TVN24 Biznes | Nieruchomości

Chiny: za długi firmy płaci właściciel. Władze nakazały szefowi Evergrande, by sięgnął do własnej kieszeni

TVN24 Biznes | Nieruchomości

Autor:
mp/ams
Źródło:
Bloomberg

Kryzys zadłużenia China Evergrande Group nadal skupia uwagę rynków. Władze Chin wystąpiły do szefa firmy Hui Ka Yana, aby wykorzystał swoje fundusze do naprawienia krytycznej sytuacji dewelopera. Łączne długi firmy szacowane są na 300 miliardów dolarów.

Inwestorzy uważnie śledzą informacje dotyczące kłopotów finansowych chińskiej firmy China Evergrande Group, związanej z rynkiem nieruchomości, która we wrześniu ostrzegła, że może nie spłacić swojego astronomicznego długu.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Niedawno informowaliśmy, że Evergrande przekazał przelewem 83,5 mln dolarów odsetek od swoich dolarowych obligacji. Chociaż wydaje się to być niebagatelną kwotą, to stanowi jedynie ułamek olbrzymiego zadłużenia dewelopera. Łączny dług Evegrande szacowany jest na aż 300 mld dolarów. Nieuchronnie zbliżają się kolejne terminy spłaty odsetek od obligacji. Najbliższy przypada na 29 października.

Evergrande. Hui Ka Yan zapłaci część zadłużenia?

W ustabilizowaniu sytuacji jednego z największych deweloperów na świecie może pomóc jej szef, miliarder Hui Ka Yan. Tego chce przynajmniej chiński rząd, który zaapelował do niego o wykorzystanie swoich funduszy do złagodzenia krytycznej sytuacji firmy.

Wezwanie chińskich władz miało pojawić się 23 września po tym gdy spółka nie zapłaciła w terminie odsetek od obligacji - podaje Bloomberg. Amerykańska agencja informacyjna zauważa, że sytuacja finansowa chińskiego dewelopera jest uważnie obserwowana przez tamtejszych nadzorców rynku.

"To żądanie jest sygnałem, że Pekin nie chce ratować firmy za pomocą środków publicznych, nawet w momencie gdy kryzys potentata nieruchomości rozprzestrzenia się na innych deweloperów i wpływa negatywnie na nastroje na rynku" - zauważa agencja Bloomberg.

Wielki biznes i miliarderzy znajdują się ostatnio w ogniu krytyki chińskich władz, które chcą walczyć z narastającymi w kraju nierównościami społecznymi. Prezydent Chin Xi Jinping zainicjował specjalną kampanię na rzecz "wspólnego dobrobytu", która ma zmniejszyć rozwarstwienie między bogatymi i biednymi.

"Nie jest jasne, czy majątek Hui jest wystarczająco duży, aby znacząco uszczuplić zobowiązania Evergrande, które w czerwcu wzrosły do ponad 300 miliardów dolarów" - napisano. Według Bloomberg Billionaires Index wartość majątku Hui wynosi około 7,8 miliarda dolarów. Majątek miliardera tym samym skurczył się z 42 miliardów dolarów w 2017 roku.

Autor:mp/ams

Źródło: Bloomberg

Pozostałe wiadomości