolarów.

Amerykański koncern wskazał, że było to największe jak dotąd zamówienie z Bliskiego Wschodu na samoloty pasażerskie wąskokadłubowe.

Ogłoszenie transakcji nastąpiło niecałe dwie godziny po tym, jak Airbus podał, że zawarł umowę sprzedaży na 430 odrzutowców A320neo. Samoloty ma kupić konsorcjum Indigo Partners. Zamówienie, które Indigo Partners określiło, jako jedne z największych w swojej historii, opiewa na kwotę około 50 mld dolarów.

Airbus i Boeing nowe umowy ogłosiły podczas targów lotniczych Dubai Air Show, które kończą się w czwartek.

Rosnące zapotrzebowanie

Zdaniem informującego o kontraktach dziennika "Wall Street Journal" jest to przejaw rosnącego zapotrzebowania rynku na usługi niskobudżetowych linii lotniczych.

Jak ocenił wicedyrektor marketingu Boeinga, Randy Tinseth, "sektor lotów niskobudżetowych z pewnością będzie wzrastał szybciej, niż reszta rynku lotniczego". "WSJ" stwierdza, że zarówno Airbus jak i Boeing agresywnie zwiększają produkcję samolotów wąskokadłubowych w związku z rosnącym zapotrzebowaniem rynkowym. Wysokiej rangi przedstawiciele obu firm informowali ostatnio, że są w stanie maksymalizować plany produkcyjne. Jednocześnie wskazali na możliwe problemy z podwykonawcami, którzy mogą nie dostarczać na czas części do produkowanych samolotów. Boeing obecnie buduje 47 wąskokadłubowych samolotów miesięcznie. W przyszłym roku firma planuje zwiększyć produkcję do 52 maszyn w ciągu miesiąca, a w 2019 - do 57. "Naciski na zwiększenie produkcji idą z góry" - mówi Tinseth. Tymczasem Airbus od początku 2019 roku planuje zwiększenie swojej produkcji do 60 samolotów typu A320 miesięcznie. Rozważana była również norma na poziomie 63 maszyn budowanych w ciągu miesiąca.

Autor: mb//dap / Źródło: CNN Money, PAP