Wielkopolski Bank Rolniczy po latach do sądu

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Zarzuty w aferze WBR

Upadek Wielkopolskiego Banku Rolniczego kończy się po latach blisko 190-stronicowym aktem oskarżenia, który właśnie trafił do Sądu Okręgowego w Kaliszu. Czterem osobom objętym tym aktem grozi kara od 5 do 10 lat pozbawienia wolności. Wśród nich jest były poseł LPR Witold H.

Zarzut popełnienia w sierpniu 2000 r. "przestępstwa niegospodarności ze skutkiem w postaci szkody w majątku banku w wysokości przekraczającej 3 mln zł" prokurator przedstawił Witoldowi H., ówczesnemu przewodniczącemu rady nadzorczej WBR. H. od 2001 roku był posłem Ligi Polskich Rodzin, przez długi czas śledztwo stało w miejscu: prokuratorzy nie mogli go nawet przesłuchać, ponieważ zasłaniał się immunitetem. H. kandydował do parlamentu także w roku 2007, ale podobnie jak całe ugrupowanie nie dostał się na Wiejską.

Zdaniem prokuratora, to H. był odpowiedzialny za niekorzystne dla banku zapisy przy powołaniu do życia spółki Hatrol. Zapisy te ograniczyły wpływ WBR na decyzje organów nowej spółki, uniemożliwiając tym samym odzyskanie przez bank pieniędzy wydanych na objęcie udziałów w spółce Hatrol. - W konsekwencji WBR SA doznał szkody majątkowej w kwocie 2,3 mln zł, a dodatkowo utracił korzyści w kwocie co najmniej 731 573 zł - wyjaśnił prokurator Jarosław Szubert.

Tracił nie tylko bank

Stwierdzono również nieprawidłowości w zarządzaniu spółką Hatrol w okresie od września 2000 r. do kwietnia 2001 r. Zakwestionowano cztery transakcje, które doprowadziły spółkę do straty prawie 380 tys. zł. Oskarżeni o to zostali prezes zarządu spółki Tomasz P. i jej prokurent Maciej T. Z kolei Ilonie Z., będącej członkiem zarządu spółki, przedstawiono zarzut szkodliwego działania "dla zarządzanego przez nią podmiotu gospodarczego".

P. i T. oskarżeni zostali również o umyślne działanie na szkodę innej spółki - Rolhat, które "doprowadziło do strat w wielkim rozmiarze w mieniu" tego podmiotu. Zdaniem prokuratury w styczniu i lutym 2001 r. P. jako prezes zarządu tej spółki, a T. jako jej prokurent "przeprowadzili w krótkim czasie 5 transakcji, które doprowadziły w majątku Rolhat do szkód w łącznej wysokości przekraczającej 1 080 000 zł".

- Większość przestępstw objętych aktem oskarżenia, mianowicie te zarzucone Witoldowi H., Tomaszowi P. i Maciejowi T., zagrożona jest maksymalnie karami do 10 lat pozbawienia wolności. Za przestępstwo, o popełnienie którego oskarżona została Ilona Z. grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności - wyjaśnił Szubert.

Także Tomasz P. i Maciej T. byli związani z LPR. T. działał w Młodzieży Wszechpolskej, a P. pełnił funkcję pełnomocnika prawnego Romana Giertycha.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24