Skrzypek przekonuje: Polska zdrowsza niż inni

Najnowsze

Aktualizacja:

Polska gospodarka jest w wyjątkowej sytuacji na tle innych krajów regionu, a przekonywanie o tym inwestorów będzie stopniowo przynosiło efekty - prezes NBP Sławomir Skrzypek po swoich nowojorskich spotkaniach.

Prezes spotkał się w piątek w Nowym Jorku m.in. z wiceszefem nowojorskiej giełdy NYSE Lawrence'em Leibowitzem. - Potwierdził on, że inwestorzy traktują kraje wschodzące jako jedną grupę, nie zwracając uwagi na fundamenty poszczególnych krajów, nie różnicując ich - mówił potem Skrzypek.

- Podczas spotkania podkreślałem fundamenty polskiej gospodarki, wszystkie dane makroekonomiczne, które świadczą, że nasza pozycja jest lepsza, zdrowsza od innych krajów regionu. (...) Myślę, że nasi rozmówcy (...) podzielają nasz pogląd, podzielają nasze przekonanie, że Polska jest w sytuacji wyjątkowej na tle innych krajów - dodał.

Zdaniem Skrzypka, Polska powinna znaleźć się w grupie krajów "lepiej ocenianych", a nie jako "jeden szeroki rynek wschodzący". - Podobną opinię wyraził dzisiaj prezes Europejskiego Bank Odbudowy i Rozwoju Thomas Mirow. W związku z tym myślę, że przekonywanie do tego będzie przynosiło stopniowo efekty - zaznaczył Skrzypek.

Mirow powiedział w wywiadzie dla piątkowego "Le Figaro", że jego zdaniem Polska daje sobie radę z kryzysem w sektorze bankowym lepiej niż jej sąsiedzi Europy Wschodniej. - Większość państw Europy Środkowej, zwłaszcza Czechy i Polska utrzymują swoje finanse publiczne w porządku, mają nieduży deficyt budżetowy i mniejszy dług publiczny niż wiele krajów strefy euro - zauważył Mirow.

Wszystkie dane makroekonomiczne, które świadczą, że nasza pozycja jest lepsza, zdrowsza od innych krajów regionu. [...] Polska jest w sytuacji wyjątkowej na tle innych krajów Prezes NBP Sławomir Skrzypek

Prezes NBP podkreślił, że w sytuacji, w której kolejne kraje ogłaszają, że znalazły się w recesji, "dodatni, niski, ale pozytywny wzrost gospodarczy" będzie najlepszym sygnałem dla inwestorów, że Polska wyróżnia się w regionie.

Skrzypek dodał, że tym, co wyróżnia nasz kraj na tle innych krajów europejskich - zarówno regionu, jak i strefy euro - jest to, że Polska jest mniej uzależniona od eksportu. - W naszym przypadku jest to mniej więcej 40 proc. w stosunku do PKB [udział eksportu - red.]. W krajach regionu jest to prawie dwukrotnie, a w niektórych krajach nawet więcej niż dwukrotnie wyższy poziom niż u nas - zaznaczył.

Prezes NBP rozmawiał w piątek w USA także m.in. z Paulem Volckerem, byłym szefem Fed i doradcą prezydenta USA. Planowane są spotkania Skrzypka z przedstawicielami administracji amerykańskiej, Banku Światowego i Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

Źródło: PAP