Najnowsze

Superresort dla Wasiak. Kopacz przedstawiła nowy rząd

Najnowsze

PAPNowym ministrem infrastruktury i rozwoju będzie Maria Wasiak

Stawiam na sprawdzony zespół w gospodarce, a Janusz Piechociński jest jego mocnym filarem - powiedziała w piątek przyszła premier Ewa Kopacz, przedstawiając wicepremiera i ministra gospodarki. Na swoich stanowiskach pozostają także m.in. minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz, minister finansów Mateusz Szczurek, minister rolnictwa Marek Sawicki oraz minister skarbu Włodzimierz Karpiński. Nowym ministrem infrastruktury i rozwoju będzie Maria Wasiak.

Wasiak na stanowisku szefowej MIR zastąpi Elżbietę Bieńkowską, która od 1 listopada ma zostać nowym komisarzem UE ds. rynku wewnętrznego.

Drobna i energiczna

Przedstawiając nową szefową MIR Marię Wasiak, Kopacz zaznaczyła, że rząd chce dziś Polakom powiedzieć: "będziecie jeździć szybciej, wygodniej, będziecie jeździć po dobrych drogach". - To wy jesteście świadkami, że ta drobna, ale jakże energiczna kobieta to zagwarantuje - podkreśliła Kopacz.

Wicepremierem pozostaje minister gospodarki Janusz Piechociński. Kopacz podkreślała, że to lider PSL i polityk, którego nie musi przedstawiać. To także, jak dodała, "człowiek o wielu kompetencjach".

Nie śpi po nocach

"Bardzo ważną osobą" w przyszłym rządzie Kopacz nazwała szefa resortu finansów. Według niej Mateusz Szczurek to "strażnik polskich finansów publicznych". - Ja mu zaufałam, Polacy zaufają mu na pewno" - podkreśliła. - Jest bardzo odpowiedzialny, każdą decyzję, którą podejmuje, rozważa na kilka sposobów, przelicza, liczy, nie śpi po nocach - mówiła.

Zna polską wieś

Szefem resortu rolnictwa wciąż będzie Marek Sawicki. - Człowiek, który zna polską wieś i wyzwania jak nikt w naszym kraju - mówiła Kopacz. - Dużo pracy przed nim, państwo śledzicie obecną sytuację. W niego wierzę, bo sprawdził się już nie raz, w trudniejszych sytuacjach. Da radę - dodała.

Na straży skarbu

- Włodzimierz Karpiński - minister skarbu, sprawny menedżer, bardzo doceniany przez wielu ekspertów w tej dziedzinie. Człowiek, którego można nazwać strażnikiem polskiego skarbu - mówiła Kopacz o Karpińskim, który pozostanie na swoim stanowisku.

Młody i energiczny

Władysław Kosiniak-Kamysz zostaje w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej. - Pełen dobrych pomysłów, młody, energiczny. Wyzwania rynku pracy potrzebują takiej osobowości. Bardzo na niego liczę, bo wyzwania są spore, ale wierzę, że sprosta - mówiła o ministrze pracy przyszła premier.

Doświadczony i mądry

Ministerstwem środowiska nadal będzie kierować Maciej Grabowski. - To trudny obszar, więc i potrzeba nam doświadczonego ministra. Ufam w jego mądrość i liczę na sprawne działanie - powiedziała Kopacz.

Rząd Kopacz zostanie zaprzysiężony w poniedziałek 22 września. 1 października nowa premier wygłosi w Sejmie expose; w najbliższą środę Sejm wybierze z kolei nowych: marszałka i wicemarszałka Sejmu.

Autor: ToL / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP

Pozostałe wiadomości