"Wiedza Powszechna" pod młotek

Najnowsze

TVN24"Wiedza Powszechna" wydaje przede wszystkim słowniki, leksykony, podręczniki

10 grudnia odbędzie się aukcja 85 proc. udziałów warszawskiego Wydawnictwa "Wiedza Powszechna" - poinformował w czwartek resort skarbu. Resort ogłosił też aukcje udziałów i akcji kilku kolejnych spółek.

"Wiedza Powszechna" to jedno z najstarszych polskich wydawnictw. Jego publikacje - w większości słowniki, poradniki językowe, podręczniki, itp. - skierowane są przede wszystkim do młodzieży szkolnej i akademickiej. W ciągu ponad pięćdziesięciu lat działalności spółka wydała 5 tys. 457 tytułów w łącznym nakładzie około 107 mln 775 tys. egzemplarzy.

Obecnie Skarb Państwa ma 100 proc. udziałów tej spółki. Wadium uprawniające do udziału w aukcji wynosi 221 tys. zł, czyli 10 proc. ceny wywoławczej. Zgłoszenia do udziału w aukcji inwestorzy mogą składać w MSP do 3 grudnia.

Pięć innych też na aukcję

Wcześniej, bo 1 grudnia odbędzie się aukcja udziałów i akcji pięciu innych spółek należących do Skarbu Państwa. Zgłoszenie inwestorzy mogą składać w MSP do 26 listopada.

Chodzi o Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe "Agroma" z Wałcza (wadium - ponad 29 tys. 934 zł); Zakład Szlifierek "Ponar-Łódź" z Łodzi (ok. 26 tys. 923 zł); spółkę "Wiek" z Krakowa (ponad 148 zł); firmę ZM "Silesia" w Katowicach (319 tys. 695 zł) oraz Zakłady Pomiarowo-Badawcze Energetyki "Energopomiar" z Gliwic (ponad 253 tys. zł). Kwoty wadium stanowią 10 proc. ceny wywoławczej tych spółek.

Producent paliw do negocjacji

Również w czwartek minister skarbu zaprosił inwestorów do negocjacji w sprawie kupna 85 proc. akcji płockiej spółki Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Przemysłu Rafineryjnego, producenta paliw lotniczych. Oferty można składać do 17 grudnia w siedzibie MSP.

Obecnie do Skarbu Państwa należy 100 proc. akcji tej spółki.

Skarb Państwa wyprzedaje

Prywatyzację wspomnianych spółek w drodze aukcji umożliwia nowelizacja ustawy o komercjalizacji i prywatyzacji z grudnia 2008 r., dzięki której inwestorzy mogą kupować całe spółki, a nie jak wcześniej do 10 proc. udziałów.

Na liście 68 spółek, które mogą być sprzedane poprzez aukcje publiczne, znajduje się 20 jednoosobowych spółek Skarbu Państwa, a także spółki z większościowym i mniejszościowym udziałem SP.

Źródło: PAP, lex.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24