Ukraina obawia się wstrzymania dostaw rosyjskiego gazu i apeluje do UE o przyspieszenie prac nad możliwością zakupów tego surowca z państw unijnych - napisał w liście do unijnego komisarza Guenthera Oettingera ukraiński minister ds. energetyki Jurij Prodan.
Minister ostrzegł, że między Ukrainą a Rosją może dojść do powtórki wojny gazowej z 2009 r, w wyniku której Rosjanie zatrzymali dostawy błękitnego paliwa do odbiorców zachodnich.
Gaz z Polski
"Głównym instrumentem, który może zapobiec temu kryzysowi jest organizacja dostaw gazu ziemnego z terytorium UE, a zwłaszcza z Polski, Węgier i Słowacji na Ukrainę. Takie dostawy, realizowane w zgodzie z zasadami obowiązującymi w UE, można zapewnić poprzez otwarcie dostępu do sieci transportu gazu UE na przejrzystych zasadach" - napisał Prodan.
W pierwszym kwartale 2014 roku obowiązuje cena 268,5 dolara za 1000 metrów sześciennych z uwzględnieniem m.in. zniżki, którą przewidują tzw. porozumienia charkowskie.
Zgodnie z zawartymi w 2010 r. umowami charkowskimi Kijów przedłużył Moskwie do 2042 r. okres stacjonowania na Ukrainie rosyjskiej Floty Czarnomorskiej, w zamian za co otrzymał zniżkę na kupowany w Rosji gaz.
"Czasu pozostało bardzo mało (…). Jeśli nie zdołamy rozwiązać tego problemu szybko, to można oczekiwać powtórki wojny gazowej z 2009 roku" – podkreślił.
Najpierw gaz ze Słowacji
Ukraiński minister zaproponował powołanie grupy roboczej Ukraina-UE, która miałaby przystąpić do pracy w ciągu najbliższych kilku dni, by w pierwszej kolejności umożliwić dostawy gazu ze Słowacji.
W środę unijny komisarz ds. budżetu Janusz Lewandowski wraz z innymi przedstawicielami UE uczestniczył w posiedzeniu ukraińskiego rządu, na którym omawiano wspólne działania na rzecz zażegnania głębokiego kryzysu, z którym walczy Ukraina.
Dostawy rewersowe
Po posiedzeniu Lewandowski powiedział, że jednym z najważniejszych ustaleń była decyzja o umożliwieniu Ukrainie nabywania gazu w ramach tak zwanych dostaw rewersowych.
- Uzgodniono, że nastąpi możliwość zwrotnego przepływu gazu ze Słowacji, a później z Polski i Węgier na Ukrainę i jest to pierwsze bardzo ważne ustalenie, bardzo istotne dla bezpieczeństwa. Ta decyzja zapadła dziś i mamy ją wyegzekwować - mówił wówczas komisarz.
Podwyżka cen
Przedstawiciel państwowej spółki paliwowej Naftohaz poinformował w środę, że podnosi od 1 maja ceny gazu dla odbiorców indywidualnych o ponad 50 proc. Dalsze podwyżki cen gazu dla odbiorców będą wprowadzane stopniowe, aż do roku 2018.
Autor: ToL/Klim/ / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu