Szwajcaria: na ograniczeniu praw imigrantów skorzysta skrajna prawica


Szwajcarzy opowiedzieli się w niedzielnym referendum za ograniczeniem imigracji. Wynik głosowania z aplauzem przyjęły skrajnie prawicowe partie w kilku krajach UE. Polityka izolacji źle wróży szwajcarskiej gospodarce, ale inspiruje ksenofobicznych eurosceptyków.

Szwajcaria nie należy do Unii Europejskiej, ale decyzja Szwajcarów w sprawie imigrantów może poważnie odbić się na debacie politycznej w całej Europie, i to tuż przed wyborami do Parlamentu Europejskiego. Bruksela nie powinna zlekceważyć politycznych implikacji tego referendum - napisał w artykule redakcyjnym "Financial Times".

Nowa energia

- Nieco ponad trzy miesiące przed wyborami do PE, w których radykalnie prawicowi, antyimigranccy populiści zdobędą zapewne sporo miejsc, werdykt Szwajcarów z całą pewnością tchnie nową energię w skrajne skrzydła europejskiej polityki - komentuje BBC.

Decyzja Szwajcarów jest tym bardziej zadziwiająca, że wpłynie niekorzystnie na szwajcarską gospodarkę. Niechęć do cudzoziemców, obawa przed obcymi, chęć przeciwstawienia się globalizacji okazały się dla praktycznych zazwyczaj Szwajcarów ważniejsze niż racjonalne przesłanki ekonomiczne - komentują szwajcarscy politolodzy.

Populistyczna prawica w krajach unijnych okrzyknęła referendum rozwiązaniem modelowym dla reszty Europy.

Model dla Europy?

We Francji wynik referendum pochwaliła Marine Le Pen, szefowa ultraprawicowego Frontu Narodowego. - Winszuję szwajcarskiemu narodowi trzeźwości umysłu - powiedziała Le Pen, choć nowe przepisy, które wejdą w życie dzięki głosowaniu, uderzą też we Francuzów mieszkających czy pracujących w Szwajcarii. - Zwycięstwo Szwajcarów umocni wolę Francuzów, by powstrzymać masową imigrację - dodała Le Pen.

Tygodnik "Le Point" przeprowadził na swych stronach sondaż, pytając Francuzów, czy zagłosowaliby w referendum tak jak Szwajcarzy. Według danych ze środy ponad 80 proc. respondentów odpowiedziało twierdząco.

- To wspaniała wiadomość dla tych, którzy kochają wolność i narodową suwerenność w Europie - powiedział lider antyimigranckiej i antyeuropejskiej brytyjskiej Partii Niepodległości Zjednoczonego Królestwa (UKIP) Nigel Farage. Jego wypowiedź cytuje "Le Nouvel Observateur".

Będą limity?

Przywódca skrajnie prawicowej Austriackiej Partii Wolności (FPOe) Heinz-Christian Strache uznał, że wynik referendum "to wielki sukces"; zapewnił, że większość Austriaków również "opowiedziałaby się za ograniczeniem imigracji".

Rzecznik premiera Wielkiej Brytanii Davida Camerona powiedział w jego imieniu, że to, jak zagłosowali Szwajcarzy, jest odbiciem rosnącego niepokoju przed skutkami prawa Europejczyków do przemieszczania się w obrębie Unii. Cameron przymierza się do referendum ws. renegocjacji warunków, na jakich jego kraj przynależy do Unii. Próbuje też ukrócić napływ cudzoziemców. I jemu, i Farage'owi decyzja Szwajcarów jest na rękę.

"Zatłoczone pociągi, zapchane drogi, rosnące czynsze i ceny działek, utrata cennych gruntów uprawnych, presja na (obniżanie) pensji, utrata tożsamości kulturowej" to koszty przyjmowania w kraju imigrantów i zezwalania na to, by pracowali w nim cudzoziemcy mieszkający w pobliżu szwajcarskich granic - wyliczała przed referendum populistyczna, liberalno-prawicowa Szwajcarska Partia Ludowa (SVP), na wniosek której odbyło się głosowanie. SVP zarzuca też cudzoziemcom, że odbierają autochtonom pracę, choć bezrobocie w Szwajcarii wynosi zaledwie 3,5 proc.

