Ceny ofertowe mieszkań w dół. Ale nie wszędzie

Autor:
mb/ams
Źródło:
TVN24 Biznes
Sławomir Dudek o rynku mieszkań na wynajem
Sławomir Dudek o rynku mieszkań na wynajemTVN24
wideo 2/5
TVN24Sławomir Dudek o rynku mieszkań na wynajem

Ceny ofertowe mieszkań w czerwcu 2022 roku zaczęły spadać - wynika z nowego raportu Expandera i Rentier.io. Spadki pojawiły się w 11 z 17 analizowanych miast. Największe przeceny w ujęciu miesięcznym dotyczą nieruchomości w Częstochowie i Sosnowcu. Autorzy raportu podkreślili jednak, że ceny są wciąż wyższe niż przed rokiem we wszystkich badanych miastach.

Autorzy raportu przeanalizowali 36 498 internetowych ofert sprzedaży, zarówno z rynku pierwotnego, jak i wtórnego, opublikowanych od 1 do 30 czerwca 2022 roku. Wynika z nich, że w minionym miesiącu w porównaniu z majem ceny mieszkań spadły w 11 z 17 badanych miast.

"To już kolejne potwierdzenie spadku cen. Przypomnijmy, że niedawno PKO BP poinformował, że według ich danych ceny transakcyjne nowych mieszkań w II kwartale spadły w 4 z 6 największych miast" - zauważono w raporcie.

Ceny mieszkań w Polsce - czerwiec 2022

Z raportu Expandera i Rentier.io wynika, że największe spadki w czerwcu br. miały miejsce w Częstochowie i Sosnowcu. Cena za metr kwadratowy w tych miastach spadła o odpowiednio 10 i 7 procent miesiąc do miesiąca. Niższe ceny niż w maju odnotowano również na największych rynkach – w Warszawie ceny poszły w dół o 2 procent miesiąc do miesiąca, w Gdańsku o 4 procent, a we Wrocławiu i w Krakowie - po 1 procent. Z kolei nadal znacząco, bo o 4 procent w ujęciu miesięcznym rosły ceny w Lublinie.

Z drugiej strony, pomimo spadków w ujęciu miesięcznym, ceny wciąż są wyższe niż przed rokiem we wszystkich badanych miastach. Liderem jest Szczecin, gdzie cena za metr kwadratowy jest o 21 procent wyższa niż przed rokiem. Dużo drożej niż w czerwcu 2021 roku jest też w Poznaniu (18 procent), Rzeszowie (16 procent) i we Wrocławiu (16 procent). Dwucyfrowe wzrosty rok do roku dotyczą też Gdańska, Torunia, Bydgoszczy, Gdyni, Warszawy, Krakowa, Białegostoku, Radomia oraz Lublina. Z kolei najmniejszy roczny wzrost odnotowano w Sosnowcu i Katowicach. Ceny są tam o 6 procent wyższe niż przed rokiem.

Ofertowe ceny mieszkańExpander

Zdaniem autorów raportu główną przyczyną spadku cen w ujęciu miesięcznym w czerwcu jest wzrost stóp procentowych. Jak wskazali, oddziałuje to na rynek nieruchomości na wiele sposobów. "Z jednej strony powoduje, że znacznie droższe i trudniej dostępne stały się kredyty hipoteczne. To mocno ogranicza popyt ze strony osób, które chciałyby kupić mieszkanie dla siebie. Zmusza też część kredytobiorców, którzy nie mogą sobie poradzić ze spłatą rat, do sprzedaży mieszkania. Szczególnie dotyczy to tych, którzy nie mogą skorzystać z ustawowych wakacji kredytowych" - wyjaśnili eksperci.

W ich ocenie wyższe stopy procentowe ograniczają też popyt inwestycyjny." Na lokatach bankowych czy obligacjach mnożna bowiem uzyskać obecnie podobne lub nawet wyższe zyski niż te, jakie przynosi inwestycja w mieszkanie na wynajem. To może się jednak zmienić, ponieważ stawki najmu znacząco rosną. Jeśli dodatkowo w najbliższych miesiącach będzie kontynuowany trend spadku cen mieszkań, to opłacalność takich inwestycji zdecydowanie wzrośnie" - zauważyli autorzy raportu.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb/ams

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości