Biuro Informacji Kredytowej podało, że w marcu wzrost zapytań o kredyty mieszkaniowe wyniósł 33,3 procent w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego. Z kolei liczba wniosków o kredyty mieszkaniowe zwiększyła się o 24,6 procent. W marcu padł też historyczny rekord - średnia kwota wnioskowanego kredytu wyniosła 460 tysięcy złotych.
W marcu 2025 r. o kredyt mieszkaniowy wnioskowało łącznie 36,94 tys. osób w porównaniu do 29,65 tys. rok wcześniej, co przekłada się na wzrost rdr o 24,6 proc. W marcu w porównaniu do lutego liczba osób wnioskujących o kredyt mieszkaniowy wzrosła o 11,6 proc.
Średnia wartość wnioskowanego kredytu mieszkaniowego wyniosła w marcu 460,1 tys. zł i była wyższa o 7,0 proc. niż w marcu 2024 r. W porównaniu do lutego 2025 r. była wyższa o 2,4 proc.
BIK podaje, że liczba osób wnioskujących o kredyt mieszkaniowy jest najwyższa od stycznia 2024 r.
Kredyty mieszkaniowe. Analityk BIK: popyt wydaje się budzić
- Popyt wydaje się budzić. W mojej opinii wpływ na to mają dwa czynniki. Po pierwsze, spadki cen widoczne zwłaszcza na rynku wtórnym, które zachęcają do zakupu nieruchomości oraz zniecierpliwienie w oczekiwaniu na uchwalenie nowego programu wsparcia kredytobiorców - podaje BIK, cytując głównego analityka BIK Waldemara Rogowskiego.
Według niego jeżeli wniosek o kredyt składa więcej niż jedna osoba, to do BIK przesyłane jest zapytanie dotyczące każdej z tych osób. Częściowo wzrost liczby osób wnioskujących o kredyt mieszkaniowy w marcu może również wynikać z faktu, że obecnie o kredyt wnioskuje mniej singli.
- Drugim czynnikiem wpływającym na wysokość wartości Indeksu jest średnia kwota wnioskowanego kredytu. I w tym aspekcie mamy ciekawą sytuację, bowiem w marcu padł historyczny rekord: średnia kwota wyniosła 460 tys. zł. Kredytowane są zatem zakupy droższych nieruchomości, co powoduje konieczność częstszego wnioskowania o kredyt dwóch i więcej potencjalnych kredytobiorców - pisze BIK.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Damian Lugowski / Shutterstock.com