To jedyna taka rezerwa na świecie. Zapasy najniższe od 16 lat

Źródło:
BBC
Po raz pierwszy w historii przedstawiciel rdzennej ludności został premierem kanadyjskiej prowincji
Po raz pierwszy w historii przedstawiciel rdzennej ludności został premierem kanadyjskiej prowincjiWabKinew/Platforma X
wideo 2/5
Po raz pierwszy w historii przedstawiciel rdzennej ludności został premierem kanadyjskiej prowincjiWabKinew/Platforma X

Kanadyjskie rezerwy syropu klonowego, jedyne takie na świecie, osiągnęły najniższy poziom od 16 lat. Jak zauważa BBC, pojawiają się obawy o przyszłość tego produktu, szczególnie w obliczu zmian klimatycznych.

Rezerwy, które znajdują się w Quebecu, mogą pomieścić ok. 60 milionów kilogramów syropu klonowego w danym roku. W 2023 roku zapasy spadły jednak do poziomu 3,1 miliona kilogramów.

Eksperci łączą niedobory zarówno ze wzrostem popytu, jak i cieplejszą pogodą, która zakłóciła produkcję. Zaznaczają jednak, że nie wpłynie to na dostępność ani cenę syropu klonowego dla konsumentów - przynajmniej na razie.

Najniższy poziom rezerwy od 2008 roku

- Rezerwa strategiczna przechowuje najniższą ilość syropu klonowego od 2008 roku - powiedział BBC Simon Doré-Ouellet, zastępca dyrektora generalnego Quebec Maple Syrup Producers. - Ale nie przewidujemy żadnych problemów z dostawami w najbliższej przyszłości - dodał.

Kanadyjski przemysł syropu klonowego odpowiada za 75 proc. całej światowej produkcji tego produktu. Według danych krajowych większość tej produkcji, około 90 proc., pochodzi z w prowincji Quebec, gdzie 24 lata temu utworzono jedyną na świecie rezerwę strategiczną syropu klonowego.

Ilość syropu klonowego w rezerwie krajowej, przechowywanej w dziesiątkach tysięcy beczek w kilku magazynach w całym Quebecu, znacznie spadła od 2020 r.

Doré-Ouellet stwierdził, że jednym z powodów są słabe żniwa w ciągu ostatnich kilku lat. Produkcja syropu klonowego, która zwykle odbywa się od początku marca do końca kwietnia, opiera się w dużej mierze na delikatnej równowadze temperatur poniżej zera w nocy i wyższych temperatur w ciągu dnia - nieco powyżej zera. Niskie temperatury pomagają klonowi wchłaniać wodę z gleby, podczas gdy cieplejsza pogoda w ciągu dnia wytwarza ciśnienie, które spycha wodę na dół drzewa, ułatwiając zbieranie soków.

Jak podaje BBC, w latach 2021 i 2023 wyższe wiosenne temperatury odczuwalne w całym kraju spowodowały ograniczenie produkcji syropu klonowego, która w 2021 r. spadła o 21 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim. Jednocześnie redukcja ta nastąpiła po dwóch kolejnych rekordowych latach produkcji, 2020 i 2019. Doré-Ouellet stwierdził, że ze względu na nieprzewidywalność zbiorów wahania dostaw z rezerw nie są niczym niezwykłym.

Rezerwa kluczowa dla stabilności cen

- Rezerwę strategiczną utworzono, aby ustabilizować podaż dla nabywców, która w dużym stopniu zależy od pogody. W ciągu ostatnich czterech lat to się dokładnie stało – powiedział.

W 2021 roku Kanada wyeksportowała 73 miliony kilogramów syropu klonowego do 71 krajów na całym świecie, co oznacza wzrost o ponad 19 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim. Za wzrost popytu odpowiedzialne są m.in. akcje promocyjne organizowane w innych krajach, głównie w USA, Wielkiej Brytanii, Niemczech Australii i Japonii.

Ponieważ podaż rezerw maleje w obliczu rosnącego popytu, wielu z niecierpliwością czeka na rozwój nadchodzącego sezonu żniw. Temperatury w grudniu, styczniu i lutym były najwyższe od rozpoczęcia prowadzenia rejestrów w 1948 r. Pomimo tego Doré-Ouellet wskazuje, że jest powód, by zachowywać optymizm.

- Sezon słodzenia rozpoczął się w tym roku wcześnie i nadal trwa - powiedział. - Jak dotąd produkcja jest obfita, a prognozy pogody na kilka następnych tygodni w całym Quebecu są zachęcające - wskazał.

Doré-Ouellet zauważył, że uzupełnienie zapasów syropu klonowego w Kanadzie to "proces wieloletni". Dodał, że wynik sezonu 2024 nie "zadecyduje o przyszłości" tego najbardziej rozpoznawalnego kanadyjskiego produktu.

Autorka/Autor:jw/ToL

Źródło: BBC

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Nieudzielenie pracownikowi czternastodniowego urlopu jest naruszeniem przepisów o urlopach wypoczynkowych - mówi redakcji biznesowej tvn24.pl Tomasz Zalewski z Państwowej Inspekcji Pracy. Dodaje, że inspektor pracy może skierować do pracodawcy wystąpienie o usunięcie stwierdzonych naruszeń.

Czy pracownik musi wziąć dwutygodniowy urlop?

Czy pracownik musi wziąć dwutygodniowy urlop?

Źródło:
tvn24.pl

- My, jako zwykli użytkownicy, możemy tylko trzymać kciuki. Natomiast branża cyberbezpieczeństwa, koledzy, koleżanki, wyciągają wnioski, zastanawiają się, co można zrobić - powiedział Piotr Konieczny z portalu Niebezpiecznik.pl, pytany w "Faktach po Faktach" o to, czy możemy uniknąć powtórki z dzisiejszej światowej awarii oprogramowania.

Potężna awaria uderzyła w miliony osób. "Jest kilka możliwości, które mogą ograniczyć skutki"

Potężna awaria uderzyła w miliony osób. "Jest kilka możliwości, które mogą ograniczyć skutki"

Źródło:
tvn24.pl

W piątek doszło do dwóch awarii jednocześnie - jednej związanej z oprogramowaniem MS i drugiej z aktualizacją oprogramowania zewnętrznej firmy CrowdStrike - poinformowała rzeczniczka Microsoft Polska Anna Klimczuk. Pracujemy nad jak najszybszym przywróceniem usług – podała firma. Firma Crowdstrike poinformowała, że globalna awaria wynikła z błędu firmy i to nie był cyberatak.     

Znamy przyczyny globalnych utrudnień. Dwie awarie jednocześnie

Znamy przyczyny globalnych utrudnień. Dwie awarie jednocześnie

Źródło:
PAP

Nowa edycja dopłat do fotowoltaiki ruszy 2 września - przekazała na konferencji prasowej Paulina Hennig-Kloska, ministra klimatu i środowiska. Warunkiem otrzymania dofinansowania z programu w przypadku nowych instalacji będzie dodatkowy zakup magazynu energii. W ramach programu będzie można dostać do 28 tysięcy złotych.

Będzie można dostać nawet 28 tysięcy złotych

Będzie można dostać nawet 28 tysięcy złotych

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu, 19 lipca, w Eurojackpot padło pięć wygranych II stopnia oraz siedem III stopnia. Nie odnotowano głównej wygranej, co oznacza, że kumulacja rośnie.

Rośnie kumulacja w Eurojackpot

Rośnie kumulacja w Eurojackpot

Źródło:
tvn24.pl

Pod koniec lipca ceny paliw mogą być najniższe w tym roku - przewidują eksperci portalu e-petrol.pl. Kierowcom sprzyja zahamowanie wzrostu notowań ropy na światowych rynkach, a także umacniający się złoty.

Najtańsze tankowanie w tym roku. "Kierowcom sprzyja mocny złoty"

Najtańsze tankowanie w tym roku. "Kierowcom sprzyja mocny złoty"

Źródło:
PAP

"Ostrzegamy przed fałszywymi informacjami o cenach energii" - pisze Ministerstwo Klimatu i Środowiska, dodając, że nie trzeba nikomu płacić, żeby mieć tańszy prąd. "To kolejna fala ataków, która ma na celu sianie strachu w społeczeństwie i wyłudzanie danych oraz pieniędzy" - ostrzega resort klimatu.

"Nie trzeba nikomu płacić, żeby mieć tańszy prąd". Ostrzeżenie

"Nie trzeba nikomu płacić, żeby mieć tańszy prąd". Ostrzeżenie

Źródło:
tvn24.pl

Komisja Nadzoru Finansowego zgodziła się na objęcie przez Artura Olecha stanowiska prezesa zarządu PZU - przekazano w piątkowym komunikacie. W trakcie posiedzenia komisja wyraziła także zgodę między innymi na powołanie Bartosza Kubika na prezesa BOŚ, a także Mirosława Czekaja na prezesa BGK.

Nowi prezesi w czołowych instytucjach finansowych. KNF podjęła decyzję

Nowi prezesi w czołowych instytucjach finansowych. KNF podjęła decyzję

Źródło:
PAP

Konieczne jest usunięcie nieuzasadnionych obciążeń dla przedsiębiorców oraz zadbanie, aby artyści otrzymywali wynagrodzenia - napisano w apelu izb i organizacji w imieniu polskich przedsiębiorców działających w sektorze kablowym i satelitarnym do senatorów.

