Szalone zakupy na Dubai Airshow. W trzy godziny sprzedano samoloty za 160 mld dol.

Najnowsze


Spektakularnie rozpoczęła się kolejna edycja najszybciej rozwijających się targów lotniczych na świecie. W ciągu zaledwie 3 godz. od otwarcia airshow w Dubaju, padł rekord zamówień - uczestnicy pokazów, m.in. Etihad, Emirates, Fly Dubai czy Qatar Airways, złożyli zamówienia o wartości ponad 162 miliardów dolarów, bijąc o 7 mld wynik ustanowiony w 2007 roku.

Mocne otwarcie zapewniły, pochodzące z Emiratów Arabskich, linie Etihad Airways, ogłaszając zamówienie na 56 nowych Boeingów 777 za 25,2 mld dolarów. Przewoźnik swoją flotę wzbogaci także o trzydzieści dreamlinerów, stając się największym nabywcą pionierskiego modelu, zbudowanego z najnowszych kompozytów. Inne linie z ZEA, the Emirates, nie pozostały dłużne swojemu konkurentowi, informując o umowie na zakup 150 Boeingów 777X oraz dodatkowe 50 Airbusów A380, czyli aktualnie największych samolotów pasażerskich na świecie.

Największe lotnisko na świecie?

Tegoroczne Dubai Airshow rozpoczęło się w niedzielę i potrwa do 21 listopada. Impreza po raz pierwszy odbywa się na nowym, niezwykle nowoczesnym lotnisku Al-Maktoum International, znanym także jako Dubai World Central, które aktualnie jest w stanie odprawić 7 mln pasażerów rocznie, ale do końca 2020 roku, gdy port lotniczy zostanie w pełni ukończony, przepustowość ma zostać zwiększona nawet do 160 mln pasażerów rocznie i 12 mln ton towarów cargo. Jeśli te założenia zostaną zrealizowane, lotnisko stanie się największym na świecie.

60 tys. firm z 60 krajów

Na Dubai Airshow swoje produkty prezentuje ponad tysiąc firm cywilnego i militarnego przemysłu lotniczego z 60 krajów. W imprezie bierze udział 60 tys. instytucji i przedsiębiorstw zainteresowanych zakupami, co jest liczbą dwukrotnie większą niż w 2011 roku i najwyższą w całej historii targów w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Dwa lata temu łączna wartość zamówień wyniosła nieco ponad 63 mld dolarów.

Autor: jed/jk / Źródło: Reuters, Dubaiairshow.aero