"Współczuję stoczniowcom, ale nie mogłam inaczej"

Najnowsze

Aktualizacja:

Unijna komisarz ds. konkurencji Neelie Kroes zapowiedziała w Gdańsku, że 22 lipca zaproponuje Komisji Europejskiej podjęcie pozytywnej decyzji w sprawie planu restrukturyzacji stoczni Gdańsk. - Współczuję stoczniowcom, którzy stracili pracę, ale nie mogłam podjąć innej decyzji w sprawie tego zakładu - mówiła wcześniej Kroes w upadłej stoczni gdyńskiej.

Zapowiedź unijnej komisarz oznacza, że udzielona dotychczas stoczni Gdańsk pomoc publiczna będzie uznana za legalną i stocznia nie będzie musiała jej zwracać. Uniknie więc losu stoczni w Szczecinie i Gdyni, które po negatywnych decyzjach Komisji Europejskiej upadły i zostały w cześciach wystawione na sprzedaż.

Na wspólnej konferencji z komisarz w Gdańsku, minister skarbu Aleksander Grad zadeklarował pomoc dla zwalnianych pracowników w gdańskiej stoczni. - Tak jak nie zostawiliśmy pracowników w Gdyni i Szczecinie, tak nie zostawimy stoczniowców z Gdańska. Zwolnieni pracownicy będą mieli osłony i opiekę - zapewnił szef resortu skarbu.

Dodał, że plan restrukturyzacji gdańskiej stoczni otwiera nowe możliwości dla firmy i jej pracowników.

6 listopada 2008 roku Komisja Europejska wydała decyzję w sprawie stoczni w Gdyni i Szczecinie, uznając udzieloną im przez polski rząd pomoc publiczną za nielegalną. Zgodnie z planem uzgodnionym z Komisją, podzielony na części majątek stoczni Gdynia i Szczecin został sprzedany w przetargach.

Źródło: PAP, lex.pl