Smoka widzą grubszego

Najnowsze

Aktualizacja:
PAP/EPAChiny są trzecią co do wielkości gospodarką świata

Chińska potęga gospodarcza rośnie. Bank Światowy podniósł prognozę tegorocznego wzrostu gospodarczego Chin do 9,5 proc., ale ostrzegł, że władze w Pekinie muszą uważać na inflację. Chiny są już trzecią co do wielkości gospodarką świata.

Dane te zawiera raport Banku Światowego na temat ChRL, zaprezentowany w Pekinie przez jego autora, ekonomistę, Louisa Kuijsa. Według niego, zmieni się struktura wzrostu chińskiej gospodarki np. zwiększy się udział sektora nieruchomości w Produkcie Krajowym Brutto. Zmniejszy się interwencja rządu.

Jeszcze w styczniu Bank Światowy prognozował dla Chin 9-procentowy wzrost w 2010 roku. W 2009 roku PKB Chin wzrósł o 8,7 proc.

Groźna inflacja

Premier Chin, Wen Jiabao ostrzegał już także, że teraz podstawowym wyzwaniem dla gospodarki Chin będzie inflacja. w lutym wzrosła ona do 2,7 proc.

Inflacja "zapowiada się na znaczną" - ocenił Bank Światowy, dołączając do głosów apelujących do Pekinu o elastyczniejszy kurs juana wobec dolara, który od początku kryzysu finansowego jest praktycznie sztywny.

- Polityka monetarna odgrywa kluczową rolę w ograniczaniu ryzyka inflacji - napisał Kuijs w raporcie, dodając, że "większa elastyczność kursu wymiany byłaby przydatna w tym względzie".

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA