Ukraina bliżej UE. Głosowanie 16 września


Głosowanie Parlamentu Europejskiego w sprawie ratyfikacji umowy stowarzyszeniowej UE-Ukraina odbędzie się 16 września w Strasburgu - poinformował w poniedziałek szef komisji spraw zagranicznych PE Elmar Brok.

W poniedziałek komisja europarlamentu zdecydowaną większością głosów opowiedziała się za ratyfikacją umowy UE-Ukraina. Za głosowało 49 eurodeputowanych, ośmiu było przeciw, a czterech wstrzymało się od głosu.

Ważny gest

- To bardzo mocny sygnał dla narodu ukraińskiego, że UE dotrzymuje swoich zobowiązań - powiedział Brok.

Dodał, że europarlament chce ratyfikować umowę stowarzyszeniową w tym samym czasie, w którym nad ratyfikacją głosować ma parlament ukraiński.

Ratyfikowanie umowy przez PE i Radę Najwyższą Ukrainy oznacza, że zapisy porozumienia dotyczące wolnego handlu zaczną tymczasowo obowiązywać 1 listopada. Polski eurodeputowany Jacek-Saryusz Wolski (PO) powiedział, że Ukraina "płaci najwyższą cenę" za dążenie do zbliżenia z UE. - Dlatego postanowiliśmy wyciągnąć pomocną dłoń i działać szybko, aby w tych dramatycznych chwilach wysłać mocny sygnał, że my, Parlament Europejski, jesteśmy po stronie Ukrainy - podkreślił.

Korwin-Mikke przeciwko

Przeciwko ratyfikacji umowy UE-Ukraina wypowiedzieli się europosłowie Zjednoczonej Lewicy Europejskiej oraz niektórzy niezrzeszeni, w tym polski eurodeputowany Janusz Korwin-Mikke (Nowa Prawica). Zarzucił on UE, że doprowadziła do chaosu i destabilizacji na Ukrainie, "sprowokowała Ukrainę do wystąpienia przeciwko Rosji, a teraz odmawia sprzedaży broni Ukrainie". - Ci, którzy to zrobili są albo agentami Putina albo idiotami. W 1939 roku Polska przyjęła gwarancje Wielkiej Brytanii i Francji, a rezultat był taki, że Hitler zaatakował Polskę. Nie róbmy tego samego błędu - powiedział Korwin-Mikke w trakcie dyskusji w komisji PE. Na głosowaniu obecna była ukraińska piosenkarka i działaczka Rusłana, która na wcześniejszej konferencji prasowej zaapelowała do krajów UE o zaostrzenie sankcji wobec Rosji, a także o pomoc wojskową dla Ukrainy w jakiejkolwiek formie. Według niej ogłoszone w piątek zawieszenie broni na wschodniej Ukrainie jest fikcją, bo w tym regionie ciągle działają "rosyjscy dywersanci, wyszkoleni przez rosyjskie służby". - Rosja potrzebuje zawieszenia broni, aby przegrupować siły (...). Nie zamierza się wycofać - powiedziała. Także Brok ocenił, że "tak zwane zawieszenie broni" na wschodniej Ukrainie nie jest powodem, by cofać albo opóźniać wprowadzenie unijnych sankcji wobec Rosji. - Nie ma powodu, by wierzyć, że (prezydent Rosji) Putin zrezygnował - powiedział Brok. Jego zdaniem strategiczne plany Putina mogą zakładać rozszerzenie konfliktu na kolejne części Ukrainy aż po Odessę.

Jakie wsparcie?

Pytany, czy kraje Zachodu powinny wesprzeć Ukrainę dostarczając sprzęt wojskowy, eurodeputowany niemieckiej chadecji powiedział, że nie może być rozwiązania militarnego konfliktu na wschodzie Ukrainy. Jednak - dodał - zachowanie Rosji wymusza na Zachodzie działania, które wcześniej nie wydawały się możliwe, jak np. wzmocnienie obecności wojskowej na wschodniej flance Sojuszu. - Na szczycie NATO (w ubiegłym tygodniu) zgodzono się, że poszczególne kraje członkowskie mogą dostarczać broń Ukrainie - przypomniał Brok. Saryusz-Wolski uważa, że wśród krajów NATO może powstać koalicja państw, które zechcą udzielić Ukrainie technicznej pomocy wojskowej, w tym dostarczać sprzęt. - Zachód jest to winny Ukrainie - ocenił. "Są różne formy wsparcia. Ukraina chce broni precyzyjnej, ale potrzebuje też sprzętu nieśmiercionośnego oraz szkoleń wojskowych. Kraje, takie jak Niemcy, które nie chcą dostarczać broni, mogą za to zapewnić szkolenia dla wojska" - powiedział polski europoseł, przypominając, że Zachód dostarczał broni i technologii wojskowych Rosji. Za dostarczaniem Ukrainie sprzętu wojskowego opowiedziała się na konferencji prasowej łotewska eurodeputowana Sandra Kalniete. - Jeśli nie odstraszymy Kremla, to kto wie, która granica będzie następnym celem - powiedziała.

