Uważaj na niebezpieczne zabawki

Najnowsze

Aktualizacja:
SXCWarto zadbać o to, by zabawka była bezpieczna

Koń na biegunach, klocki a może lalka? Szukając prezentu dla dziecka warto zadbać o to, by zabawka była bezpieczna. Niemal co czwarta nie spełnia wymaganych norm - wynika z kontroli przeprowadzonej przez Inspekcję Handlową na zlecenie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Inspektorzy sprawdzali, czy produkty dostępne na rynku nie stwarzają zagrożenia dla najmłodszych. W tym celu od stycznia do września skontrolowano 3.160 zabawek. W aż 728 przypadkach (23 proc.) wykryto różnego rodzaju nieprawidłowości.

Brak prawidłowej instrukcji

Najczęściej spotykanym brak wymaganych ostrzeżeń na opakowaniach oraz brak instrukcji montażu. Pod tym względem zakwestionowano aż 206 zabawek (6,5 proc.). Warto przypomnieć, że na opakowaniu powinniśmy znaleźć informacje o tym, że np. zabawa dziecięcą maszyną do szycia możliwa jest wyłącznie pod opieką dorosłych, latawca nie powinno się używać w pobliżu napowietrznych linii elektrycznych ani podczas burzy, a zestaw policyjny - nie służy do obrony - przypomina UOKIK.

Brak instrukcji również powinien zwrócić uwagę rodzica. Sposób montażu musi być dołączony do zabawek przeznaczonych do zawieszania - huśtawek, zjeżdżalni, lin. Nieprawidłowo zamocowane elementy mogą być przyczyną tragedii.

Mogą uszkodzić słuch lub zostać połknięte

Aż 115 skontrolowanych zabawek (3,6 proc.) okazało się niewłaściwie wykonanych. Zakwestionowano m.in. produkty przeznaczone dla dzieci poniżej 3 lat, od których łatwo odłączyć drobne elementy. Mogą zostać one połknięte przez najmłodszych podczas zabawy.

Część zabawek grozi natomiast uszkodzeniem słuchu malucha. Poziom głośności ich dźwięku przekraczał dopuszczalne limity (80 decybeli).

Kolejnym wykrytym zagrożeniem okazało się wyższe od dopuszczalnego stężenie ftalanów (substancji, które mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie) w produktach dla dzieci.

Błędnie określona granica wieku

Inspektorzy zakwestionowali także zamieszczanie błędnych informacji dotyczących przeznaczenia produktów ze względu na wiek dzieci. Przykładowo dotyczyło to sytuacji, gdy producent zastrzegał, że produkt jest nieodpowiedni dla malucha poniżej 3. roku życia. W toku kontroli takie informacje znaleziono np. na pluszowych maskotkach, klockach czy zestawach do piaskownicy. Zabawkami tego typu bawią się przede wszystkim maluchy do 3 lat, dlatego produkty powinny być wykonane w taki sposób, aby nie stwarzały żadnych zagrożeń.

W jednym przypadku - podaje UOKiK - z oznaczenia zabawki wynikało, że żadne dziecko nie może się nią bawić. Producent informował bowiem, że jego produkt jest jednocześnie nieodpowiedni dla dzieci powyżej 36 miesięcy oraz że nie nadaje się dla dzieci poniżej 3 lat, ze względu na małe elementy, które zawiera.

Uwaga na magnesy!

Szczególną uwagę powinno się też zwrócić na to, czy zabawka zawiera magnesy albo części magnetyczne (np. literki, cyferki, klocki do przyczepiania na tablicach). Jeżeli tak, na opakowaniu powinny znaleźć się informacje o zagrożeniu dla zdrowia i życia dziecka.

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że połknięte magnesy mogą złączyć się w organizmie dziecka, doprowadzając do uszkodzeń organów a nawet śmierci - ostrzega Urząd. Inspekcja skontrolowała 150 zabawek magnetycznych, z których 40 proc. nie zawierało wymaganego ostrzeżenia. W wyniku kontroli przedsiębiorcy wycofali je z obrotu i umieścili stosowne informacje.

Część zabawek wycofano z obrotu

W wyniku kontroli, UOKiK nakazał wycofanie z obrotu aż 17 zabawek. Jednocześnie do prokuratury skierowano 88 powiadomień o podejrzeniu popełnienia przestępstwa polegającego na wprowadzeniu do obrotu wyrobów niespełniających zasadniczych wymagań.

W kolejnych 82 przypadkach UOKiK umorzył wszczęte przez siebie postępowanie, bo przedsiębiorca usunął wykryte nieprawidłowości lub wycofał produkt z obrotu.

Na co zwrócić uwagę wybierając zabawki

UOKiK oraz Inspekcja Handlowa radzą, o czym należy pamiętać wybierając zabawki dla dzieci. Podstawowym kryterium jest wiek dziecka. Takie informacje powinny być umieszczone na opakowaniu zabawki.

Upominaki dla najmłodszych dzieci (do lat trzech), np. maskotki, gryzaki, klocki, lalki, nie mogą zawierać szklanych lub porcelanowych elementów. W wyborze pomocny będzie znak CE, który musi znaleźć się na każdej zabawce i oznacza, że produkt spełnia zasadnicze wymagania bezpieczeństwa.

Warto przeczytać skład. Produkty przeznaczone dla najmłodszych nie mogą stwarzać zagrożeń dla dziecka w kontakcie z oczami, śluzówką czy skórą.

Źródło: PAP, lex.pl

Źródło zdjęcia głównego: SXC