Wicepremier Mateusz Morawiecki rozpoczął w czwartek jednodniową wizytę w Londynie, podczas której spotka się m.in. z ministrem handlu międzynarodowego Liamem Foxem i przedstawicielami instytucji finansowych.
Program oficjalny rozpoczął się od złożenia wieńca upamiętniającego wybuch drugiej wojny światowej pod znajdującym się przed polską ambasadą w Londynie pomnikiem generała Władysława Sikorskiego, naczelnego wodza Polskich Sił Zbrojnych i premiera RP na uchodźstwie w latach 1939-1943. - W 77. rocznicę wybuchu drugiej wojny światowej jesteśmy jako Polacy tutaj bardzo obecni. Brytyjczycy powinni bardzo wyraźnie docenić naszą rolę, odwagę i ofiarność naszych pilotów, ale też cały wkład narodu polskiego w zwycięstwo nad Niemcami hitlerowskimi, bo dzięki temu ten świat dzisiaj wygląda tak, jak wygląda i mamy zjednoczoną Europę, pomimo decyzji Brytyjczyków o opuszczeniu Wspólnoty - powiedział Morawiecki podczas krótkiego briefingu dla mediów. Jak podkreślił, Polska planuje w przyszłości pełnić rolę łącznika pomiędzy Unią Europejską a Wielką Brytanią. - Decyzja (o Brexicie) jest decyzją, którą się zmartwiliśmy, ale szanujemy ją i chcemy w odpowiedni sposób sformułować relacje na nowo. (...) Życzyłbym Brytyjczykom, aby jak najłagodniej udało się przeprowadzić cały proces negocjacji i miękkiego rozwodu - podkreślił, dodając, że Polska - jako największy kraj członkowski poza strefą euro - będzie mogła pełnić rolę "łącznika dla Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej".
Przyciągnąć inwestorów
W ciągu dnia wicepremier spotka się z przedstawicielami szeregu banków i instytucji finansowych, by dyskutować o założeniach Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju i przedstawić Polskę jako atrakcyjne miejsce do inwestycji, szczególnie w kontekście wyniku referendum w sprawie członkostwa Wielkiej Brytanii w UE. - Chcemy pokazać, że mamy znakomitych pracowników, a płace w Polsce są na przyzwoitym poziomie, a jednocześnie ludzie potrafią posługiwać się językami obcymi, świetnie obsługują tematy informatyczne, rozumieją skomplikowane procesy biznesowe - zapowiedział wicepremier, podkreślając, że będzie zabiegał o przeniesienie części operacji do Polski. Jak policzył "Financial Times", międzynarodowe banki zatrudniają w tzw. usługach biznesowych w Polsce około 50 tys. osób w biurach w Krakowie, Wrocławiu i Warszawie. W trakcie wizyty Morawiecki spotka się także z Liamem Foxem, ministrem ds. handlu międzynarodowego w rządzie Theresy May. Fox jest jednym z trzech członków rządu odpowiedzialnych za przeprowadzenie Wielkiej Brytanii przez proces wyjścia z Unii Europejskiej, mając za zadanie przygotować relacje handlowe na okres po Brexicie.
Temat rozmów
W toku rozmowy ministrowie będą rozmawiali m.in. o stosunkach handlowych pomiędzy oboma krajami, a także bezpieczeństwie Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii w obliczu zabójstwa Polaka na południowym wschodzie kraju. - Ten temat nas bardzo martwi. Jesteśmy pod smutnym wrażeniem tego, co stało się w Harlow i wierzę, że to będzie przestroga "nigdy więcej" - podkreślił Morawiecki. Wcześniej zaplanowane spotkanie z ministrem finansów Philipem Hammondem nie dojdzie do skutku. Polski wicepremier udzieli także szeregu wypowiedzi dla mediów, m.in. w prestiżowym porannym programie BBC Radio 4 Today, który uznawany jest za najważniejsze wydarzenie politycznego poranka, a także w wieczornym programie telewizyjnym BBC Newsnight. Wizytę zakończy spotkanie z przedstawicielami środowisk studenckich w Wielkiej Brytanii. Morawiecki był w przeszłości gościem i jednym z partnerów odbywającej się w London School of Economics and Political Science (LSE) konferencji Polish Economic Forum, która gromadzi kilkuset najlepszych polskich studentów z prestiżowych brytyjskich uniwersytetów, m.in. LSE, Oksfordu i Cambridge.
Zobacz rozmowę z wicepremierem Mateuszem Morawieckim, który był gościem programu "Jeden na Jeden" w TVN24 (30.08.2016):
Autor: mb//km / Źródło: PAP