Unia ratuje trzy banki

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN CNBC BIZNESNależący do KBC polski Kredyt Bank musi sprzedać swoja spółkę Żagiel

Komisja Europejska zapaliła zielone światło wobec planów restrukturyzacji banków, które otrzymały pomoc państwa - brytyjskiego Lloydsa, holenderskiego ING oraz belgijskiego KBC. A KBC będzie musiał za to sprzedać polską spółkę oferującą kredyty konsumenckie pod nazwą Żagiel.

Sprawę komentuje prezes Kredyt Banku, Maciej BardanTVN24

Lloyds ma między innymi sprzedać 600 swoich oddziałów, a ING - swoją część ubezpieczeniową i amerykańską bankowość online. Z kolei belgijski KBC, który otrzymał 7 miliardów euro pomocy rządu, ma między innymi sprzedać spółki w Europie Środkowo-Wschodniej - zwłaszcza te, które mają niewielki związek z jego działalnością podstawową.

- Po to, by zrekompensować zaburzenie konkurencji na rynku, spowodowane przydzieleniem rządowej pomocy, KBC sprzeda całą swoją europejską działalność z zakresu private banking - powiedziała Neelie Kroes, komisarz UE ds konkurencji. - Ponadto, w Europie środkowo-wschodniej KBC sprzeda znaczną część swoich aktywów. Mimo to, grupa utrzyma się na tym rynku na pozycji ważnego gracza w regionie - dodała.

Prezes Kredyt Banku Maciej Bardan powiedział w TVN CNBC Biznes, że KBC rozważa sprzedaż oferującego kredyty konsumenckie Żagla. - Nie chcemy dłużej prowadzić tego typu działalności, ale ostateczna decyzja jeszcze nie zapadła - mówił.

Według KBC, Żagiel ma około 3-procentowy udział w polskim rynku kredytów konsumenckich. W III kwartale tego roku sprzedaż pożyczek przez tę spółkę spadła w ujęciu kwartalnym o 18,5 procent do 366 milionów złotych. Od początku roku Żagiel ograniczył też sieć placówek o 50 proc., do 200 punktów.

Źródło: TVN CNBC Biznes

Źródło zdjęcia głównego: TVN CNBC BIZNES