TVN24 Biznes | Nieruchomości

Ceny mieszkań w dobie koronawirusa. Spadki w kilku dużych miastach

TVN24 Biznes | Nieruchomości

Autor:
mb/ToL
Źródło:
PAP
Czy to dobry moment na zakup mieszkania?
Czy to dobry moment na zakup mieszkania?
wideo 2/4
Czy to dobry moment na zakup mieszkania?

W drugim kwartale tego roku zanotowano kilkuprocentowy spadek cen transakcyjnych na rynku pierwotnym w Warszawie, we Wrocławiu, w Łodzi i Gdyni - wynika z raportu opublikowanego przez Narodowy Bank Polski. W przypadku mieszkań na rynku wtórnym ceny transakcyjne rosły we wszystkich miastach, jednak dynamika wzrostu spowolniła.

Narodowy Bank Polski przygotował raport dotyczący cen mieszkań i sytuacji na rynku nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych w Polsce w drugim kwartale 2020 roku. Informacja została przygotowana w Departamencie Stabilności Finansowej na potrzeby organów NBP. Bank zaznaczył, że opinie wyrażone w publikacji są opiniami autorów i nie przedstawiają stanowiska organów Narodowego Banku Polskiego.

Zdaniem autorów raportu, obowiązujące restrykcje, wynikające z pandemii COVID-19, wpłynęły na ograniczenie aktywności również na rynku nieruchomości. "W drugim kwartale br. odnotowano silne ograniczenie aktywności na rynku mieszkaniowym - liczba sprzedanych kontraktów na budowę mieszkań na największych rynkach pierwotnych była o ponad połowę niższa w porównaniu do poprzednich okresów" - czytamy.

Jak dodano, "koszty budowy mieszkań jednak nadal rosły w konsekwencji wysokiego popytu budowlanego w całej gospodarce. Obserwowano spadek średnich, transakcyjnych cen mieszkań na rynku pierwotnym niektórych miast oraz dalszy ich wzrost na rynku wtórnym". Zaznaczono, że na rynku komercyjnym dostępne dane nie obejmują jeszcze okresu pandemii.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Ceny mieszkań w dobie pandemii

Zdaniem autorów raportu, wpływ pandemii na rynek mieszkaniowy "jest złożony a ceny na rynku pierwotnym i wtórnym zmieniały się w różnych kierunkach". "Nadal rosły ceny ofertowe nowo wprowadzanych mieszkań na rynku pierwotnym. Jednocześnie deweloperzy ograniczyli ich podaż, licząc na podwyższenie lub utrzymanie ceny rynkowej" - napisano. Jak wskazano, wysokie ceny ofertowe mogą też podlegać różnego rodzaju promocjom, co ułatwia sprzedaż.

Zróżnicowana sytuacja dotyczyła cen transakcyjnych, czyli faktycznie płaconych za nieruchomość, na rynku pierwotnym. Z raportu wynika, że ceny spadły w Warszawie - o 3,9 procent, we Wrocławiu - o 3,8 procent i w Gdyni - o 3,4 procent. O 2,7 procent obniżyły się ceny w Łodzi. Z drugiej strony, wzrost o 4,3 procent zanotowano w Krakowie. Nieznaczna podwyżka, o 0,2 procent, pojawiła się również w Poznaniu.

"Na rynku wtórnym w największych miastach spadł nieco popyt na mieszkania na własność. W analizowanym okresie obserwowano spadek cen ofertowych w Warszawie i grupie 6 miast oraz ich wzrost w grupie 10 miast. Ceny transakcyjne mieszkań na rynkach wtórnych rosły we wszystkich grupach miast, jednak dynamika wzrostu spowolniła" - czytamy.

Zdaniem autorów raportu, pewna "bezwładność rynku wtórnego wobec pierwotnego jest typowym zjawiskiem, gdyż rynek wtórny tworzą indywidualni sprzedający, którzy nie są skłonni do obniżania cen i często mogą przełożyć transakcję w czasie". Jak zauważyli, rosły też ceny korygowane hedonicznie, co oznacza, że podobne mieszkania sprzedawane były drożej niż miało to miejsce kwartał wcześniej.

Kredyty hipoteczne

Jak wskazano w raporcie, do końca drugiego kwartału obserwowano nieznaczny wpływ ograniczeń związanych z pandemią COVID-19 na dotychczasowe wypłaty kredytów.

"Wartość nowych, złotowych umów kredytów mieszkaniowych dla gospodarstw domowych (bez umów renegocjowanych) wyniosła w omawianym kwartale ok. 13,0 mld zł, tj. była niższa o ok. 1,9 mld zł (12,5 proc.) wobec wielkości z poprzedniego kwartału oraz niższa o ok. 1,6 mld zł (11,2 proc.) względem II kw. 2019 r." - czytamy.

Liczba mieszkań oddanych do użytku

Autorzy raportu zwrócili uwagę, że w drugim kwartale odnotowano w Polsce wysoką liczbę mieszkań oddanych do użytkowania, nieznacznie niższą od rekordowej w poprzednim kwartale. Według danych GUS w Polsce w tym okresie oddano do użytkowania około 47,5 tysiąca mieszkań. To o około 0,2 tysiąca więcej względem drugiego kwartału 2019 roku oraz mniej o około 2 tysiące względem poprzedniego kwartału.

Liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto, zmniejszyła się względem poprzednich rekordowych okresów. "Według danych GUS w Polsce w drugim kwartale 2020 roku rozpoczęto budowę około 47,4 tysiąca mieszkań, tj. mniej o około 14,1 tysiąca względem drugiego kwartału 2019 roku, oraz mniej o około 5,1 tysiąca względem poprzedniego kwartału" - czytamy.

PAP/Maciej Zieliński

Autor:mb/ToL

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości