TVN24 Biznes | Nieruchomości

Co z podatkiem katastralnym? Wiceminister wyjaśnia

TVN24 Biznes | Nieruchomości

Autor:
kris
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes
Ekspertka podatkowa o PIT-2 i uldze dla klasy średniej
Ekspertka podatkowa o PIT-2 i uldze dla klasy średniejTVN24
wideo 2/24
Polski Ład - zmiany w podatkach

Wiceminister rozwoju i technologii Piotr Uściński zapewnił, że nie będzie wprowadzany podatek katastralny rozumiany jako podatek od wartości nieruchomości powszechnie płacony przez wszystkich Polaków. Dodał, że resort przygląda się problemowi pustostanów.

Podatek katastralny - komentarz wiceministra rozwoju

Uściński był pytany podczas poniedziałkowej konferencji, czy planowane są zmiany w opodatkowaniu nieruchomości mieszkaniowych, np. wprowadzenie podatku od pustostanów lub tzw. flippingu jako rozszerzenie rozwiązań w sektorze mieszkaniowym zakładanych w Polskim Ładzie.

Wiceszef MRiT zapewnił, że rząd nie będzie wprowadzać podatku katastralnego rozumianego jako podatek od wartości nieruchomości powszechnie płaconego przez wszystkich Polaków. - Takich planów nie ma - zaznaczył.

Jednocześnie poinformował, że resort cały czas analizuje problem pustostanów. - Wiemy, że pojawia się na rynku problem pustostanów. Nie możemy dopuścić do tego, żeby był to masowy problem, by nowe mieszkania stały puste i oczekiwały na wzrost wartości, zamiast być wynajmowane - stwierdził Uściński.

- Ważne, by mieszkania, które są budowane na polskim rynku, trafiały do polskich rodzin i by polskie rodziny mogły w tych mieszkaniach mieszkać - podkreślił wiceszef MRiT.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Kwestia pustostanów

W listopadzie zarówno Ministerstwo Finansów, jak i Ministerstwo Rozwoju i Technologii zapewniały, że rząd nie planuje wprowadzenia podatku katastralnego, a informacje, które pojawiły się w przestrzeni medialnej na ten temat są nieprawdziwe. Wtedy także resort rozwoju podał w oświadczeniu, że monitoruje sytuację dotyczącą pustostanów i analizuje różne rozwiązania.

- W zakresie swojej właściwości potwierdzamy, że dostrzegamy problem tak zwanych pustostanów, czyli mieszkań kupowanych wyłącznie w celach inwestycyjnych, które nie są przez nabywcę ani zamieszkiwane, ani wynajmowane. Analizujemy też kwestię tak zwanego flippingu, czyli nabywania mieszkań w celu ich szybkiej sprzedaży po wyższej cenie - poinformowało MRiT.

Czytaj więcej: Polski Ład i duże zmiany dla wynajmujących mieszkania >>>

Co to jest podatek katastralny?

Podatek katastralny to forma opodatkowania nieruchomości. Podatek uzależniony jest od wartości katastralnej nieruchomości, czyli od wartości domu, mieszkania, lokalu czy innego obiektu. Nie trudno zatem zorientować się, że im większa wartość nieruchomości, tym wyższa będzie wartość podatku katastralnego do zapłacenia.

Na wartość nieruchomości ma wpływ wiele innych czynników. Należą do nich m.in.:

●     lokalizacja, ●     rodzaj budynku, ●     stan techniczny, ●     stan prawny, ●     metraż.

Czytaj więcej: Podatek katastralny w Europie i na świecie >>>

Autor:kris

Źródło: PAP, TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości