Stoczniowcy czekają na katarską kasę

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24 / fot. PAPNowym właścicielem majątku stoczni Gdynia i Szczecin będzie spółka Polskie Stocznie

Wciąż nie wiadomo, czy na konto Skarbu Państwa wpłynął już przelew pieniężny od katarskiego funduszu QInvest, nabywcy majątku stoczni Gdynia i Szczecin. Termin wpłaty pieniędzy przez inwestora minął we wtorek o północy. - Mam nadzieję, że jest to zwłoka, a nie jakaś trwała przeszkoda - komentował na antenie TVN24 Aleksander Kozicki z "Solidarności" Stoczni Gdynia.

Z chwilą, gdy do Skarbu Państwa dotrze formalny przelew pieniężny, resort zaksięguje go i w ten sposób oficjalnie zakończy całą procedurę. Będzie to moment na przekazanie majątku stoczni inwestorowi.

Związkowcy pełni obaw

- Brak informacji to informacja zła, bo kluczową rolę teraz gra czas - ocenił Aleksander Kozicki z "Solidarności" Stoczni Gdynia. Wyjaśnił, że stoczniowcy mają "mgliste informacje o poziomie zatrudnienia" w nowej spółce Polskie Stocznie i nie wiedzą, jakie są plany nabywcy.

Dodał też, że dotychczasowe informacje o nowym inwestorze nie przekładały się na oferty pracy dla stoczniowców. - Jest zbyt dużo znaków zapytania, dlatego zakrada się nieufność. Tracimy pewność siebie jako społeczność stoczniowa - powiedział Kozicki.

Kim jest inwestor?

Przyszły właściciel majątku stoczni Gdynia i Szczecin, spółka Polskie Stocznie, została już zarejestrowana przez sąd. Dzięki temu firma uzyskała osobowość prawną i będzie korzystała z pełni praw i obowiązków, przynależnych spółce akcyjnej. Od połowy czerwca - po zawarciu aktu założycielskiego - spółka była podmiotem, który ponosił ograniczoną odpowiedzialność za zobowiązania przez siebie zaciągane.

Inwestorem w firmie Polskie Stocznie, która będzie właścicielem majątku stoczni w Gdyni i Szczecinie, jest katarski fundusz QInvest. Natomiast jedynym udziałowcem Polskich Stoczni jest fundacja Stichting Particulier Fonds Greenrights - powstała po to, by przeprowadzić transakcję zakupu kluczowych aktywów obu zakładów.

W maju Stichting Particulier Fonds Greenrights zakupił kluczowe aktywa stoczni Gdynia i Szczecin, a 17 czerwca otrzymał gwarancje arabskiego banku Qatar Islamic Bank. Inwestor zapłaci za majątek stoczni Gdynia i Szczecin odpowiednio - ponad 287 mln zł oraz ponad 94 mln zł. 25 czerwca Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji wydało oficjalną zgodę na sprzedaż tych aktywów, potrzebną dla nabycia nieruchomości przez podmioty spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 / fot. PAP