"W Dubaju nie rozmawiamy o zarządzaniu internetem"


- W tej chwili procedury wykluczają już jakąkolwiek dyskusję nad kwestią zarządzania internetem. Nie ma tego w agendzie tej konferencji - powiedziała Małgorzata Olszewska, szefowa polskiej delegacji na międzynarodowej konferencji telekomunikacyjnej WCIT-12 w Dubaju.

Olszewska, podsumowując pierwsze dni konferencji, powiedziała: - Przede wszystkim ważne jest to, że te pierwsze dni i posiedzenie plenarne pokazały, że nie mamy tu do czynienia z kwestiami, o których piszą media. Mam na myśli zarzuty, że podczas konferencji rozważane jest przejęcie przez ITU (Międzynarodowy Związek Telekomunikacyjny - red.) kontroli nad internetem. Absolutnie tak nie jest. W ogóle taka propozycja nie znalazła się na stole podczas prac tej konferencji - zaznaczyła szefowa polskiej delegacji.

I dodała: - Każdy, kto ma na to ochotę, może śledzić przebieg tych spotkań w internecie. Sekretarz generalny ITU, Hamadoun Toure podkreślił bardzo wyraźnie, że celem tej konferencji nie są kwestie związane z zarządzaniem internetem. Celem jest przyjęcie takich rozwiązań, żeby uporać się z problemem braku dostępu do telefonii komórkowej dla około miliarda ludzi na całym świecie czy brakiem możliwości korzystania z internetu wśród 4,5 miliarda ludzi - zapewniła. - Kwestii zarządzania internetem nie ma w ogóle w agendzie tej konferencji - powiedziała.

Polska przeciwna

A jeśli taka kwestia się pojawi? - Tak naprawdę procedury już w tej chwili wykluczają jakąkolwiek dyskusję nad tym tematem. Nie ma więc takiej możliwości, żeby którekolwiek państwo doprowadziło do tego, żeby oficjalna dyskusja o zarządzaniu była prowadzona na tej konferencji - stwierdziła Olszewska.

Olszewska odniosła się też do propozycji, którą na konferencji złożyła Rosja. - Są to nieformalne konsultacje prowadzone przez przewodniczącego konferencji pomiędzy Rosją a przedstawicielami różnych regionów. Po tych nieformalnych konsultacjach decyzja czy w ogóle mamy rozmawiać o propozycji rosyjskiej powróci na posiedzenie plenarne najprawdopodobniej w piątek. Delegacja rosyjska zaproponowała, żeby w przepisach ITR (International Telecommunication Regulations, Międzynarodowe Regulacje Telekomunikacyjne - PAP) umieścić prawo do utworzenia i regulacji "narodowego segmentu internetu". Tej propozycji sprzeciwia się duża grupa krajów, w tym oczywiście także cała Europa - powiedziała Oleszewska.

Polska wciąż sprzeciwia się też rozszerzeniu definicji usług telekomunikacyjnych o internet? - Oczywiście, zresztą to nie jest przecież tylko stanowisko Polski, ale całej Unii Europejskiej. Bardzo blisko współpracujemy też z CEPT (Europejska Konferencja Administracji Poczty i Telekomunikacji - red.) i nasze opinie w tej sprawie pokrywają się. Jesteśmy przeciwni każdej propozycji rozszerzenia zakresu przedmiotowego i celów ITR-ów. W związku z tym nie zgodzimy się też z żadną zmianą, która włączy ICT (Information and Communication Technologies, Teleinformatyka - red.) do definicji telekomunikacji - oceniła szefowa polskiej delegacji.

"Świat i technologie poszły do przodu"

Co z polskiej perspektywy jest najważniejsze do załatwienia na tej konferencji? - Nie ulega wątpliwości, że same międzynarodowe regulacje telekomunikacyjne wymagają rewizji. To jest dokument, który pochodzi z 1988 roku. Trzeba wziąć pod uwagę to, że świat i technologie poszły do przodu. Ten dokument powinien iść z duchem czasu, natomiast wciąż ITR-y powinny mieć charakter ogólny, mówić o charakterze rozwoju rynku telekomunikacyjnego a nie konstruować jakieś szczególne prawa i obowiązki państw czy przedsiębiorców - podsumowała Olszewska.

Autor: mn//tka / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości

W 2024 roku przeciętny oczekiwany czas aktywności zawodowej w państwach Unii Europejskiej osiągnął prawie 37,2 roku - podał Eurostat. W ciągu ostatniej dekady wzrósł o 2,4 roku. Dla Polski wskaźnik ten był poniżej średniej UE.

Tak pracuje się w Europie. Polska poniżej średniej

Tak pracuje się w Europie. Polska poniżej średniej

Źródło:
PAP

Donald Trump ogłosił 50-procentowe cła na towary z Brazylii, czym chciał wesprzeć byłego brazylijskiego prezydenta Jaira Bolsonaro. Jednak działania prezydenta USA zwiększyły poparcie dla obecnego prezydenta Brazylii Inácio Luli da Silvy.

Zaskakujący efekt ceł Trumpa. "Gringo nie będzie rozkazywał"

Zaskakujący efekt ceł Trumpa. "Gringo nie będzie rozkazywał"

Źródło:
PAP

Współpraca Rosji z Koreą Północną wykracza poza sferę wojskową, obejmując kolejne dziedziny takie jak handel czy inwestycje infrastrukturalne - informuje "Financial Times". Dodaje, że efekty ożywienia są już widoczne, dzięki czemu reżim w Pjongjangu wychodzi z międzynarodowej izolacji.

Szansa dla Korei Północnej. Może doprowadzić do "prawdziwej transformacji"

Szansa dla Korei Północnej. Może doprowadzić do "prawdziwej transformacji"

Źródło:
PAP

Kalifornisjka firma górnicza KoBold Metals zawarła umowę na wydobycie litu z kopalni Manono w Demokratycznej Republice Konga. To jedno z największych na świecie złóż tego surowca. Amerykańska spółka zamierza zainwestować łącznie ponad miliard dolarów w kongijski sektor wydobywczy.

Jedno z największych złóż "białego złota". Amerykanie z umową na wydobycie

Jedno z największych złóż "białego złota". Amerykanie z umową na wydobycie

Źródło:
PAP

Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk poinformowała o rozpoczęciu prac nad ustawą, która ma wprowadzić zakaz bezpłatnych staży. Mają na niej skorzystać młodzi pracownicy.

Zmiany w stażach. Zapowiedź ministry

Zmiany w stażach. Zapowiedź ministry

Źródło:
PAP

Administracja Donalda Trumpa ogłosiła ponad 90-procentowe cła na chiński grafit wykorzystywany do produkcji akumulatorów. Jak wskazał CNN, wyższe stawki celne zwiększą koszty produkcji samochodów w USA, choć w dłuższej perspektywie mogą wspomóc rozwój krajowych producentów.

Trump podbija stawkę Bidena. "To bardzo zmieni sytuację"

Trump podbija stawkę Bidena. "To bardzo zmieni sytuację"

Źródło:
CNN

W sobotnim losowaniu Lotto żaden z graczy nie wytypował poprawnie wszystkich sześciu liczb. Oznacza to, że kumulacja rośnie do pięciu milionów złotych. Oto wyniki Lotto i Lotto Plus z 19 lipca 2025 roku.

Bez szóstki w Lotto. Kumulacja rośnie

Bez szóstki w Lotto. Kumulacja rośnie

Źródło:
Lotto.pl

W maju 2025 roku ceny czekolady w Unii Europejskiej wzrosły średnio o 21,1 procent rok do roku - podał urząd statystyczny Eurostat. Wskazał też, że największy skok w UE odnotowano w Polsce.

Ten produkt zdrożał w Polsce najbardziej w Europie

Ten produkt zdrożał w Polsce najbardziej w Europie

Źródło:
tvn24.pl, PAP, "Wall Street Journal"

W pierwszym półroczu 2025 roku Pop Mart, chiński producent zabawek, odnotował wzrost zysków o 350 procent. Kluczem do sukcesu okazały się pluszowe lalki Labubu, których ceny na rynku wtórnym sięgają nawet setek tysięcy dolarów.

Ta zabawka podbija świat. Ponad trzykrotny wzrost zysków

Ta zabawka podbija świat. Ponad trzykrotny wzrost zysków

Źródło:
PAP

Na początku lipca sprzedaż mieszkań w siedmiu największych miastach przewyższyła średnią z ostatnich lat - wynika z raportu Otodom. Zdaniem ekspertów wyższy popyt na rynku pierwotnym jest tylko anomalią, którą wywołała ostatnia decyzja Rady Polityki Pieniężnej.

