Weekend w TVN24 Biznes i Świat: kruchy rozejm na Ukrainie, Szkocja czeka na niepodległość


W weekend w TVN24 Biznes i Świat będziemy mówić o najważniejszych wydarzeniach mijającego tygodnia: rozejmie na Ukrainie, procesie Oscara Pistoriusa i zbliżającym się referendum niepodległościowym w Szkocji. Na naszej antenie zadebiutuje też nowy program "Atlas Świata", który poprowadzi Magdalena Ogórek.

W programie "Atlas Świata" w sobotę o godz. 11:15 Magdalena Ogórek razem z gośćmi przeanalizuje to, co przyniosły ostatnie dni i zastanowi się, co te wydarzenia dla nas oznaczają. Będziemy rozmawiać o sprawach większych i mniejszych, ale wszystkie potrafią na nowo rysować mapy, jakie znamy.

Gdzie ten rozejm?

W ten weekend będziemy też na Ukrainie - bo rozejm na wschodzie kraju nie oznacza, że wojskowi się nudzą. Rosjanie wymieniają swoje oddziały, Ukraińcy - czekają na broń. Czy Moskwa na dobre zadomowi się w Donbasie? W sobotę o godz. 10:20 spytamy o to Bogusława Packa, radcę Ministra Obrony Narodowej.

O godz. 13:30 sprawdzimy, co ciągnie Szkotów do niepodległości. Przed czwartkowym referendum politycy w Londynie wychodzą z siebie, by przekonać Szkotów do pozostania w Koronie. A co, jeśli jednak się oderwą? Z czego utrzymają nowe państwo? Czym będą płacić? Porozmawiamy o tym z Rafem Uzarem, Anglikiem mieszkającym w Polsce, wykładowcą SWPS.

O godz. 17:15 politolog dr Łukasz Jasina, prosto z Kijowa, opowie o strategii ukraińskich władz.

Tajemnicze lądowanie

O godz. 17:40 z Wojciechem Łuczakiem, znawcą wojskowości, porozmawiamy o tym, czy to przypadek, że Amerykanie trzykrotnie lądowali w szczerym polskim polu. Śmigłowce US Army i ich załogi przyjęto gościnnie - bo to w końcu sojusznicy. Sprawdzimy, co dzielni piloci robili w Polsce i czy faktycznie tylko mgła sprowadziła ich na ziemię.

O godz. 18:00 o nowej strategii walki z Państwem Islamskim opowie dr Wojciech Szewko. Barack Obama zapowiada dalsze naloty na dżihadystów w Iraku i Syrii i montuje doraźną koalicję. Wkrótce jednak może pojawić się pretekst do szerszej interwencji, bo pojawiają się informacje, że islamiści szykują broń masowego rażenia.

Scenariusze Putina

W niedzielę pokażemy start najnowszej rosyjskiej rakiety balistycznej. Wystrzelona z pokładu okrętu podwodnego może przenosić sześć głowic atomowych. Każda z nich - może zniszczyć wielkie miasto. Moskwa pręży muskuły, ale czemu od razu straszy atomem? Jak wyglądają wojenne scenariusze Rosji? Czy uderzenie nuklearne jest ostatnią rozważaną opcją, a może normalnym instrumentem? Porozmawiamy o tym o godz. 9:05 z mjr Jackiem Kowalikiem z grupy reagowania kryzysowego GRAK.

O godz. 10:00 o polityce Europy wobec Putina i skuteczności sankcji opowie Stanisław Ciosek, były ambasador Polski w Moskwie.

O godz. 10:30 z mecenasem Piotrem Schrammem przeanalizujemy wyrok sądu w Pretorii. Oscar Pistorius jest winien nieumyślnego spowodowania śmierci, a nie zabójstwa z premedytacją. Grozi mu 15 lat więzienia.

Gadżety kradną prywatność

O godz. 11:50 o amerykańskiej wojnie z terroryzmem opowiedzą komentator TVN24 Biznes i Świat Bartosz Węglarczyk i Andrzej Jonas z Warsaw Voice. 13 lat po atakach na World Trade Center Barack Obama zapowiada ataki na ekstremistów z Państwa Islamskiego. Ci z kolei szykują podobno broń masowego rażenia. Czy historia się powtarza? I jaką lekcję wyciągnął z niej Waszyngton?

O godz. 14:20 pora na zegarek. Firmy technologiczne próbują wymyślić go na nowo. Po Samsungu, Sony czy LG, swoje urządzenie zaprezentowało Apple. Podobne gadżety mierzą nasze tętno, jakość snu, ilość przebytych kroków, meldują gdzie jesteśmy i co robimy. Ułatwiają życie, ale ta wiedza służy nie tylko nam. Kto jeszcze nią dysponuje i co z nią robi? Porozmawiamy o tym z Arturem Kurasińskim, specjalistą technologii internetowych.

Unijne sankcje kontra Rosja. Kolejne obostrzenia objęły spółki naftowe - jak odbije się to na energetyce? Czy Gazprom nadal będzie przykręcał Europie gazowy kurek? O tym w niedzielę po godz. 17:00 o powie była prezes PGNiG, Grażyna Piotrowska-Oliwa.

Autor: red. / Źródło: TVN24 Biznes i Świat

Pozostałe wiadomości