Bruksela klepnęła kryzysowy plan Greków

Aktualizacja:

Komisja Europejska zatwierdziła plan wyjścia Grecji z kryzysu. Kraj zostanie objęty wzmożonym nadzorem i będzie musiał wprowadzić dalsze oszczędności budżetowe, tak by ograniczyć deficyt z 12,7 do 3 proc. PKB do 2012 r. O finansowym wsparciu nie ma mowy - twardo mówi kanclerz Angela Merkel.

Unijny komisarz ds. gospodarczych i walutowych Joaquin Almunia powiedział, że greckie plany zakładające przede wszystkim surowe cięcia w wydatkach publicznych, są "ambitne, ale do zrealizowania". Zapewnił, że bacznie przyglądając się czy Grecja podejmuje kroki niezbędne do zrównoważenia finansów publicznych, KE chce jej pomóc, stojąc jednocześnie na straży wizerunku i zaufania do euro.

"Nie tylko przyklaskiwanie"

- Pomoc to nie tylko przyklaskiwanie, ale także wdrożenie instrumentu nadzoru realizowania programu - powiedział. Na tym właśnie, czyli egzekwowaniu dyscypliny finansowej przewidzianej w unijnym Pakcie Stabilności i Wzrostu, polega - zdaniem Almunii - unijna solidarność. KE będzie mogła nakazać Grecji nowe środki, kiedy tylko kraj zboczy ze ścieżki reform.

- Po raz pierwszy zdarza się, że wdrażamy system nadzoru tak całościowy i niemal permanentny, ale z uwagi na okoliczności taka jest konieczność - powiedział komisarz. - Jeśli będą podejmowane konieczne decyzje, rynki finansowe zareagują pozytywnie, a jeśli nie będzie decyzji, to rynku będą wywierały dodatkową presję - zachęcał.

Cięcia i podwyżki

KE zatwierdziła ogłoszone wcześniej inicjatywy - w tym zapowiedziane we wtorek przez premiera George Papandreu podwyżkę podatków na paliwa i dalsze cięcia w wynagrodzeniach w sektorze publicznym. Ale domaga się od Grecji ujawnienia dalszych szczegółów zapowiedzianych środków fiskalnych, a także przedstawienia kalendarza ich wdrażania w najbliższych tygodniach. Grecja będzie musiała składać regularne raporty z postępu prac - pierwszy już 16 marca, kolejny w maju, a potem co trzy miesiące.

Mechanizm nadzoru greckich finansów publicznych jest tak surowy i szczegółowy jak nigdy dotąd w Unii Europejskiej, bowiem kłopoty Grecji są największym wyzwaniem stojącym przed strefą euro od jej powstania w 1999 roku. Deficyt i coraz trudniejszy do sfinansowania, na skutek negatywnych ocen agencji ratingowych, dług publiczny (w tym roku ma sięgnąć 120 proc. PKB) narażają na szwank stabilność wspólnej waluty 16 krajów.

Euroland bezpieczny

Almunia uspokajał, że strefie euro nic nie zagraża. - Jestem całkowicie przekonany, że Unia Europejska i strefa euro mają wystarczające instrumenty, by sobie poradzić z tym problemem i go rozwiązać - powiedział, odrzucając spekulacje o konieczności bezpośredniej pomocy finansowej dla Grecji.

Na rok 2010 grecki, socjalistyczny rząd zapowiada ograniczenie deficytu do 8,7 proc. PKB m.in. dzięki większym wpływom z podatków, ograniczeniu wydatków socjalnych oraz zamrożeniu płac i rekrutacji w administracji publicznej. KE domaga się dalszych oszczędności w sektorze publicznym, reform systemu emerytalnego i publicznej służby zdrowia, rynku pracy itd. Papandreu wezwał Greków, by wspólnie stawili czoła największemu kryzysowi od dziesięcioleci. Drastyczne reformy napotykają jednak opór społeczeństwa. Związki zawodowe wezwały już do jednodniowego strajku przeciwko nadmiernym cięciom.

Rewizja statystyk

Odnośnie statystyk, KE uznała, że Grecja nie dopełniła obowiązku "komunikowania wiarygodnych statystyk budżetowych", zaskakując pod koniec zeszłego roku KE, strefę euro i rynki finansowe informacjami o rzeczywistej skali kryzysu. Rząd nagle podwyższył prognozy deficytu finansów publicznych z 3,7 do 12,5 proc. M.in. z dnia na dzień okazało się, że wydatki na publiczną służbę zdrowia były o 2,7 mld euro większe niż podawano wcześniej. Gwałtowne rewizje statystyk mocno podważyły zaufanie do Grecji, która już wcześniej była oskarżana o manipulowanie danymi o deficycie i długu, by wejść do strefy euro w 1999 r.