Na rękę prawicy

SVP skorzystała z okazji, jaką było zapowiedziane od dawna referendum, by tak intensywnie rozkręcić debatę o cudzoziemcach, że udało jej się pokonać połączone siły rządu, środowisk biznesowych i nawet Kościołów, namawiających Szwajcarów do odrzucenia propozycji SVP.

"Stało się już oczywiste, że będzie to miało negatywny wpływ na szwajcarską gospodarkę. Około 56 proc. szwajcarskiego eksportu trafia przecież na rynek unijny" - napisał "FT", a bank Credit Suisse ostrzegł, że wynik referendum źle się odbije także na zagranicznych inwestycjach i rynku pracy.

"Bruksela wysłała do Berna sygnały ostrzegawcze, dając do zrozumienia, że ograniczenie swobody ruchu europejskich obywateli pociągnie za sobą konieczność zweryfikowania wielu umów łączących Szwajcarię z UE i wynik tej weryfikacji nie będzie dla Berna korzystny" - napisał "The Guardian".

To samo czeka Polaków?

A jednak mimo tylu potencjalnie złych konsekwencji tej decyzji, Szwajcarzy zagłosowali przeciw imigrantom z UE. Dali tym samym pożywkę temu, co "The Guardian" nazwał obecnym "europejskim duchem czasu", który cechuje "niechęć do cudzoziemców, obawa przed utratą miejsc pracy na rzecz obcych i wykorzystywaniem opieki społecznej przez przybyszów z zagranicy". Podobnie brzmią antyunijne, a czasem antypolskie argumenty partii Nigela Farage'a, a nawet brytyjskich torysów.

Bruksela musi wyciągnąć konsekwencje wobec Szwajcarów - podkreśla redakcja "FT". Jeśli nie straci ona po części korzyści płynących z dostępu do unijnego rynku, to takie partie jak UKIP czy Front Narodowy będą mogły bez obawy o skutki takiej retoryki nawoływać do rozbicia UE, walki z globalizacją i imigrantami - dodaje brytyjski dziennik.

Krytyka w USA

Nawet amerykańskie media krytykują decyzję Szwajcarów, która zapadła wbrew wszelkiej logice biznesowej. "Około 45 proc. pracowników sektora chemicznego, farmaceutycznego i biotechnologicznego to cudzoziemcy" - pisze agencja Bloomberg i przypomina, że swoje flagowe towary eksportowe Szwajcaria zawdzięcza obcym. "W 1839 dwóch polskich imigrantów założyło spółkę znaną obecnie jako Patek Philippe. Niemiecki imigrant Heinrich Nestle założył firmę Nestle SA, a urodzony w Bejrucie Nicholas Hayek był inicjatorem stworzenia Grupy Swatch AG" - podkreśla agencja.

Antyimigracyjna Szwajcaria
Antyimigracyjna SzwajcariaTVN24 Biznes i Świat

Autor: msz//gry/kwoj / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości

Administracja Donalda Trumpa ogłosiła ponad 90-procentowe cła na chiński grafit wykorzystywany do produkcji akumulatorów. Jak wskazał CNN, wyższe stawki celne zwiększą koszty produkcji samochodów w USA, choć w dłuższej perspektywie mogą wspomóc rozwój krajowych producentów.

Trump podbija stawkę Bidena. "To bardzo zmieni sytuację"

Trump podbija stawkę Bidena. "To bardzo zmieni sytuację"

Źródło:
CNN

W maju 2025 roku ceny czekolady w Unii Europejskiej wzrosły średnio o 21,1 procent rok do roku - podał urząd statystyczny Eurostat. Wskazał też, że największy skok w UE odnotowano w Polsce.

Ten produkt zdrożał w Polsce najbardziej w Europie

Ten produkt zdrożał w Polsce najbardziej w Europie

Źródło:
tvn24.pl, PAP, "Wall Street Journal"

Na początku lipca sprzedaż mieszkań w siedmiu największych miastach przewyższyła średnią z ostatnich lat - wynika z raportu Otodom. Zdaniem ekspertów wyższy popyt na rynku pierwotnym jest tylko anomalią, którą wywołała ostatnia decyzja Rady Polityki Pieniężnej.