Autor: msz//bgr/kwoj / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości

To, że on podejmuje takie decyzje, wskazuje na to, iż nie wszystko jest poukładane - mówiła we "Wstajesz i Weekend" w TVN24 ekonomistka doktor Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, odnosząc się do decyzji Donalda Trumpa o wycofaniu nowych ceł wzajemnych na urządzenia elektroniczne. Dodała, że prezydent USA prawdopodobnie nie przewidział skutków swoich wcześniejszych decyzji.

Ekspertka o Trumpie: taki jest jego cel

Ekspertka o Trumpie: taki jest jego cel

Źródło:
TVN24

Czy sklepy są dziś otwarte? Tak. W Niedzielę Palmową zrobimy zakupy także w większych sklepach i galeriach handlowych. To jeden z wyjątków zawartych w przepisach ograniczających działalność placówek handlowych. 

To jedna z niewielu takich niedziel

To jedna z niewielu takich niedziel

Źródło:
tvn24.pl

W sobotnim losowaniu Lotto żaden z graczy nie wytypował poprawnie wszystkich sześciu liczb. Szóstka padła natomiast w Lotto Plus. Oto wyniki losowania z 12 kwietnia 2025 roku.

Padła szóstka w Lotto Plus

Padła szóstka w Lotto Plus

Źródło:
Lotto.pl

Producenci oliwy z oliwek z Hiszpanii przyspieszają eksport towarów do USA przed wejściem w życie ceł prezydenta Donalda Trumpa - podał Reuters.

Zdążyć przed Trumpem. "Zwiększają zamówienia"

Zdążyć przed Trumpem. "Zwiększają zamówienia"

Źródło:
PAP

Administracja Donalda Trumpa chce zawrzeć w ciągu 90 dni 90 umów handlowych - podał Reuters. Zdaniem ekspertów nie będzie to łatwe zadanie, a według niektórych "nie ma szans", by się powiodło.

"Szef będzie głównym negocjatorem"

"Szef będzie głównym negocjatorem"

Źródło:
Reuters

Ani USA, ani Chiny nie chcą zaoferować czegoś trwałego w zamian za tymczasowe ustępstwa - stwierdził Qiheng Chen, ekspert instytutu Asia Society (AS). Dodał, że możliwe jest "miniporozumienie", ale "wielki pakt pozostaje nieuchwytny".

"Wielki pakt pozostaje nieuchwytny"

"Wielki pakt pozostaje nieuchwytny"

Źródło:
PAP

Coraz więcej domów w Hiszpanii kupują Polacy - podał dziennik gospodarczy "Expansion", przy czym powołał się na dane Stowarzyszenia Rejestratorów. Zainteresowanie hiszpańskim rynkiem nieruchomości widać także wśród obywateli innych krajów Europy Wschodniej.

Polacy "szukają bezpiecznego miejsca". Duży wzrost

Polacy "szukają bezpiecznego miejsca". Duży wzrost

Źródło:
PAP

Na Balearach kryzys mieszkaniowy odwrócił procesy migracyjne. Mieszkańcy hiszpańskich wysp przeprowadzają się na kontynent - alarmuje dziennik "La Vanguardia". Podkreśla, że populacja na archipelagu rośnie tylko dzięki obcokrajowcom.

Kryzys na popularnych wyspach. "Zaczyna wypychać mieszkańców"

Kryzys na popularnych wyspach. "Zaczyna wypychać mieszkańców"

Źródło:
PAP

Zakaz kupowania nieruchomości przez podmioty zagraniczne, których kraj prowadzi wojnę napastniczą i może być zagrożeniem dla bezpieczeństwa - to wynika z ustawy, którą przyjął fiński parlament. W praktyce zakaz ma dotyczyć Rosjan i rosyjskich firm.

Nie chcą sprzedawać nieruchomości Rosjanom. Jednogłośna decyzja

Nie chcą sprzedawać nieruchomości Rosjanom. Jednogłośna decyzja

Źródło:
PAP

Urzędnicy USA i Ukrainy spotkali się w piątek w sprawie umowy dotyczącej zasobów mineralnych. Perspektywy przełomu w negocjacjach są jednak nikłe - podał Reuters. Podkreślił przy tym "antagonistyczną" atmosferę spotkania.

