Wymarzone gniazdko ma wady? Blajer wyjaśnia

Najnowsze

TVN24 Biznes i ŚwiatWady mieszkania z winy dewelopera

Co zrobić, gdy deweloper wybudował mieszkanie z wadami? Umowa podpisana, jesteśmy jeszcze przed odbiorem technicznym. Jakie kropki możemy podjąć - Paweł Blajer wyjaśnia w programie "Biznes dla ludzie" w TVN24 Biznes i Świat.

- Chronologia wydarzeń jest taka: najpierw odbieramy lokal, a dopiero później do nabywamy, deweloper przenosi na nas własność. W protokole odbioru musimy wymieć wszystkie wady i zgodnie z ustawą o ochronie praw nabywcy (ustawą deweloperską) deweloper ma 14 dni by uznać nasze wady lub odmówić ich uznania, a w dalszej kolejności 30 dni od podpisania protokołu na ich usunięcie - podkreślił Krzysztof Rąpała, radca prawny z kancelarii RKKW.

Ważne jest to, że deweloper musi udostępnić nam mieszkanie jeszcze przed podpisaniem protokołu odbioru. - Przed podpisaniem protokołu zdawczego mamy prawo do tego, żeby zapoznać się ze stanem lokalu, sprawdzić, czy wszystko jest tak jak umówiliśmy się w umowie deweloperskiej i dopiero później podpisujemy oświadczenie, że przyjmujemy lokal. W dalszej kolejności udajemy się do notariusz - wyjaśnił Rąpała.

A co, jeśli nasze uwagi dotyczą części wspólnej budynku (np. klatki schodowej), a nie naszego lokalu? - Tutaj przysługują nam roszczenia, ale w późniejszym terminie i z tytułu rękojmi. My odbieramy tylko mieszkanie, a nie części wspólne - powiedział radca prawny.

Autor: mn//gry / Źródło: TVN24 Biznes i Świat

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu