Jak poinformował Główny Inspektor Sanitarny w ziemniakach sałatkowych sprzedawanych w sklepach sieci Lidl na terenie kilku województw wykryto przekroczenie dopuszczalnego poziomu pestycydu - chloroprofamu.
Główny Inspektor Sanitarny został poinformowany, że firma Lidl Polska Sp. z o.o. Sp. k. prowadzi wycofanie wskazanej poniżej partii produktu pn. "Ziemniaki jadalne sałatkowe" po otrzymaniu wyników badań w ramach kontroli właścicielskiej na obecność pestycydów. Na podstawie oceny ryzyka uznano, że spożycie ziemniaków zawierających stwierdzony poziom chloroprofamu może stwarzać zagrożenie dla zdrowia konsumentów.
Szczegóły dotyczące produktu:
Nazwa produktu: "Ziemniaki jadalne sałatkowe" 1,5 kg, odmiana PRIMABELLE
Numer partii: L 09/02
Zapakowane dla: Lidl Sp. z o.o. Sp. k., Jankowice ul. Poznańska 48, 62-080 Tarnowo Podgórne
Zakład pakujący: P. P-U-H Awex sp. z o.o. Kościuszków 11, 63-460 Nowe Skalmierzyce
Działania podjęte przez przedsiębiorców i organy urzędowej kontroli:
Dystrybutor wdrożył procedurę wycofania wskazanej partii ze sprzedaży ze sklepów na terenie województw: łódzkiego, mazowieckiego, warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, lubelskiego, świętokrzyskiego, małopolskiego, śląskiego,
w których dana partia była dystrybuowana, oraz umieścił informacje o wycofaniu w sklepach. Klienci mogą zwrócić artykuł w każdym sklepie bez konieczności okazywania paragonu.
Organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej monitorują wycofanie kwestionowanej partii produktu z obrotu w Polsce i prowadzą dalsze postępowanie wyjaśniające.
Poprosiliśmy Lidla o dodatkowe informacje w tej sprawie. Przedstawicielka sieci potwierdziła, że wycofanie dotyczy niektórych sklepów na terenie wyżej wymienionych województw. Otrzymaliśmy także plakat, który zostanie zamieszczony w sklepach, w których dostępne były wycofane ziemniaki. Przedstawiamy go poniżej.
Czym jest chloroprofam?
Chloroprofam to substancja wprowadzona do użycia w 1951 roku, a w Polsce od 1965 r. Stosuje się ją jako herbicyd oraz regulator wzrostu, który zapobiega kiełkowaniu bulw ziemniaka podczas ich przechowywania. Dzięki jego zastosowaniu magazynowane ziemniaki mogły zachować świeżość aż do kolejnego sezonu.
Niestety badania wykazały, że na skutek nadmiernej absorpcji tej substancji, która przenika do pożywienia, u człowieka mogą pojawić się zaburzenia hormonalne. Dlatego wprowadzono ścisłe normy bezpieczeństwa.
Źródło: TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: Grand Warszawski / Shutterstock.com