Apel do senatorów o zmiany w ustawie o prawie autorskim

Apel do senatorów o zmiany w ustawie o prawie autorskim

Źródło:
tvn24.pl

Coraz więcej krajów decyduje się na zaostrzanie kar, a także stosowanie konfiskaty aut wobec kierowców łamiących przepisy - oceniła w rozmowie z tvn24.pl radczyni prawna Katarzyna Turcza. Pojazd możemy stracić, nawet jeśli nie jest naszą własnością i nie tylko za alkohol, ale także, chociażby prędkość oraz emitowanie nadmiernego hałasu. W których krajach powinniśmy szczególnie uważać?

Jedziesz na wakacje? W tych krajach UE za złamanie przepisów stracisz auto

Jedziesz na wakacje? W tych krajach UE za złamanie przepisów stracisz auto

Źródło:
tvn24.pl

Z 5,6 tysiąca firm, które dotychczas dostały żądanie zwrotu covidowej pomocy, część już to zrobiła, ale sporo spraw jest w sądzie. Wezwania otrzyma jeszcze około tysiąc firm - pisze w piątek "Puls Biznesu".

Firmy dostają wezwania do zwrotu covidowej pomocy

Firmy dostają wezwania do zwrotu covidowej pomocy

Źródło:
PAP

Daniel Obajtek w trzy lata zarobił w Orlenie nieco ponad 9 milionów złotych - wynika z oświadczenia, jakie złożył jako europoseł. Co ciekawe, zgodnie z deklaracją, europoseł PiS nadal pobiera sporą pensję z węgierskiej spółki budowlanej Bayer Construct Zrt.

Europoseł Daniel Obajtek pokazał majątek. Ile zarobił w Orlenie?

Europoseł Daniel Obajtek pokazał majątek. Ile zarobił w Orlenie?

Źródło:
tvn24.pl

Na balkonach jedni palą, drudzy głośno rozmawiają i przeklinają, inni - próbują rozpalać grill. - Niektórzy zapominają, że mieszkamy we wspólnocie, w bloku - stwierdza jedna z sąsiadek. W arsenale środków przeciwko uciążliwym sąsiadom są m.in. listy do wspólnoty i petycje słane do Ministerstwa Zdrowia.

Majtki obrażają, grill dusi, papierosy trują. Co wolno na balkonie?

Majtki obrażają, grill dusi, papierosy trują. Co wolno na balkonie?

Źródło:
tvn24.pl

W pierwszym półroczu 2024 roku liczba firm sprzedających na targowiskach spadła o cztery tysiące. To efekt między innymi ekspansji dyskontów i oferty internetu - pisze w piątek "Rzeczpospolita".

Targowiska znikają z mapy Polski. Ciężko wytrzymać konkurencję

Targowiska znikają z mapy Polski. Ciężko wytrzymać konkurencję

Źródło:
PAP

10 kilometrów za około dwa złote - tyle kosztuje przejazd "robotaxi", czyli autonomiczną taksówką, w Chinach - podał portal stacji CNN. Podkreślił jednak, że sprzeciw wobec nowej usługi nabiera na sile i jest to jeden z popularniejszych tematów w mediach.

Autonomiczne taksówki powodem niepokoju w Chinach

Autonomiczne taksówki powodem niepokoju w Chinach

Źródło:
CNN

Rada nadzorcza PKO BP zmieniła zdanie w sprawie udzielenia absolutorium za ubiegły rok dwóm byłym członkom zarządu. W trakcie Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia pozytywnie oceniono pracę Piotra Mazura oraz Andrzeja Kopyrskiego. 

Zaskoczenie w PKO BP. Jest nowa decyzja w sprawie absolutorium

Zaskoczenie w PKO BP. Jest nowa decyzja w sprawie absolutorium

Źródło:
PAP

Zwyczajne Walne Zgromadzenie PZU SA nie udzieliło absolutorium członkom poprzedniego zarządu spółki z wykonania ich obowiązków w roku obrotowym 2023 - przekazało w czwartek biuro prasowe PZU. Wcześniej rada nadzorcza rekomendowała tę decyzję, tłumacząc to informacjami, wskazującymi na szereg nieprawidłowości w spółce w ubiegłym roku.

Były zarząd PZU bez absolutorium

Były zarząd PZU bez absolutorium

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Koniec samochodów spalinowych w Europie za 11 lat, w 2035 roku. Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zadeklarowała w czwartek, że zamierza utrzymać cele neutralności klimatycznej samochodów. Jednym z nich jest zakaz sprzedaży nowych aut spalinowych. "Ten cel zostanie utrzymany" - zapewniła szefowa KE.

Zakaz sprzedaży aut spalinowych. Szefowa KE nie zmienia decyzji

Zakaz sprzedaży aut spalinowych. Szefowa KE nie zmienia decyzji

Źródło:
PAP

Rząd szykuje się do przyszłorocznej waloryzacji emerytur. W 2025 roku świadczenia mają wzrosnąć według wstępnej propozycji o 6,78 procent. Sprawdzamy, jak się to przełoży na wysokość emerytur.

Emerytury w górę. Wyliczenia

Emerytury w górę. Wyliczenia

Źródło:
tvn24.pl