Trzaskowski: jeden portal, jeden kod dostępu, możliwość załatwienia wszystkich spraw

Najnowsze


- Chcemy, żeby był jeden portal e-państwo, dzięki któremu obywatel będzie mógł skorzystać ze wszystkich usług, żeby był jeden kod dostępu - to jeden z priorytetów Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji przedstawionych przez szefa resortu Rafała Trzaskowskiego.

- Dwa wyzwania, jakie przede mną stoją, to administracja i cyfryzacja - powiedział w czwartek minister Trzaskowski na wspólnej z premierem Donaldem Tuskiem konferencji prasowej.

Szef MAC zapowiedział uporządkowanie i rozwój e-usług. - E-usługi dzisiaj trudno znaleźć, bo są na portalach różnych ministerstw, często nie są ze sobą kompatybilne, wygląda to czasami w ten sposób, że wymaga to bardzo różnego kodów dostępu - zauważył minister. Jak dodał, obecnie aby załatwić jakąś sprawę w internecie, trzeba często wypełniać trudny formularz. Zdaniem ministra odstrasza to obywateli od e-administracji. - Nam zależy na tym, żeby to urzędy wypełniały formularze, żeby to była komunikacja w dwie strony. Dzięki temu coraz więcej spraw będziemy mogli od A do Z załatwiać w internecie - podkreślił Trzaskowski. Minister zapowiedział, że w tym roku zostanie wyodrębniony profil zaufany (umożliwiający logowanie się do e-usług) tak, żeby "każdy miał jeden PIN, za pomocą którego może skorzystać z tego, co oferuje państwo". - Chcemy, żeby był jeden portal e-państwo, dzięki któremu obywatel będzie mógł skorzystać ze wszystkich usług, żeby był jeden kod dostępu - mówił Trzaskowski.

Priorytety ministra

Jak minister podkreślił, w obszarze administracji są trzy rzeczy, które zamierza jak najszybciej doprowadzić do końca: reformę funduszu sołeckiego, uelastycznienie współpracy samorządów oraz zmiany w organizacji zbiórek publicznych. - Chcemy, aby administracja polska stała się usługodawcą i żeby była jak najbliżej obywateli - dodał Trzaskowski. Według niego celem reformy funduszu sołeckiego jest, by większa część pieniędzy z różnego rodzaju przedsięwzięć była zwracana gminom i żeby coraz więcej gmin mogło z tego typu okazji korzystać. Chodzi m.in. o takie zadania jak budowanie placów zabaw czy zakup sprzętu do odśnieżania. - Chcemy, by to ludzie podejmowali decyzje, jakie są ich potrzeby, i żeby te decyzje były podejmowane jak najbliżej ich, czyli w gminach, dlatego proponujemy reformę funduszu sołeckiego - podkreślił Trzaskowski. Nad ustawą o funduszu sołeckim pracuje obecnie parlament. Kolejnym priorytetem dotyczącym administracji, jaki chce zrealizować Trzaskowski, to uelastycznienie współpracy samorządów, tak by mogły wspólnie wykonywać pewne usługi. Chodzi np. o wspólne organizowanie w obszarach metropolitalnych transportu publicznego czy organizowanie budowy sieci szerokopasmowych - mówił minister. Jak dodał, chodzi także o oddanie decyzji o tym jak samorządy mają współpracować - samym samorządom, a nie podejmować decyzje ponad ich głowami. - Tego typu reforma może doprowadzić do kilkuset milionów złotych oszczędności - uważa Trzaskowski. Ostatni wymieniony przez Trzaskowskiego priorytet w obszarze administracji to zmiany w ustawie o zbiórkach publicznych. Chodzi o to, aby obywatele decydowali, na jaki cel chcą wydawać pieniądze - podkreślił minister. - Ustawa, która do tej pory obowiązuje, jest z 1933 r. Ona tak naprawdę doprowadza do sytuacji, w której to urzędnik decyduje, czy jakaś zbiórka publiczna może być przeprowadzona, czy nie. Dzięki portalowi internetowemu będzie pełna przejrzystość, w jaki sposób te pieniądze są wydawane i w jakim tempie - powiedział Trzaskowski.

Administracja publiczna w internecie

Ustawa o zbiórkach publicznych zastępuje pozwolenie na zbiórkę zgłoszeniem w internecie. Zbiórka będzie zgłaszana na publicznie dostępnym portalu, którym administrować będzie Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji. Minister chciałby też zmienić postrzeganie roli administracji publicznej w internecie. - Chcielibyśmy, aby państwo spełniało rolę usługodawcy i żeby państwo spełniało tę rolę w internecie tak, żebyśmy mogli załatwić większość spraw, które mamy do załatwienia z administracją, nie wychodząc z domu - podkreślił. Aby to się udało - zdaniem Trzaskowskiego - trzeba przede wszystkim poprawić kompetencje zarówno użytkowników internetu, obywateli korzystających z elektronicznych usług, jak i programistów, przygotowujących rozwiązania dla e-administracji. - Kompetencje, jeżeli chodzi o posługiwanie się internetem, nie są w Polsce zbyt wysokie i nad tym trzeba pracować. Chcemy zwiększać kompetencje zwłaszcza ludzi starszych - powiedział Trzaskowski. Za ważne uznał też doprowadzenie do tego, by jak najwięcej Polaków miało szerokopasmowy internet. - Nam chodzi o to, żeby w perspektywie roku 2020 w domach był ten szybki internet, bo dopiero dzięki temu internetowi o dużej przepustowości można załatwiać sprawy, które wymagają znacznie bardziej zaawansowanych rozwiązań technologicznych - podkreślił minister. Dodał, że w latach 2014-15 powinna w kraju zakończyć się budowa tzw. sieci szkieletowej internetu w ramach regionalnych programów.

Minister zapowiedział, że będą też prowadzone prace mające na celu doprowadzenie do zakończenia rozmów z Kościołami w sprawie Funduszu Kościelnego.

Autor: mn/klim/ / Źródło: PAP