Spore zainteresowanie "MdM". Wykorzystano blisko połowę środków

Nieruchomości

Fakty TVNW puli 715 mln zł dotacji dla programu MdM na rok 2015 do wykorzystania pozostało 374 mln zł

W puli 715 mln zł dotacji dla programu MdM na rok 2015 do wykorzystania pozostało 374 mln zł - podaje BGK. Od 2014 r. zawarto ok. 26,5 tys. umów kredytowych w ramach MdM. Na 2016 rok kredytobiorcy złożyli już 4 tys. wniosków na kwotę prawie 100 mln zł.

Rządowy program "Mieszkanie dla Młodych" został uruchomiony w 2014 roku. Pomoc państwa polega na dofinansowaniu wkładu własnego przy zakupie mieszkania. Obsługa finansową zajmuje się Bank Gospodarstwa Krajowego.

W tym roku blisko połowa środków w tegorocznym limicie dla programu MdM została już wykorzystana. W puli dofinansowania pozostało jeszcze 374 mln zł. Dyrektor Bogusław Białowąs z państwowego banku przewiduje, że "wykorzystanie środków z tegorocznego limitu przewidzianego w budżecie państwa w kwocie 715 mln może się zbliżyć do pełnego wykorzystania na koniec roku". - Liczymy, że zmiany wprowadzone do programu "Mieszkanie dla młodych" spowodują jeszcze większe zainteresowanie środkami na zakup pierwszego mieszkania przez młodych ludzi, w tym rodziny wielodzietne - dodaje Białowąs.

Jakie zmiany?

Nowelizacja ustawy, która weszła w życie z dniem 1 września br. wprowadza zmiany takie jak możliwość kupna mieszkania na rynku wtórnym. Nowy MdM oferuje znacznie większe wsparcie dla rodzin wielodzietnych: wzrosło dofinansowanie wkładu własnego z 15 do 30 proc. wartości odtworzeniowej mieszkania, program przestanie dotyczyć tylko zakupu pierwszego mieszkania w przypadku rodzin wielodzietnych. Najważniejsza z punktu widzenia finansowego jest nowelizacja zwiększająca udział w programie osób bez zdolności kredytowej. Od tej pory dowolne osoby a nie tylko najbliższa rodzina będą mogły wystąpić w charakterze „dodatkowego kredytobiorcy”. Tylko w sierpniu do BGK wpłynęło 1 787 wniosków o dofinansowanie zakupu mieszkania na kwotę 41,95 mln zł. Od uruchomienia programu do sierpnia br. liczba zawartych umów kredytowych w ramach programu MdM w całej Polsce wyniosła 26 445, a łączna kwota dofinansowania wkładu własnego przekroczyła 600 mln zł. Najwięcej umów napłynęło z woj. mazowieckiego. Tam zawarto ich ponad 5 tys. na łączna kwotę dofinansowania 133,97 mln zł. Ponad 4 tys. umów kredytowych zawarto także w woj. pomorskim (na kwotę 101,3 mln zł) oraz w woj. wielkopolskim (ponad 95 mln zł). Najmniej umów podpisano w województwie opolskim - były to tylko 72 umowy na kwotę 3,88 mln zł. Liczba wniosków składanych na rok 2016 przekroczyła już 4 tys. na dofinansowanie o wartości blisko 100 mln zł.

"Mieszkanie dla Młodych" po zmianach. Co zrobić, żeby skorzystać z programu?

"Biznes dla Ludzi", cz.3TVN24 Biznes i Świat

Autor: mb / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN