Zboże drożeje na przednówku

TVN24 Biznes

Aktualizacja:
sxc.huCeny zboża bedą rosły aż do nowych zbiorów

Ceny zbóż na przednówku będą rosnąć, ale umiarkowanie - przewiduje Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej. Eksperci wskazują, że dziś zboża i tak są o połowę tańsze niż rok temu.

- Obecny poziom cen zbóż jest o połowę niższy niż przed rokiem, ale ceny powoli wzrastają. Z taką tendencją będziemy mieli do czynienia do końca sezonu, chociaż skala wzrostu nie będzie duża - ocenił w miesięcznym raporcie ekspert rynku zbóż z Instytutu Marcin Krzemiński.

Krzemiński zaznaczył, że pierwsze miesiące 2009 r. przyniosły podwyżki cen niektórych pasz, spowodowane w głównej mierze rosnącymi cenami surowców wysokobiałkowych. - Natomiast spadek cen zbóż nie przełożył się na obniżki cen detalicznych produktów zbożowych - zauważył ekspert.

W ubiegłym tygodniu pojawiły się natomiast informacje o drastycznym wzroście cen żywca wieprzowego. Według informacji "Pulsu Biznesu" są rejony, w których cena ta sięga już 5 złotych, co oznacza, że zbliża się do historycznego rekordu z września 2004 roku.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu