Volkswagen sprzedał w 2013 r. ponad 9,5 mln samochodów

Najnowsze

TVN24W Europie Vokswagen sprzedał natomiast o 0,5 proc. pojazdów mniej niż rok wcześniej - 3,65 mln

Największy niemiecki koncern motoryzacyjny Volkswagen sprzedał w zeszłym roku rekordową liczbę ponad 9,5 mln samochodów, poprawiając wynik z roku 2012 o 4,8 proc. VW zawdzięcza dobry wynik przede wszystkim udanej ekspansji w Chinach - podała w sobotę dpa.

Volkswagen dostarczył w 2013 roku na rynek chiński 3,27 mln pojazdów, zwiększając swój eksport do tego kraju o ponad 16 proc. w porównaniu z rokiem 2012.

W Europie słabiej

W Europie Volkswagen sprzedał natomiast o 0,5 proc. pojazdów mniej niż rok wcześniej - 3,65 mln. Dostawy na rynek południowoamerykański spadły o 10 proc. W USA niemiecki producent odnotował spadek sprzedaży samochodów marki VW o 7 proc. i odpadł od czołówki, czyli najsilniejszych na tym rynku firm General Motors i Toyoty. Członek zarządu koncernu Christian Klingler powiedział, że jego firma stoi w roku bieżącym przed "niemal identycznymi wyzwaniami" jak w zeszłym roku. Nie podał konkretnej liczby jako celu sprzedaży w roku 2014. Jak pisze agencja AP, bardzo pomyślny dla niemieckiego koncernu był ostatni miesiąc ubiegłego roku. Sprzedaż w grudniu wzrosła o 6,3 proc. do 833 tys. samochodów. Do grupy Volkswagena należą oprócz koncernu-matki VW w Wolfsburgu: Audi, Porsche, Skoda i Seat.

Autor: mn//bgr/kwoj / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24