Polski Ład i duże zmiany dla wynajmujących mieszkania. "Będą mieć wpływ na portfele setek tysięcy Polaków"

Autor:
mb/dap
Źródło:
TVN24 Biznes
Ekspertka podatkowa o PIT-2 i uldze dla klasy średniej
Ekspertka podatkowa o PIT-2 i uldze dla klasy średniejTVN24
wideo 2/21
Polski Ład - zmiany w podatkach

Polski Ład wprowadzi duże zmiany w opodatkowaniu najmu prywatnego. Od 1 stycznia 2023 roku, czyli rok później niż większość uchwalonych w październiku nowych przepisów podatkowych, jedyną dopuszczalną formą opodatkowania przychodów z najmu lub dzierżawy będzie ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. - Zmiany są zdecydowanie niekorzystne, będą mieć wpływ na portfele setek tysięcy Polaków - ocenił Przemysław Pruszyński, doradca podatkowy z Konfederacji Lewiatan.

Ustawa podatkowa z Polskiego Ładu zmieni zasady opodatkowania dla osób wynajmujących mieszkania i budynki mieszkalne w ramach tzw. najmu prywatnego, czyli poza działalnością gospodarczą. Do tej pory najem prywatny mógł być opodatkowany, w zależności od wyboru podatnika, według skali podatkowej lub ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Od 1 stycznia 2023 roku wejdą jednak w życie nowe regulacje, które sprawią, że jedyną dopuszczalną formą będzie ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Pierwotnie planowano, że nastąpi to już 1 stycznia 2022, jednak datę zmieniono w trakcie prac parlamentarnych.

Czytaj także: Polski Ład i rewolucja dla milionów pracowników. Oto najważniejsze zmiany

Polski Ład. Wynajem mieszkania

Co więc się zmieni od stycznia 2023? - Osoby, które nie prowadzą działalności gospodarczej i wynajmują prywatnie mieszkania od 1 stycznia 2023 roku nie będą mogły rozliczać się na tak zwanych zasadach ogólnych, które pozwalają na opodatkowanie dochodu, tj. po uwzględnieniu w rozliczeniu podatkowym np. kosztów nabycia lokalu (poprzez odpisy amortyzacyjne), kosztów ewentualnego kredytu, kosztów utrzymania nieruchomości, remontów, itp. - wyjaśnił Przemysław Pruszyński, doradca podatkowy z Konfederacji Lewiatan.

Zamiast tego wynajmujący mieszkania w ramach najmu prywatnego zostaną zobowiązani do opodatkowania przychodów z najmu prywatnego ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, tj. stawką 8,5 proc. od przychodu – do kwoty 100 000 zł przychodu i stawką 12,5 proc. nadwyżkę ponad 100 000 zł.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Według firmy audytorsko-doradczej KPMG "istnieje ryzyko, że wprowadzone zmiany spowodują, iż wielu podatników płacących do tej pory niski podatek, lub wykazujących stratę z najmu, będą zmuszeni do płacenia dużo wyższego podatku ryczałtowego". Kwota płaconego podatku wzrośnie w niektórych przypadkach nawet o kilkaset złotych miesięcznie.

Przykładowo, osoba, która obecnie wynajmuje mieszkanie w ramach najmu prywatnego, uzyskuje przychód w wysokości 3000 zł i rozlicza się na zasadach ogólnych, po zmianach z Polskiego Ładu zapłaci podatek wyższy o 170 zł. Obecnie od przychodu z najmu można odliczyć koszty uzyskania przychodu w łącznej kwocie np. 2500 zł (amortyzacja, spłata kredytu, czynsz i opłaty). Dochód, który jest podstawą opodatkowania, to zatem 500 zł. Podatnik w tej sytuacji zapłaci 17-proc. podatek od dochodu, w wysokości 85 zł.

Po zmianach, rozliczając się na ryczałcie od przychodów ewidencjonowanych, wynajmujący zapłaci podatek w wysokości 255 zł. Podatek, w wysokości 8,5 proc. będzie bowiem liczony od całego przychodu (3000 zł). Nie będzie możliwości obniżenia podstawy opodatkowania o koszty uzyskania przychodów.

Czytaj także: Polski Ład i duże zmiany dla przedsiębiorców. Co trzeba wiedzieć

KPMG wyjaśniło, że zmiany, które wejdą w życie od początku 2023 roku, wymuszą na podatnikach do tej pory płacących podatek według skali, konieczność liczenia ryczałtu od przychodów według obowiązujących stawek oraz wpłacanie ich miesięcznie lub kwartalnie. "Podatnicy ci będą musieli złożyć dodatkowe zeznania na formularzu PIT-28, który zawierać będzie kwoty osiągniętego przychodu oraz należnego ryczałtu" - wskazano. Formularz PIT-28 należy złożyć do końca lutego roku następującego po roku podatkowym w którym przychód został osiągnięty.

Polski Ład wprowadzi również zmiany dla podatników wynajmujących mieszkania w ramach działalności gospodarczej. Wciąż będą mogli się wprawdzie rozliczać na zasadach ogólnych, tj. opodatkowywać dochód, jednak - jak wskazał Pruszyński - "nie będzie można zaliczać do kosztów uzyskania przychodów wydatków na zakup nieruchomości (odpisów amortyzacyjnych od nabycia nieruchomości)". "W praktyce oznacza to bardzo istotne zwiększenie podstawy opodatkowania oraz płaconego podatku" - zwrócił uwagę doradca podatkowy.

Polski Ład a rynek nieruchomości

Zdaniem Pruszyńskiego, "zmiany są zdecydowanie niekorzystne, stracą wszyscy wynajmujący mieszkania". - Jedni z powodu konieczności przejścia na ryczałt od przychodów ewidencjonowanych (wynajmujący mieszkania prywatnie), drudzy w związku z brakiem możliwości rozpoznawania w kosztach uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych z tytułu nabycia mieszkania (wynajmujący mieszkania w ramach działalności gospodarczej) - ocenił.

Czytaj także: Polski Ład w emeryturach. Na zmianach może stracić nawet 600 tysięcy osób

Doradca podatkowy z Konfederacji Lewiatan nie sądzi jednak, by zmiany miały wpływ na popyt i podaż na rynku nieruchomości. - Będą natomiast mieć wpływ na portfele setek tysięcy Polaków, którzy czerpią dodatkowe dochody z wynajmu prywatnych mieszkań (najem będzie mniej opłacalny) oraz na wyższe czynsze płacone przez osoby, których nie stać na własne mieszkanie, ponieważ trzeba się liczyć z tym, że osoby wynajmujące będą chciały choć część wyższych obciążeń podatkowych przerzucić na najemców - stwierdził Przemysław Pruszyński.

Autor:mb/dap

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości