Znamy ostateczną wersję rozporządzenia regulującego warunki, jakim powinny odpowiadać nowobudowane mieszkania. Ministerstwo usuwa anachroniczne normy dotyczące ustawienia pralki, ale też określa minimalną powierzchnię mieszkań. To ostatnie nie podoba się deweloperom.
14 listopada minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk podpisał nowelizację rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.
Kuchnia w pokoju, pralka - gdzie chcesz
Do tej pory w budownictwie mieszkaniowym funkcjonowały regulacje, zgodnie z którym to w łazience musiało być przewidziane miejsce na pralkę. Jak zauważa resort budownictwa, od czasu wejścia w życie tej regulacji - czyli od 2002 roku - zmieniły się przyzwyczajenia ludzi dotyczące ustawień pralki. Czyniąc tym samym obowiązujący przepis nieżyciowym.
Dlatego minister zdecydował się usunąć taki wymóg. Co oznacza, że wraz z wejściem w życie nowelizacji, deweloper będzie mógł zaprojektować miejsce na pralkę także w innych pomieszczeniach.
Podobne zmiany dotyczą aneksu kuchennego. Dotychczas niedozwolone było zaprojektowanie go połączonego z pokojem w jednopokojowym mieszkaniu. Wraz z wejściem w życie nowelizacji takie ograniczenie zniknie.
"Nie" dla mikroapartamentów
Jednak najbardziej kontrowersyjną zmianą jest wprowadzenie przepisami minimalnej powierzchni mieszkania. Dotychczas prawo regulowało minimalny metraż tylko niektórych pomieszczeń, np. co najmniej jeden pokój musiał mieć 16 mkw. Nie określono natomiast ogólnej wymaganej powierzchni mieszkania
Zgodnie z nowym rozporządzeniem całe mieszkanie musi mieć minimum 25 mkw. Chodzi m. in. o zapewnienie odpowiedniego komfortu używania lokalu jego mieszkańcom.
Zdaniem ministerstwa nowe przepisy nie wpłyną znacząco na praktykę stosowaną przez deweloperów. "Już na podstawie obowiązujących przepisów, biorąc pod uwagę wymagania w zakresie minimalnej powierzchni przynajmniej jednego pokoju, [...] można przyjąć, że minimalna powierzchnia mieszkania jednopokojowego powinna wynosić co najmniej 24-25 mkw. Próg określony w projekcie pokrywa się z aktualną praktyką - przeciętna powierzchnia użytkowa przypadająca na 1 osobę w Polsce wynosi - 26,7 m2" - pisze MIB na swojej stronie internetowej.
Innego zdania są deweloperzy. Wejście w życie przepisów rozporządzenia sprawi, że nie będą mogli budować tzw. mikroapartamentów, które ostatnio stały się modne przede wszystkim wśród młodych ludzi.
Protest
"Konsekwencja Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa w dążeniu do ograniczenia możliwości budowania mniejszych mieszkań dziwi nas tym bardziej, że rząd z jednej strony podejmuje starania związane z lepszym zaspokajaniem potrzeb mieszkaniowych młodych Polaków poprzez programy Mieszkanie dla Młodych czy Mieszkanie plus, a jednocześnie chce ograniczyć ofertę kierowaną głównie do młodych osób, które często nie mają wystarczających środków na zakup większego mieszkania" - napisano w komentarzu.
Nowelizacja rozporządzenia ma wejść w życie 1 stycznia 2018 roku.
Autor: ps//dap / Źródło: tvn24bis.pl
Źródło zdjęcia głównego: starter.net.pl | STARTER