Vattenfall łata dziurę i sprzedaje udziały w Enei. Resort skarbu zaskoczony

Najnowsze

TVN Warszawa, TVN24Vattenfall sprzedaje udziały w Enei. Resort skarbu zaskoczony

Należąca do szwedzkiego rządu spółka Vattenfall sprzedała cały posiadany pakiet akcji polskiej grupy energatycznej Enea SA po 12,5 złotego za akcję, poinformował w środę Deutsche Bank, prowadzący ofertę. Pozyskane środki firma chce przeznaczyć na spłatę zadłużenia. Jak informuje agencja ISB, zaskoczenia tak szybką decyzją energetycznego koncernu nie kryje Ministerstwo Skarbu Państwa.

Szwedzki Vattenfall sprzedał cały posiadany 18,67-procentowy pakiet akcji polskiej grupy energatycznej Enea SA po 12,5 złotego za akcję, poinformował w środę Deutsche Bank, prowadzący ofertę. Uzyskana cena oznacza, że ze sprzedaży akcji Enei Vattenfall pozyskał 1,03 miliarda złotych. Na zamknięciu wtorkowej sesji kurs akcji Enei spadł o prawie 13 procent do 12,55 złotego. Akcjonariuszem większościowym polskiej spółki jest Skarb Państwa.

Cena Enei zanurkowała

Informacja o sprzedaży, podana przez agencję Reuters, spowodowała we wtorek spory spadek cen akcji Enei. Na zakończenie wtorkowej sesji kosztowały one 12,55 zł.

Sprzedaż udziałów, pisze Reuters, jest elementem szerszej strategii szwedzkiej firmy mającej na celu pozyskanie środków na spłatę zadłużenia wynoszącego 22 miliardy euro.

Potop szwedzki

Od samego początku współpraca Vattenfalla z Eneą nie układała się po myśli Szwedów. Przejmując akcje polskiej spółki cztery lata temu w trakcie częściowej prywatyzacji, oczekiwali jej dokończenia. Do pełnej prywatyzacji jednak nie doszło, co doprowadziło do zniechęcenia zagranicznej spółki i decyzji o szybkim pozbyciu się akcji Enei.

- Czas sprzedaży Enei jest nie najlepszy, co sugeruje, że Vattenfallowi nie zależy na cenie, jaką uzyska tłumaczy Flawiusz Pawluk, analityk Unicredit CAIB w rozmowie z serwisem WNP. Dodał również, że "Vattenfall nie jest jednak zdesperowany i prawdopodobnie nie potrzebuje nagle dużych pieniędzy, lecz jest zmęczony obecnością w Polsce.

Vattenfall wcześniej, bo już w 2011 roku, sprzedał koncernom Tauron i PGNiG akcje innych spółek energetycznych.

Analitycy giełdowi oceniają, że chętnych na wyprzedaż akcji Enei nie powinno zabraknąć. Wśród potencjalnych nowych nabywców wymieniana jest PGE i Energa.

Skarb Państwa zaskoczony

Choć Ministerstwo Skarbu Państwa wiedziało o planowanej transakcji, to jednak nie spodziewało się, że ma ona nastąpić tak szybko. - Jestem zaskoczony tym momentem - cytuje wiceministra skarbu Pawła Tamborskiego agencja ISB. Twierdzi on, że resort nie zamierza odkupować akcji.

Autor: rf, tryb//klim/gry / Źródło: Reuters, PAP, WNP, ISB

Źródło zdjęcia głównego: Reuters