Anomalia na rynku. "Przez kilka miesięcy będzie na huśtawce"

Anomalia na rynku. "Przez kilka miesięcy będzie na huśtawce"

Źródło:
PAP

Sieć Action wycofała ze sprzedaży chipsy Lay's, lalkę Cupcake oraz zegarek My Time. Firma apeluje w komunikatach, by nie spożywać lub nie korzystać z produktów i by zwrócić je w najbliższym sklepie.

Znana sieć wycofała trzy produkty

Znana sieć wycofała trzy produkty

Źródło:
tvn24.pl

Wywiad wojskowy Ukrainy (HUR) przeprowadził cyberatak na systemy rosyjskiego koncernu gazowego Gazprom - podał ukraiński portal Ukrinform, przy czym powołał się na źródło w HUR.

Media: wywiad przeprowadził cyberatak na Gazprom

Media: wywiad przeprowadził cyberatak na Gazprom

Źródło:
PAP

Diesel nadal będzie drożeć o kilka groszy na litrze, a ceny benzyny i autogazu będą stabilne - tak ma wyglądać sytuacja na stacjach w przyszłym tygodniu według analityków Refleksu. Z kolei zdaniem portalu e-petrol.pl nie ma perspektyw na obniżkę cen paliw.

"Brak głębokich korekt". To wpływa na ceny na stacjach

"Brak głębokich korekt". To wpływa na ceny na stacjach

Źródło:
PAP

Wielka Brytania ogłosiła nałożenie sankcji zarówno na trzy jednostki Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej (GRU), jak i oficerów tej instytucji. Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wydało komunikat w związku z działaniami Londynu.

MSZ: Polska wyraża solidarność z Wielką Brytanią

MSZ: Polska wyraża solidarność z Wielką Brytanią

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie odnotowano głównej wygranej, a kumulacja rośnie do 420 milionów złotych. W Polsce najwyższe byłe wygrane czwartego stopnia. Oto liczby, które wylosowano 18 lipca 2025 roku.

Potężna kumulacja w Eurojackpot

Potężna kumulacja w Eurojackpot

Źródło:
tvn24.pl

24 lipca Stały Komitet Rady Ministrów ma zająć się projektem tak zwanej ustawy frankowej - wynika z porządku obrad SKRM. Nowe regulacje mają wejść w życie jeszcze w tym roku.

Rząd zajmie się projektem ustawy frankowej

Rząd zajmie się projektem ustawy frankowej

Źródło:
PAP

"Indie nie popierają jednostronnych sankcji" - podkreślił rzecznik indyjskiego resortu spraw zagranicznych Randhir Jaiswal. W ten sposób odniósł się do sankcji nałożonych przez Unię Europejską na Rosję, które obejmują największą rafinerię ropy rosyjskiego koncernu Rosnieft w indyjskim stanie Gudźarat.

Reakcja na ruch Unii Europejskiej. "Nie popierają jednostronnych sankcji"

Reakcja na ruch Unii Europejskiej. "Nie popierają jednostronnych sankcji"

Źródło:
PAP

PKO BP, Santander, ING Bank Śląski, mBank i BNP Paribas - klienci tych instytucji finansowych muszą liczyć się z utrudnieniami w najbliższych dniach. Mogą wystąpić problemy z serwisem internetowym, aplikacją czy płatnościami.

Największy bank ostrzega. "Utrudnienia w dostępie do usług"

Największy bank ostrzega. "Utrudnienia w dostępie do usług"

Źródło:
tvn24.pl

W porównaniu do minionego roku większość owoców była w czerwcu wyraźnie droższa - mówi TVN24+ Kamil Łuczkowski, ekonomista z zespołu analiz makroekonomicznych Banku Pekao. Królem wzrostu cen okazały się jabłka. - Inaczej kształtowała się sytuacja na rynku warzyw. Tu Główny Urząd Statystyczny odnotował spadek cen detalicznych - mówi z kolei Mariusz Dziwulski, analityk rynku rolno-spożywczego w PKO BP. Jednak, jak zaznacza, są wyjątki. Ceny kapusty w hurcie wzrosły w skali roku o ponad połowę.