Anomalia na rynku. "Przez kilka miesięcy będzie na huśtawce"

Anomalia na rynku. "Przez kilka miesięcy będzie na huśtawce"

Źródło:
PAP

Sieć Action wycofała ze sprzedaży chipsy Lay's, lalkę Cupcake oraz zegarek My Time. Firma apeluje w komunikatach, by nie spożywać lub nie korzystać z produktów i by zwrócić je w najbliższym sklepie.

Znana sieć wycofała trzy produkty

Znana sieć wycofała trzy produkty

Źródło:
tvn24.pl

Wywiad wojskowy Ukrainy (HUR) przeprowadził cyberatak na systemy rosyjskiego koncernu gazowego Gazprom - podał ukraiński portal Ukrinform, przy czym powołał się na źródło w HUR.

Media: wywiad przeprowadził cyberatak na Gazprom

Media: wywiad przeprowadził cyberatak na Gazprom

Źródło:
PAP

Diesel nadal będzie drożeć o kilka groszy na litrze, a ceny benzyny i autogazu będą stabilne - tak ma wyglądać sytuacja na stacjach w przyszłym tygodniu według analityków Refleksu. Z kolei zdaniem portalu e-petrol.pl nie ma perspektyw na obniżkę cen paliw.

"Brak głębokich korekt". To wpływa na ceny na stacjach

"Brak głębokich korekt". To wpływa na ceny na stacjach

Źródło:
PAP

Wielka Brytania ogłosiła nałożenie sankcji zarówno na trzy jednostki Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej (GRU), jak i oficerów tej instytucji. Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wydało komunikat w związku z działaniami Londynu.

MSZ: Polska wyraża solidarność z Wielką Brytanią

MSZ: Polska wyraża solidarność z Wielką Brytanią

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie odnotowano głównej wygranej, a kumulacja rośnie do 420 milionów złotych. W Polsce najwyższe byłe wygrane czwartego stopnia. Oto liczby, które wylosowano 18 lipca 2025 roku.

Potężna kumulacja w Eurojackpot

Potężna kumulacja w Eurojackpot

Źródło:
tvn24.pl

24 lipca Stały Komitet Rady Ministrów ma zająć się projektem tak zwanej ustawy frankowej - wynika z porządku obrad SKRM. Nowe regulacje mają wejść w życie jeszcze w tym roku.

Rząd zajmie się projektem ustawy frankowej

Rząd zajmie się projektem ustawy frankowej

Źródło:
PAP

"Indie nie popierają jednostronnych sankcji" - podkreślił rzecznik indyjskiego resortu spraw zagranicznych Randhir Jaiswal. W ten sposób odniósł się do sankcji nałożonych przez Unię Europejską na Rosję, które obejmują największą rafinerię ropy rosyjskiego koncernu Rosnieft w indyjskim stanie Gudźarat.

Reakcja na ruch Unii Europejskiej. "Nie popierają jednostronnych sankcji"

Reakcja na ruch Unii Europejskiej. "Nie popierają jednostronnych sankcji"

Źródło:
PAP

Policja przeprowadziła przeszukanie w rezydencji i w siedzibie partii Jaira Bolsonaro. Były prezydent Brazylii jest oskarżony o przygotowywanie zamachu stanu. Sąd nakazał mu noszenie elektronicznej bransoletki i zabronił używania mediów społecznościowych.

Przeszukanie w rezydencji i siedzibie partii byłego prezydenta

Przeszukanie w rezydencji i siedzibie partii byłego prezydenta

Źródło:
PAP, CNN

Wielka Brytania nałożyła nowe sankcje na ponad 20 rosyjskich szpiegów, hakerów i jednostki wywiadu. Chodzi o osoby i podmioty oskarżone o operacje cybernetyczne zagrażające stabilności Europy - wskazał brytyjski rząd w oświadczeniu.

"Szpiedzy GRU prowadzą kampanię mającą na celu destabilizację Europy"

"Szpiedzy GRU prowadzą kampanię mającą na celu destabilizację Europy"

Źródło:
PAP

Wielki sukces polskiego programisty. Przemysław Dębiak zajął pierwsze miejsce w prestiżowych zawodach AtCoder World Tour Finals 2025, pokonując nie tylko wszystkich pozostałych zawodników, ale też sztuczną inteligencję.

Polak lepszy od sztucznej inteligencji. Osobiste gratulacje od szefa OpenAI

Polak lepszy od sztucznej inteligencji. Osobiste gratulacje od szefa OpenAI

Źródło:
tvn24.pl