Grecja zobowiązała się, że naprawi system zbierania, przetwarzania i przekazywania danych i że będą one w pełni niezależne i obiektywne.

Bez pomocy finansowej

Na razie Grecja nie ma co liczyć na finansowe wsparcie w Brukseli. Stanowczo sprzeciwiają się temu Niemcy. Kanclerz Angela Merkel powtórzyła w poniedziałek, że na szczycie UE w tym tygodniu nie zapadną decyzje w tej sprawie. - Pilne decyzje nie są planowane - powiedziała Merkel na konferencji prasowej w Berlinie po rozmowie z przewodniczącym Parlamentu Europejskiego Jerzym Buzkiem.

Jak wyjaśniła, wsparcie dla Grecji byłoby tematem szczytu, gdyby państwu temu bezpośrednio groziła niewypłacalność. - Na szczęście Grecja nie jest w takiej sytuacji - powiedziała Merkel. W jej ocenie w grę wchodzi nadal zaangażowanie w ewentualną pomoc dla Aten Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

Merkel potwierdziła też niemiecką propozycję zaostrzenia sankcji dla krajów UE, które notorycznie łamią zasady Paktu Stabilności i Wzrostu. Minister finansów Wolfgang Schaeuble proponował, by w ostateczności możliwe było wyłączenie takiego państwa ze strefy euro.

Buzek zauważył, że Grecja nie prosiła UE o pieniądze. Podziękował on niemieckiej kanclerz za "odpowiedzialność i rozwagę w trudnych momentach". - Europa oferuje solidarność, ale wymaga odpowiedzialności. Pamiętajmy, że destabilizacja strefy euro spowodowała wielkie zakłócenia, także w stosunku do krajów, które do strefy euro chcą wstąpić - powiedział szef PE. Jak dodał, należałoby ustanowić na przyszłość wspólne zasady egzekwowania odpowiedzialności od państw członkowskich UE.

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości

Większościowy udziałowiec grupy Jeronimo Martins, operatora sieci Biedronka, czyli rodzina Soares dos Santos, straciła w 2024 r. na giełdzie w Lizbonie prawie 1,6 miliarda euro. Wciąż jednak pozostaje najbogatszą rodziną w Portugalii.

Większościowy udziałowiec Biedronki stracił ogromne pieniądze na giełdzie

Większościowy udziałowiec Biedronki stracił ogromne pieniądze na giełdzie

Źródło:
PAP

Od stycznia można składać wnioski o rentę wdowią. I od początku świadczenie cieszy się dużym zainteresowaniem seniorów. W urzędach są kolejki, a w obiegu informacja, że wniosek warto złożyć jak najszybciej. - Czy złożymy ten wniosek w styczniu, lutym, czy w maju, i tak i tak będziemy mieli przyznane prawo do renty wdowiej dopiero od lipca - przypomniała na antenie TVN24 Monika Kiełczyńska, rzeczniczka regionalna ZUS.

Kolejki w ZUS po nowe świadczenie

Kolejki w ZUS po nowe świadczenie

Źródło:
TVN24, tvn24.pl, PAP

41 procent pracodawców zamierza zmniejszyć zatrudnienie, ponieważ sztuczna inteligencja automatyzuje niektóre zadania. Tak wynika z raportu Światowego Forum Ekonomicznego, o którym pisze portal stacji CNN.

Sztuczna inteligencja idzie po twoją pracę. Niepokojący raport

Sztuczna inteligencja idzie po twoją pracę. Niepokojący raport

Źródło:
CNN

Ryanair złożył pozew przeciwko pasażerowi, którego zachowanie zakłóciło lot z Dublina na Lanzarote i wymusiło lądowanie w Porto - przekazała w środę linia lotnicza. Opóźniło to podróż o całą noc. Linia domaga się od niego 15 tysięcy euro odszkodowania. Ponadto przekazała też, że planuje podobne pozwy również w innych krajach.

Przez jego zachowanie samolot musiał lądować. Teraz linia lotnicza wystawiła rachunek

Przez jego zachowanie samolot musiał lądować. Teraz linia lotnicza wystawiła rachunek

Źródło:
PAP

Rolls-Royce, brytyjski producent luksusowych samochodów, planuje zainwestować 300 milionów funtów (376 milionów dolarów) w rozbudowę swojej fabryki w Goodwood - donosi w środę Reuters. Chce rozwinąć w niej produkcję samochodów na zamówienie. W ofercie od złotych rzeźb po dzieła sztuki z masy perłowej.

Od złotych rzeźb po dzieła sztuki z masy perłowej. Legenda stawia na auta szyte na miarę

Od złotych rzeźb po dzieła sztuki z masy perłowej. Legenda stawia na auta szyte na miarę

Źródło:
Reuters

Polska znalazła się na piątym miejscu w Unii Europejskiej, jeśli chodzi o najem krótkoterminowy za pośrednictwem platform online typu Airbnb czy Booking - wynika z danych opublikowanych w środę przez Eurostat. Kraków był najchętniej odwiedzanym polskim miastem w 2023 roku.

Polska wśród europejskich hitów wakacyjnych

Polska wśród europejskich hitów wakacyjnych

Źródło:
PAP

"Szacowana kwota zablokowanych środków nie pokrywa całości zgłoszonych dotychczas przez pokrzywdzonych roszczeń" - poinformowała w środę prokuratura w sprawie kantoru Cinkciarz.pl. Nie podała jednak kwot. Ponadto, jak podaje prokuratura, na obecnym etapie "nie ma podstaw prawnych do pozytywnego rozstrzygania wniosków poszkodowanych o wypłatę pieniędzy".

Prokuratura w sprawie kantoru Cinkciarz.pl: środki nie pokrywają roszczeń

Prokuratura w sprawie kantoru Cinkciarz.pl: środki nie pokrywają roszczeń

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Wnioskodawcom przyznano dotychczas 1,4 miliona ulg w ramach wakacji składkowych. Łącznie ponad 1,6 miliona przedsiębiorców złożyło wnioski w tej sprawie. Łączna kwota podlegająca zwolnieniu przekroczyła już 1,8 miliarda złotych - poinformował w środę ZUS.

"Ponad 1,4 miliona wnioskodawców już wie, że otrzymało ulgę"

"Ponad 1,4 miliona wnioskodawców już wie, że otrzymało ulgę"

Źródło:
PAP

Blisko 40 tysięcy 18-letnich Europejczyków otrzyma bezpłatne bilety na podróżne po Starym Kontynencie - przekazała w środę Komisja Europejska. Do tej pory z darmowych wyjazdów skorzystało jak prawie 3 tysiące młodych Polaków.

Bruksela rozda blisko 40 tysięcy darmowych biletów na podróże

Bruksela rozda blisko 40 tysięcy darmowych biletów na podróże

Źródło:
PAP

Obecnie planowane jest oddanie Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK) do eksploatacji na koniec 2032 r. - poinformował w trakcie obrad sejmowej komisji członek zarządu CPK Dariusz Kuś.

Najnowszy termin startu CPK

Najnowszy termin startu CPK

Źródło:
PAP,tvn24.pl

Komisja Europejska ma zapłacić 400 euro odszkodowania obywatelowi Niemiec za to, że w 2022 roku na swojej stronie udostępniła opcję "Zaloguj się przez Facebook" - orzekł w środę Sąd Unii Europejskiej. W ten sposób dane osobowe trafiły do przedsiębiorstwa z USA, które nie gwarantowały wtedy ich należytej ochrony.

Komisja Europejska ma zapłacić odszkodowanie. Za "Zaloguj się przez Facebook"

Komisja Europejska ma zapłacić odszkodowanie. Za "Zaloguj się przez Facebook"

Źródło:
PAP

Stopa bezrobocia wyniosła w listopadzie 2024 roku w Polsce 3,0 procent wobec 3,1 procent w październiku - poinformował Eurostat. Jest to drugi najniższy wynik w Unii Europejskiej (UE).

Polska w europejskiej czołówce. Pod tym względem tylko jeden kraj jest lepszy

Polska w europejskiej czołówce. Pod tym względem tylko jeden kraj jest lepszy

Źródło:
PAP

Mediana wynagrodzeń w gospodarce narodowej w lipcu 2024 roku wyniosła 6641 złotych i była niższa o 19 procent od przeciętnego wynagrodzenia brutto - podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).

Tyle naprawdę zarabiają Polacy

Tyle naprawdę zarabiają Polacy

Źródło:
PAP

W 2025 roku to Singapur jest liderem w rankingu najsilniejszych paszportów świata. Posiadacze singapurskiego dokumentu mogą wjeżdżać bez wizy do aż 195 państw świata. Paszport polski spadł o jedno miejsce w zestawieniu, ale nadal jest w czołówce.

