Mieszkanie w stolicy za 950 zł. Wiadomo, ile państwo chce za wynajem

[object Object]
Ile będą wynosiły czynsze w ramach Mieszkanie Plus?TVN24 BiS
wideo 2/6

950 złotych za 50-metrowe mieszkanie w Warszawie - tyle ma wynieść czynsz w ramach programu Mieszkanie Plus. Stawka ta nie uwzględnia dodatkowych opłat, ale to i tak dużo mniej niż obecna średnia rynkowa, czyli w przypadku stolicy 2,1 tys. złotych.

Czytaj projekt rozporządzenia

Maksymalna cena metra kwadratowego mieszkania ma być ustalana co roku na mocy rozporządzenia Rady Ministrów. Dziś poznaliśmy stawki, które będą obowiązywały w pierwszym okresie działania programu Mieszkanie Plus.

Wpływ na wysokość tej opłaty będzie miało przede wszystkim położenie nieruchomości.

Projekt, zgodnie z ustawą o Krajowym Zasobie Nieruchomości, określa maksymalny czynsz normowany dla najmu bez opcji dojścia do własności oraz maksymalną wysokość comiesięcznej raty za cenę mieszkania z dojściem do własności: czyli przy założeniu 30‑letniego terminu spłat oraz maksymalną cenę jednego metra kwadratowego powierzchni użytkowej mieszkania na wynajem.

Jakie czynsze

W dokumencie wpisano maksymalne wysokości czynszu dla gmin w poszczególnych województwach.

W przypadku opcji bez dojścia do własności dla województw:

- podlaskie - 6,8 zł za metr kw

- świętokrzyskie - 7,1 zł

- lubelskie - 7,11 zł

- lubuskie - 7,19 zł

- łódzkie - 7,29 zł

- podkarpackie - 7,35 zł

- kujawsko - pomorskie - 7,33 zł

- opolskie - 7,53 zł

- zachodniopomorskie - 7,56zł

- śląskie - 7,68 zł

- małopolskie - 7,98 zł

- dolnośląskie - 7,97 zł

- pomorskie - 8,44 zł

- mazowieckie - 8,57 zł.

Wyższa o ok. 3-6 zł będzie cena za m kw. przy czynszu z opcją dojścia do własności.

- podlaskie - 9,65 zł za metr kw

- świętokrzyskie - 10,14 zł

- lubelskie - 10,16 zł

- lubuskie - 10,28 zł

- łódzkie - 10,42 zł

- podkarpackie - 10,49 zł

- kujawsko - pomorskie - 10,56 zł

- opolskie - 10,76zł

- zachodniopomorskie - 10,79 zł

- śląskie - 10,97 zł

- małopolskie - 11,39 zł

- dolnośląskie - 11,38 zł

- pomorskie - 12,06 zł

- mazowieckie - 12,24 zł.

Oddzielnie podano też maksymalną wysokość czynszów dla miast, np. dla Warszawy - to 19 zł za metr kw. Koszt najmu w gminach graniczących z gminami miejskimi stanowi średnią arytmetyczną maksymalnych cen dla województwa i największego miasta.

Inne opłaty

Ostateczny czynsz będzie składał się z czynszu (wyliczonego z podanych powyżej stawek) oraz kosztów opłat eksploatacyjnych, czyli za konserwację, fundusz remontowy, prace administracyjne oraz utrzymanie części wspólnych, których wysokość zawarto w ustawie.

W Warszawa będzie to 10 złotych za 1 metr kwadratowy powierzchni użytkowej lokalu. W miastach wojewódzkich i będących siedzibą sejmiku województwa to 9 zł. W nieruchomościach położonych w innych lokalizacjach – 6,50 zł.

Co oznacza, że w Warszawie za 50-metrowe mieszkanie zapłacimy 950 zł (19 zł x 50 m kw.) plus 500 zł za opłaty eksploatacyjne (50 m x 10 zł), czyli łącznie 1450 zł. Stawka nie uwzględnia opłat za media.

O programie

Program Mieszkanie plus składa się z części komercyjnej, realizowanej przez BGK Nieruchomości, i części regulowanej, której zasady określa podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę na początku sierpnia ustawa o Krajowym Zasobie Nieruchomości. W części komercyjnej przygotowywanych jest obecnie ponad 10 tys. mieszkań, z czego ponad 1,2 tys. mieszkań jest już w budowie. Wartość inwestycji przygotowywanych przez BGK Nieruchomości przekracza 2 mld zł. Ustawa o Krajowym Zasobie Nieruchomości weszła w życie 11 września. Dzięki niej powstanie tzw. bank ziemi, który będzie gospodarował nieruchomościami Skarbu Państwa. Grunty będą przeznaczone pod budowę mieszkań o atrakcyjnym czynszu (jego wysokość będzie określana rozporządzeniem), w formule najmu lub najmu z opcją dojścia do własności. KZN będzie również realizował zadania związane z ochroną praw najemców. Resort zakłada, że pierwsze budynki mieszkalne w regulowanym ustawą o KZN programie Mieszkanie plus, na gruntach Skarbu Państwa włączonych do zasobu powstaną w 2019 roku, ale nie wyklucza wcześniejszej realizacji.

Autor: mb/gry / Źródło: PAP

Raporty:
Pozostałe wiadomości