Król i królowa wzrostu cen

Król i królowa wzrostu cen

Źródło:
TVN24+

Policja przeprowadziła przeszukanie w rezydencji i w siedzibie partii Jaira Bolsonaro. Były prezydent Brazylii jest oskarżony o przygotowywanie zamachu stanu. Sąd nakazał mu noszenie elektronicznej bransoletki i zabronił używania mediów społecznościowych.

Przeszukanie w rezydencji i siedzibie partii byłego prezydenta

Przeszukanie w rezydencji i siedzibie partii byłego prezydenta

Źródło:
PAP, CNN

Wielka Brytania nałożyła nowe sankcje na ponad 20 rosyjskich szpiegów, hakerów i jednostki wywiadu. Chodzi o osoby i podmioty oskarżone o operacje cybernetyczne zagrażające stabilności Europy - wskazał brytyjski rząd w oświadczeniu.

"Szpiedzy GRU prowadzą kampanię mającą na celu destabilizację Europy"

"Szpiedzy GRU prowadzą kampanię mającą na celu destabilizację Europy"

Źródło:
PAP

Wielki sukces polskiego programisty. Przemysław Dębiak zajął pierwsze miejsce w prestiżowych zawodach AtCoder World Tour Finals 2025, pokonując nie tylko wszystkich pozostałych zawodników, ale też sztuczną inteligencję.

Polak lepszy od sztucznej inteligencji. Osobiste gratulacje od szefa OpenAI

Polak lepszy od sztucznej inteligencji. Osobiste gratulacje od szefa OpenAI

Źródło:
tvn24.pl

Od 14 sierpnia przyjmowane będą wnioski od firm i instytucji, które chcą uczestniczyć w prowadzonym przez resort pracy pilotażu skróconego czasu pracy. To pierwszy taki program w tej części Europy i pierwszy na tak szeroką skalę w Polsce – wskazała ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

Krócej w pracy. "Wielki, pierwszy w tej części Europy, pilotaż"

Krócej w pracy. "Wielki, pierwszy w tej części Europy, pilotaż"

Źródło:
PAP

Bat Indiany Jonesa został sprzedany za 525 tysięcy dolarów na trwającej przez tydzień aukcji firmy Heritage Auctions. Harrison Ford posługiwał się słynnym rekwizytem w filmie "Indiana Jones i ostatnia krucjata" z 1989 roku.

Bat Indiany Jonesa sprzedany na aukcji

Bat Indiany Jonesa sprzedany na aukcji

Źródło:
PAP

W projekcie budżetu opracowanym przez Komisję Europejską przewidziano dla Polski ponad 123 miliardy euro, między innymi na politykę spójności i rolnictwo - wynika z zestawienia opublikowanego przez Komisję Europejską w nocy z czwartku na piątek. Jest to wstępna propozycja budżetu, nad którą będą w kolejnych miesiącach pracować państwa członkowskie.

Ogromne pieniądze dla Polski

Ogromne pieniądze dla Polski

Źródło:
PAP

Wizz Air uruchomi 11 tras z lotniska Warszawa-Modlin, przeniesie też do Modlina dwa samoloty - poinformowała w piątek węgierska linia lotnicza. Wizz Air przestał operować z Modlina pod koniec 2012 roku.

Wizz Air wraca do Modlina. Znamy trasy

Wizz Air wraca do Modlina. Znamy trasy

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Należący do koncernu Meta popularny komunikator WhatsApp powinien przygotować się do wycofania z rynku rosyjskiego - oświadczył Anton Goriełkin, wiceprzewodniczący komisji do spraw technologii informatycznych Dumy Państwowej, niższej izby rosyjskiego parlamentu.

Rosja chce się go pozbyć. "Należy do ekstremistycznej organizacji"

Rosja chce się go pozbyć. "Należy do ekstremistycznej organizacji"

Źródło:
PAP

Bezpośrednie połączenie PKP Intercity do Chorwacji cieszy się sporym powodzeniem. Jak poinformował minister infrastruktury Dariusz Klimczak, do końca wakacji sprzedało się około 11 tysięcy biletów na ten pociąg. A co z połączeniami do Włoch czy Austrii?

Prawie wszystkie bilety sprzedane. Minister wyjaśnia

Prawie wszystkie bilety sprzedane. Minister wyjaśnia

Źródło:
PAP