Oto najsilniejsze paszporty 2025 roku. Polska z niewielkim spadkiem w rankingu

Oto najsilniejsze paszporty 2025 roku. Polska z niewielkim spadkiem w rankingu

Źródło:
CNN, tvn24.pl

Polska waluta lekko osłabła w środę rano względem euro oraz dolara. Niektórzy analitycy widzą ryzyko dalszej przeceny po inauguracji Donalda Trumpa. 

Złoty złapał zadyszkę. "Widzimy spore ryzyko"

Złoty złapał zadyszkę. "Widzimy spore ryzyko"

Źródło:
PAP

Rząd Litwy zdecydował się na wzmocnienie ochrony obiektów polsko-litewskiego mostu energetycznego LitPol Link w Olicie. Premier Gintautas Paluckas oświadczył, że są próby zakłócania procesu odłączania się od rosyjskiej sieci energetycznej i połączenia z kontynentalną siecią europejską.

Litwa: wzmacniamy ochronę mostu energetycznego z Polską

Litwa: wzmacniamy ochronę mostu energetycznego z Polską

Źródło:
PAP

Główny Inspektor Farmaceutyczny wycofał z obrotu na terenie całego kraju jedną serię produktu leczniczego o nazwie Liść senesu. Powodem decyzji jest wystąpienie wady jakościowej. W badanej próbce tych ziół do zaparzania znaleziono fragmenty tworzyw sztucznych.

Zioła wycofane z obrotu. "Obecność fragmentów tworzyw sztucznych"

Zioła wycofane z obrotu. "Obecność fragmentów tworzyw sztucznych"

Źródło:
tvn24.pl

Sieć sklepów Auchan poinformowała o wycofaniu ze sprzedaży ananasa kandyzowanego oraz miodu lipowego. Obydwa produkty nie spełniają norm, chociaż z zupełnie innych powodów.

Znana sieć wycofuje dwa produkty spożywcze

Znana sieć wycofuje dwa produkty spożywcze

Źródło:
tvn24.pl

Wrocław, Poznań, Łódź - to najbardziej zakorkowane miasta w Polsce. Z raportu firmy TomTom wynika, że przejechanie 10 kilometrów w godzinach szczytu w stolicy Dolnego Śląska trwa prawie pół godziny, a mieszkańcy tracą stojąc w korkach 107 godzin rocznie.

Gdzie są największe korki? Ranking polskich miast

Gdzie są największe korki? Ranking polskich miast

Źródło:
tvn24.pl

Liczba dostępnych nowych mieszkań znacznie się zwiększyła w 2024 roku - podał Otodom. W raporcie wskazano także, że na koniec ubiegłego roku w największych miastach sprzedaż zmniejszyła się o 26 procent rok do roku.

Wzrost nawet o 100 procent. Dynamiczne zmiany w największych miastach

Wzrost nawet o 100 procent. Dynamiczne zmiany w największych miastach

Źródło:
PAP

Orlen obierze nowy kurs: racjonalnej transformacji i przyspieszenia biznesowego - zapowiedział na łamach "Rzeczpospolitej" prezes koncernu Ireneusz Fąfara. Dodał, że 2025 rok firma rozpoczyna wypływając na ocean nowych wyzwań.

Nowy kurs Orlenu. Zapowiedzi prezesa

Nowy kurs Orlenu. Zapowiedzi prezesa

Źródło:
PAP

- Osoby łamiące sądowy zakaz (jazdy - red.) będą surowo karane i najmocniej odczują proponowane przez nas zmiany. Projekt nowego prawa jest już przygotowany - przekazał wiceminister sprawiedliwości Arkadiusz Myrcha. Podkreślił, że tragiczny wypadek sprzed kilku dni, spowodowany przez kierowcę mającego zakaz prowadzenia pojazdów, to kolejny dowód, że zmiany przepisów o ruchu drogowym są niezbędne.

"Stop bandytom drogowym". Projekt gotowy, mają być wyższe kary dla kierowców

"Stop bandytom drogowym". Projekt gotowy, mają być wyższe kary dla kierowców

Źródło:
PAP

W styczniu 2025 roku zwiększa się liczba usług dentystycznych dostępnych w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ). Chodzi między innymi o pantomogram dla pacjentów leczonych endodontycznie i protetycznie czy też procedury w przypadku zwichniętych zębów.

Zmiany w usługach dentystycznych w ramach NFZ w 2025 roku

Zmiany w usługach dentystycznych w ramach NFZ w 2025 roku

Źródło:
tvn24.pl, "Rzeczpospolita"