Nowe żądania Waszyngtonu. "Negocjacje są niemal wrogie"

Nowe żądania Waszyngtonu. "Negocjacje są niemal wrogie"

Źródło:
PAP

Najdroższa ulica handlowa świata znajduje się w Nowym Jorku na Manhattanie. To Piąta Aleja - wynika z najnowszego badania firmy doradczej Savills.

110 tysięcy za metr. To najdroższa ulica świata

110 tysięcy za metr. To najdroższa ulica świata

Źródło:
PAP

W obliczu wysokich rachunków za prąd wiele osób zastanawia się, czy inwestycja w panele fotowoltaiczne się opłaca. Wątpliwości mają związek między innymi z obowiązującą od trzech lat formą rozliczeń - net-billingiem. Zapytaliśmy ekspertów, czy inwestycja we własną energię ze słońca obecnie się opłaca.

Czy fotowoltaika się opłaca? "Istnieje wiele pułapek"

Czy fotowoltaika się opłaca? "Istnieje wiele pułapek"

Źródło:
tvn24.pl

Setki lotów w Pekinie odwołano z powodu silnych wiatrów. Zamknięto również liczne atrakcje turystyczne. Media przestrzegają, że osoby o wadze poniżej 50 kg mogą "zostać zdmuchnięte".

Setki lotów w Pekinie odwołano przez wiatr

Setki lotów w Pekinie odwołano przez wiatr

Źródło:
PAP

Kandydatki i kandydaci na prezydenta RP podczas piątkowej debaty w Końskich byli pytani między innymi, czy zgodziliby się na podwyżkę podatków w sytuacji narastającego zagrożenia bezpieczeństwa oraz czy podpisaliby ustawę o obniżce składki zdrowotnej. Trzecie pytanie dotyczyło zakazu sprzedaży alkoholu na stacjach paliw.

Podwyżka podatków, obniżka składki. Odpowiedzi na debacie

Podwyżka podatków, obniżka składki. Odpowiedzi na debacie

Źródło:
tvn24.pl

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. Kumulacja rośnie do 230 milionów złotych. W Polsce odnotowano wygraną czwartego stopnia. Oto liczby, które wylosowano 11 kwietnia 2025 roku.

Wyniki losowania Eurojackpot

Wyniki losowania Eurojackpot

Źródło:
tvn24.pl

Irlandzka Komisja do spraw Ochrony Danych (DPC) wszczęła dochodzenie w sprawie wykorzystania danych osobowych użytkowników z Unii Europejskiej do trenowania modelu sztucznej inteligencji (AI) na kontrolowanej przez Elona Muska platformie X - ogłoszono w piątek w komunikacie.

Gigant na celowniku. Wszczęto dochodzenie

Gigant na celowniku. Wszczęto dochodzenie

Źródło:
PAP

- Jeśli zapadnie decyzja o unijnym zakazie eksportu polskiego drobiu z niektórych obszarów naszego kraju, to mówimy o gigantycznych stratach dla sektora drobiarskiego - ocenił przewodniczący Krajowej Federacji Hodowców Drobiu i Producentów Jaj Paweł Podstawka.

Branża ostrzega: straty będą gigantyczne

Branża ostrzega: straty będą gigantyczne

Źródło:
PAP

Niektóre obszary w województwach: kujawsko-pomorskim, łódzkim, mazowieckim, warmińsko-mazurskim i wielkopolskim zostaną objęte "środkami nadzwyczajnymi" w związku z ryzykiem rozprzestrzeniania się wirusa ptasiej grypy. Komisja Europejska zdecyduje o tym w przyszłym tygodniu - poinformowała rzeczniczka KE Eva Hrnczirzova.

Bruksela wprowadzi w Polsce "środki nadzwyczajne"

Bruksela wprowadzi w Polsce "środki nadzwyczajne"

Źródło:
PAP

Świąteczne wyjazdy mogą być tańsze - prognozują analitycy Refleksu. W przyszłym tygodniu średnie ceny litra benzyny 95 powinny się kształtować na poziomie 5,88-5,93 złotego, oleju napędowego 5,96-6,01 złotego, a autogazu - 3,07-3,10 złotego.

Rachunki za paliwo mogą być niższe

Rachunki za paliwo mogą być niższe

Źródło:
PAP

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o rynku pracy i służbach zatrudnienia - poinformowała w piątek Kancelaria Prezydenta RP. Regulacja zakłada reformę urzędów pracy, między innymi podniesienie zasiłku dla bezrobotnych i ułatwienia w podnoszeniu kwalifikacji zawodowych.

Zmiany w zasiłku dla bezrobotnych. Podpis prezydenta

Zmiany w zasiłku dla bezrobotnych. Podpis prezydenta

Źródło:
PAP