Morawiecki zapowiadał 100 tysięcy mieszkań, nie wyszło. Teraz jest mowa o kolejnych 75 tysiącach

Autor:
kris/dap
Źródło:
TVN24 Biznes, PAP
Zapowiedzi a rzeczywistość - podsumowanie programu Mieszkanie plus
Zapowiedzi a rzeczywistość - podsumowanie programu Mieszkanie plusTVN24
wideo 2/6
TVN24Zapowiedzi a rzeczywistość - podsumowanie programu Mieszkanie plus

Trzy lata temu premier Mateusz Morawiecki obiecywał 100 tysięcy mieszkań w budowie na koniec 2019 roku. Nie udało się tej obietnicy dotrzymać. Teraz rząd zapowiada, po rozmowie z przedstawicielami Lewicy, wpisanie do Krajowego Planu Odbudowy 75 tysięcy lokali.

We wtorek doszło do spotkania premiera Mateusza Morawieckiego z przedstawicielami klubu Lewicy na temat Krajowego Planu Odbudowy. Lewica wcześniej przedstawiła swoje propozycje do KPO, od których przyjęcia uzależnia poparcie dla ratyfikacji decyzji o zasobach własnych. Ostatecznie rząd zdecydował się - o czym informował premier - wprowadzić te postulaty do KPO - w tym w zakresie budowy 75 tys. mieszkań komunalnych. Krajowy Plan Odbudowy w piątek ma przyjąć Rada Ministrów.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Zapowiedzi a rzeczywistość

Kwestie mieszkaniowe od lat są w centrum zainteresowania kolejnych rządów. Także rząd Zjednoczonej Prawicy zapowiadał zasypywanie, szacowanej wcześniej na dwa miliony lokali, luki mieszkaniowej w Polsce, czemu miał służyć program Mieszkanie plus. Deklarować budowę nowych (zwłaszcza tanich) mieszkań jest jednak łatwiej, niż potem te zapowiedzi realizować.

- W 2019 roku, to jest moje zobowiązanie, które też przed państwem tutaj niejako składam, w budowie będzie 100 tysięcy mieszkań – mówił premier Mateusz Morawiecki w kwietniu 2018 roku.

- Rozliczycie mnie państwo, popatrzycie na dzisiejszą datę i za rok w kwietniu zobaczymy, czy chociaż 40, 50, 60 tysięcy mieszkań z tego programu Mieszkanie plus zostanie wybudowanych – dodał szef rządu kilka dni później.

Tymczasem na koniec 2020 roku w ramach programu Mieszkanie plus wybudowanych oraz w budowie były w sumie 26 182 mieszkania – podała pod koniec stycznia wiceminister rozwoju, pracy i technologii Anna Kornecka. Program Mieszkanie plus rozpoczął się 12 października 2016 r.

Rok 2020 był natomiast wyjątkowo dobry, jeśli chodzi o deweloperów i inwestorów indywidualnych. W 2020 roku oddano do użytkowania prawie 222 tysiące mieszkań, czyli o 7 procent więcej niż rok wcześniej. Deweloperzy w 2020 roku przekazali do eksploatacji 143,8 tys. mieszkań – o 9,4 procent więcej niż w 2019 roku. Z kolei inwestorzy indywidualni – 74,1 tys. mieszkań, o 7,1 procent więcej. W ramach obu tych form budownictwa wybudowano łącznie 98,2 procent wszystkich mieszkań oddanych do użytkowania. Resztę stanowiły inwestycje oddane w ramach budownictwa spółdzielczego i pozostałych form: komunalnej, społecznej czynszowej i zakładowej.

"Wyniki budownictwa mieszkaniowego w 2020 są rekordowe – drugi rok z rzędu zostało oddane do użytku ponad 200 tys. mieszkań, tj. 222 tys. vs 207,4 tys. w 2019. Poprzednio poziom 200 tys. był przekroczony w 1980, a najwyższy wynik 284 tys. mieszkań został osiągnięty w 1978 i 1979" – komentowali ekonomiści PKO Banku Polskiego.

Budownictwo mieszkaniowePAP

Autor:kris/dap

Źródło: TVN24 Biznes, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości