Program tanich kredytów mieszkaniowych. Jest podpis prezydenta

Autor:
mb/ams
Źródło:
TVN24 Biznes, PAP
Dla kogo program kredytu na 2 procent? Wiceminister odpowiada
Dla kogo program kredytu na 2 procent? Wiceminister odpowiadaTVN24
wideo 2/4
TVN24Dla kogo program kredytu na 2 procent? Wiceminister odpowiada

Program Pierwsze Mieszkanie coraz bliżej. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę wdrażającą ustawę o pomocy państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe - poinformowała Kancelaria Prezydenta RP. Jednym z filarów programu jest Bezpieczny Kredyt 2 procent.

Parlament pod koniec maja zakończył pracę nad ustawą o pomocy państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe, która wprowadza w życie program Pierwsze Mieszkanie. We wtorek podpis pod ustawą złożył prezydent Andrzej Duda.

Kancelaria prezydenta zwróciła uwagę, że zasadniczym celem ustawy "jest poprawa stanu zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych społeczeństwa poprzez wsparcie systematycznego oszczędzania na cele mieszkaniowe związane z pozyskaniem pierwszego własnego lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, a także – w okresie dużej zmienności uwarunkowań makroekonomicznych, w tym utrzymywania się wysokich stóp procentowych – zwiększenie zdolności do zaciągnięcia i spłaty kredytów udzielanych w celu sfinansowania nabycia lub budowy pierwszego własnego lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego".

Ustawa, z wyjątkiem części przepisów, wejdzie w życie 1 lipca 2023 roku.

Bezpieczny Kredyt 2 procent

Jednym z elementów programu jest Bezpieczny Kredyt 2 procent, który będzie skierowany do osób do 45. roku życia, które nie mają ani nie miały wcześniej własnego mieszkania. Rozwiązanie przewiduje dopłaty do kredytu przez 10 lat, tak aby oprocentowanie zobowiązania przez cały ten okres było na poziomie 2 proc. plus marża banku.

Zgodnie z zapowiedziami ministra rozwoju i technologii Waldemara Budy program ma ruszyć od 3 lipca 2023 roku.

Źródłem finansowania dopłat do rat będzie istniejący już w Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK) - Rządowy Fundusz Mieszkaniowy. Ministerstwo Rozwoju i Technologii wskazywało, że w programie wezmą udział te instytucje finansowe, które podpiszą odpowiednią umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego i wprowadzą instrumenty do swojej oferty produktowej. Katarzyna Fortuna z Banku Gospodarstwa Krajowego poinformowała, że cztery banki zadeklarowały wprowadzenie "bezpiecznego kredytu" mieszkaniowego od 3 lipca.

Bezpieczny Kredyt 2 procent obejmie nie tylko mieszkania na rynku pierwotnym i wtórnym, ale również budowę własnego domu.

Limity w programie Bezpieczny kredyt 2 procent

Kwota "bezpiecznego kredytu" nie będzie mogła przekroczyć 500 tys. zł albo - jeśli kredytobiorca prowadzi gospodarstwo domowe wspólnie z małżonkiem lub ma co najmniej jedno dziecko - 600 tys. zł. Wkład własny nie będzie mógł być wyższy niż 200 tys. zł. W przypadku braku wkładu własnego lub niepełnego wkładu będzie można skorzystać z gwarancji Banku Gospodarstwa Krajowego.

Wartość udzielonego finansowania w ramach Bezpiecznego Kredytu 2 procent oszacowano na odpowiednio 3,2 mld zł w 2023 roku oraz 13,2 mld zł w 2024 roku.

Drugim filarem programu Pierwsze Mieszkanie jest Konto Mieszkaniowe, czyli pomoc w oszczędzaniu na zakup mieszkania.

Przepisy zmierzają też do wyeliminowania możliwości handlu cesjami umów rezerwacyjnych, deweloperskich oraz innych umów zobowiązujących do przeniesienia na nabywcę praw do lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego. Wprowadzony będzie zakaz cesji umowy rezerwacyjnej, z wyjątkiem cesji dokonywanej na rzecz członków rodziny.

Zmiany w zakresie umów rezerwacyjnych i deweloperskich zaczną obowiązywać po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb/ams

Źródło: TVN24 Biznes, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości