"Sprawa Grecji nie zagrozi aspirującym do euro"

Najnowsze

Aktualizacja:

- Problemy Grecji nie utrudnią wejścia do strefy euro nowym członkom - zapewniła w piątek po szczycie UE w Brukseli kanclerz Niemiec Angela Merkel. Po raz kolejny podkreśliła też, że borykającym się z problemami finansowymi Atenom powinien pomóc Międzynarodowy Fundusz Walutowy.

- Kryteria przyjęcia do strefy euro z pewnością się teraz nie zmienią. Mogę zapewnić, że zarówno Europejski Bank Centralny, jak i Komisja Europejska, które decydują o tym, kto zostanie przyjęty do strefy euro, nie będą dokładały wymogów tylko dlatego, że inne kraje w strefie mają kłopoty - powiedziała niemiecka kanclerz na konferencji prasowej, czyniąc aluzję do kłopotów Grecji. - Kryteria nie będą inne niż te, na których rok temu wchodziła do strefy Słowacja - uspokoiła dziennikarkę z Estonii, kraju, któremu obecnie najbliżej do strefy euro.

MFW na pomoc

Odnosząc się do decyzji szczytu UE w sprawie Grecji, Merkel tłumaczyła, dlaczego opowiedziała się za udziałem Międzynarodowego Funduszu Walutowego w europejskim mechanizmie pomocy dla Grecji. - Moim zdaniem stoimy przed problemem, z którym nie jesteśmy w stanie sobie sami poradzić. Dlatego byłam i jestem za bilateralnymi pożyczkami przy wsparciu ze strony MFW, który ma doświadczenie z takimi przypadkami. Chciałabym, żebyśmy w ramach unii walutowej mogli osiągnąć taki stan, że w podobnej sytuacji będziemy potrafili zadziałać sami. Dzisiaj jeszcze nie jesteśmy na tym etapie - powiedziała.

Na szczycie UE doszło w czwartek do porozumienia w sprawie mechanizmu pomocy dla Grecji z udziałem pożyczek bilateralnych krajów strefy euro i MFW, z zastrzeżeniem, że wsparcie europejskie ma być większościowe. - Mechanizm (...) musi być traktowany jako ultima ratio, co oznacza, że niewystarczające jest finansowanie przez rynek - zastrzegli przywódcy w dokumencie, odzwierciedlając twarde stanowisko Niemiec.

Początkowo Niemcy wykluczały jakąkolwiek decyzję na szczycie w sprawie Grecji. - Decyzja, którą podjęliśmy wczoraj, jest klasycznym wspólnym kompromisem. Zapewniam, że Niemcy będą się w działania wokół problemu Grecji i stabilizacji europejskiej gospodarki bardzo angażowały - powiedziała.

Źródło: PAP, tvn24.pl