Kanadyjskie rezerwy syropu klonowego, jedyne takie na świecie, osiągnęły najniższy poziom od 16 lat. Jak zauważa BBC, pojawiają się obawy o przyszłość tego produktu, szczególnie w obliczu zmian klimatycznych.
Rezerwy, które znajdują się w Quebecu, mogą pomieścić ok. 60 milionów kilogramów syropu klonowego w danym roku. W 2023 roku zapasy spadły jednak do poziomu 3,1 miliona kilogramów.
Eksperci łączą niedobory zarówno ze wzrostem popytu, jak i cieplejszą pogodą, która zakłóciła produkcję. Zaznaczają jednak, że nie wpłynie to na dostępność ani cenę syropu klonowego dla konsumentów - przynajmniej na razie.
Najniższy poziom rezerwy od 2008 roku
- Rezerwa strategiczna przechowuje najniższą ilość syropu klonowego od 2008 roku - powiedział BBC Simon Doré-Ouellet, zastępca dyrektora generalnego Quebec Maple Syrup Producers. - Ale nie przewidujemy żadnych problemów z dostawami w najbliższej przyszłości - dodał.
Kanadyjski przemysł syropu klonowego odpowiada za 75 proc. całej światowej produkcji tego produktu. Według danych krajowych większość tej produkcji, około 90 proc., pochodzi z w prowincji Quebec, gdzie 24 lata temu utworzono jedyną na świecie rezerwę strategiczną syropu klonowego.
Ilość syropu klonowego w rezerwie krajowej, przechowywanej w dziesiątkach tysięcy beczek w kilku magazynach w całym Quebecu, znacznie spadła od 2020 r.
Doré-Ouellet stwierdził, że jednym z powodów są słabe żniwa w ciągu ostatnich kilku lat. Produkcja syropu klonowego, która zwykle odbywa się od początku marca do końca kwietnia, opiera się w dużej mierze na delikatnej równowadze temperatur poniżej zera w nocy i wyższych temperatur w ciągu dnia - nieco powyżej zera. Niskie temperatury pomagają klonowi wchłaniać wodę z gleby, podczas gdy cieplejsza pogoda w ciągu dnia wytwarza ciśnienie, które spycha wodę na dół drzewa, ułatwiając zbieranie soków.
Jak podaje BBC, w latach 2021 i 2023 wyższe wiosenne temperatury odczuwalne w całym kraju spowodowały ograniczenie produkcji syropu klonowego, która w 2021 r. spadła o 21 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim. Jednocześnie redukcja ta nastąpiła po dwóch kolejnych rekordowych latach produkcji, 2020 i 2019. Doré-Ouellet stwierdził, że ze względu na nieprzewidywalność zbiorów wahania dostaw z rezerw nie są niczym niezwykłym.
Rezerwa kluczowa dla stabilności cen
- Rezerwę strategiczną utworzono, aby ustabilizować podaż dla nabywców, która w dużym stopniu zależy od pogody. W ciągu ostatnich czterech lat to się dokładnie stało – powiedział.
W 2021 roku Kanada wyeksportowała 73 miliony kilogramów syropu klonowego do 71 krajów na całym świecie, co oznacza wzrost o ponad 19 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim. Za wzrost popytu odpowiedzialne są m.in. akcje promocyjne organizowane w innych krajach, głównie w USA, Wielkiej Brytanii, Niemczech Australii i Japonii.
Ponieważ podaż rezerw maleje w obliczu rosnącego popytu, wielu z niecierpliwością czeka na rozwój nadchodzącego sezonu żniw. Temperatury w grudniu, styczniu i lutym były najwyższe od rozpoczęcia prowadzenia rejestrów w 1948 r. Pomimo tego Doré-Ouellet wskazuje, że jest powód, by zachowywać optymizm.
- Sezon słodzenia rozpoczął się w tym roku wcześnie i nadal trwa - powiedział. - Jak dotąd produkcja jest obfita, a prognozy pogody na kilka następnych tygodni w całym Quebecu są zachęcające - wskazał.
Doré-Ouellet zauważył, że uzupełnienie zapasów syropu klonowego w Kanadzie to "proces wieloletni". Dodał, że wynik sezonu 2024 nie "zadecyduje o przyszłości" tego najbardziej rozpoznawalnego kanadyjskiego produktu.
Źródło: BBC
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock