Kasowanie punktów karnych raz na sześć miesięcy. Znamy więcej szczegółów zmian

Źródło:
TVN24 Biznes
Wyższe punkty karne a sytuacja na drogach
Wyższe punkty karne a sytuacja na drogachTVN Turbo
wideo 2/4
Wyższe punkty karne a sytuacja na drogachTVN Turbo

PiS wprowadza zmiany w Prawie o ruchu drogowym. Dotyczą one m.in. przywrócenia kursów dla kierowców, którzy chcą zmniejszyć liczbę punktów karnych, przywrócenia rocznego okresu, po którym usuwa się punkty karne. - Odnotowałem głosy branży transportowej - tłumaczy w rozmowie z TVN24 Biznes były minister transportu i poseł PiS Jerzy Polaczek. Wyjaśniał, że polska branża to "jedna czwarta europejskich przewozów towarowych". - Podobny los czeka taryfikator mandatów karnych, wyśrubowany do granic możliwości przeciętnego polskiego portfela - stwierdził w rozmowie z TVN24 Biznes Marek Konkolewski, ekspert bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Nowe rozwiązania znalazły się w nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym. Chodzi o powrót do rozwiązań, które zniesiono zeszłoroczną nowelizacją. Dotyczą one m.in. przywrócenia kursów dla kierowców, którzy chcą zmniejszyć liczbę punktów karnych, przywrócenia rocznego okresu, po którym usuwa się punkty karne oraz przywrócenia mechanizmu, zgodnie z którym zatrzymane prawo jazdy - po okresie, na który zostało zatrzymane - będzie automatycznie zwracane, bez konieczności składania wniosku.

- Zostały przyjęte dwa rozwiązania. Umożliwienie przywrócenia szkoleń po to, aby kierowcy mogli zmniejszyć liczbę posiadanych punktów karnych. Powrót do poprzedniego rozwiązania o okresie ewidencjonowania informacji o punktach karnych - przekazał o zmianach projektu noweli Prawa o ruchu drogowym w rozmowie z TVN24 Biznes Jerzy Polaczek, były minister transportu i poseł na Sejm RP (PiS).

Zwrócił uwagę, że "osoba, która będzie ubiegała się o zmniejszenie liczby punktów poprzez udział w szkoleniach przez WORD, będzie mogła w nich uczestniczyć raz na sześć miesięcy". 

- To nie jest tak, że każdy może przyjść ileś razy w roku, aby sobie punkty zmniejszać. Z tej możliwości nie będą mogli korzystać kierowcy w okresie jednego roku od dnia, w którym po raz pierwszy wydane zostało im prawo jazdy. Tak samo jak ci, którzy wcześniej otrzymali powyżej 24 punktów karnych - zastrzegł.

Głos branży transportowej, zwłaszcza kierowców zawodowych

Na pytanie, z czego wynikają zmiany, Jerzy Polaczek wyjaśnił, że chodzi również o branżę transportową.

- Jako parlamentarzysta odnotowałem głosy branży transportowej, która reagowała na zmienione regulacje na początku poprzedniego roku w taki sposób, że zwłaszcza kierowcy zawodowi przy tej zwiększonej punktacji punktów karnych za drobne wykroczenia mogą być niejako bardziej dotknięci. Z punktu widzenia praktyki to osiągnięcie przekroczenia limitu punktów może im też zabierać uprawnienia, które jest ich źródłem utrzymania - wyjaśnił, zaznaczając, że branża transportowa to jest "jedna czwarta europejskich przewozów towarowych". Poseł odniósł się do kierowców, którzy już utracili prawo jazdy.

- Kierowcy, którzy w wyniku naruszenia przepisów ruchu drogowego utracili czasowo prawo jazdy, to tutaj nie będzie potrzebny dodatkowy wniosek, tylko takiemu kierowcy prawo jazdy będzie automatycznie zwracane - zaznaczył kolejną zmianę.

Podkreślił, że "Polska jest jednym z wiodących miejsc na mapie Europy, jeśli chodzi o zmniejszenie ofiar wypadków".

- W ciągu ostatnich trzech lat liczba wypadków i kolizji zmniejszyła się o 30 procent. Zmniejszają się koszty społeczne wypadków. To są wolne środki w systemie ubezpieczeń społecznych, ochrony zdrowia, mniejsze koszty postępowań prokuratorskich i policyjnych i wiele innych - wskazał Jerzy Polaczek.

Wracamy do tego, co było wcześniej

Marek Konkolewski, ekspert bezpieczeństwa ruchu drogowego, skomentował zmiany w projekcie słowami: "wracamy do normalności".

- Jesteśmy w okresie przedwyborczym. Kibicuję, aby te przepisy były znowelizowane, żeby nowe przepisy były zastąpione dobrze znanymi starymi przepisami. A teraz puszcza się oko do wyborców, żeby im się przypodobać - podkreślił w rozmowie z TVN24 Biznes.  

Przypomniał, że jak pojawiły się pierwsze propozycje konfiskaty samochodów pijanym kierowcom, zmiany w taryfikatorze mandatów karnych, a także rewolucja w systemie punktów karnych, to był jednym z nielicznych, który głośno mówił, że prędzej czy później te przepisy będą zmieniane. - Długo nie czekałem - stwierdził.

- Zasada jest prosta. Nie zmienia się zwycięskiego składu. Punkty karne obowiązywały w Polsce od 1993 roku. Znakomita większość kierowców bardziej obawiała się punktów karnych niż mandatu. Niestety, władza doszła do wniosku, że trzeba dokonać rewolucji w sprawnym, dobrym systemie punktów karnych i wywróciła ten system do góry nogami - powiedział.

Wyjaśnił, że "za jednostkowe naruszenia można otrzymać aż 15 punktów karnych na przykład, gdy nie ustąpimy pierwszeństwa pieszemu na wyznaczonym przejściu. A kierowcy zostali pozbawieni możliwości udziału w kursach doszkalających, które dawały możliwość odpisania sobie sześciu punktów karnych raz na pół roku".

- Łatwiej zdecydowanie przekroczyć próg 24 punktów karnych za naruszenia ruchu drogowego i stanąć w oko w oko z egzaminatorem. To egzamin o prawo jazdy nie jest prosty - zauważył.  

W jego opinii "wydłużenie okresu w ewidencji punktów na dwa lata bez możliwości redukcji punktów karnych, doprowadziło do tego, że znakomita większość osób balansuje na pograniczu 24 punktów karnych".

- Ryzyko utraty prawa jazdy jest zdecydowanie wyższe. Dotyczy to również kierowców zawodowych, które posiadają, mówiąc kolokwialnie, całe 'abecadło'. To są kierowcy zawodowi, kurierzy, kierowcy autobusów, tirów i oni mają taki sam limit, jak kierowcy amatorzy - tłumaczył.

- Wracamy do tego, co było wcześniej - podsumował.

W jego ocenie "podobny los czeka taryfikator mandatów karnych, wyśrubowany do granic możliwości przeciętnego polskiego portfela".

Prace nad zmianami

Poprawki przywracają sytuację prawną sprzed 2022 roku. Nie tylko informacje o otrzymanej liczbie punktów zgromadzone w centralnej ewidencji mają być usuwane po roku, a nie dwóch latach, ale także, jeżeli ustawa wejdzie w życie, kierowcy maksymalnie raz na pół roku będą mogli wziąć udział w odpłatnym szkoleniu, które pozwoli zredukować 6 punktów karnych.

Z takiej możliwości nie będą mogli skorzystać tylko nowi kierowcy - w ciągu roku od wydania prawa jazdy po raz pierwszy. Według propozycji kursy doszkalające mają organizować dyrektorzy wojewódzkich ośrodków ruchu drogowego na podstawie późniejszych wytycznych. Zaświadczenia potwierdzające zakończenie kursu będą przesyłane komendantowi wojewódzkiemu policji.

Proponowane zmiany miałyby wejść w życie trzy miesiące po dniu jej ogłoszenia, czyli najwcześniej późnym latem lub jesienią.

Prawdopodobnie jeszcze na tym posiedzeniu - jak twierdzą posłowie pracujący nad nowymi przepisami - Sejm uchwali nowelizację Prawa o ruchu drogowym.

Czytaj też: Ważne zmiany dla kierowców. Możliwy krok w tył w sprawie kasowania punktów karnych

Autorka/Autor:jr/ams

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

W przypadku braku funkcjonowania mechanizmów wsparcia w 2025 roku, cena energii elektrycznej dla gospodarstw domowych wzrosłaby o około 25 procent względem drugiej połowy bieżącego roku - poinformowało redakcję biznesową tvn24.pl Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Rząd rozważa jednak dalsze tarcze osłonowe. "Toczy się dyskusja nad potencjalną kontynuacją wsparcia" - wyjaśniło MKiŚ.

Jakie ceny prądu w 2025 roku? Resort klimatu zabiera głos

Jakie ceny prądu w 2025 roku? Resort klimatu zabiera głos

Źródło:
tvn24.pl

Rząd przyjął projekt ustawy, której celem jest podwyższenie sum gwarancyjnych w ubezpieczeniach - poinformowała we wtorek Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

Zmiany w ubezpieczeniach. Decyzja rządu

Zmiany w ubezpieczeniach. Decyzja rządu

Źródło:
PAP

Rządowy Fundusz Mieszkaniowy przeznaczy na dopłaty kwotę umożliwiającą udzielenie w latach 2024-2025 łącznie około 100 tysięcy "kredytów na start" o średniej wartości 410 tysięcy złotych - wskazano w ocenie skutków regulacji do opublikowanego we wtorek projektu ustawy w tej sprawie.

Dopłaty do rat kredytów. Jest nowy projekt

Dopłaty do rat kredytów. Jest nowy projekt

Źródło:
PAP

We wtorkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. W Polsce odnotowano wygraną czwartego stopnia w wysokości ponad 550 tysięcy złotych. Kumulacja rośnie do 110 milionów złotych. Oto liczby, które wylosowano 16 lipca 2024 roku.

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Źródło:
tvn24.pl

W czerwcu codzienne zakupy podrożały średnio o 3,1 procent rok do roku - wynika z raportu "Indeks cen w sklepach detalicznych". Autorzy raportu ocenili, że w czasie wakacji sklepy mogą przerzucić na swoich klientów całość odmrożonego w kwietniu VAT-u.

Tak rosną ceny w sklepach

Tak rosną ceny w sklepach

Źródło:
PAP

W przyszłym tygodniu ma zapaść decyzja zatwierdzająca objęcie Polski i sześciu innych krajów Unii Europejskiej procedurą nadmiernego deficytu - poinformowały we wtorek źródła unijne. Rekomendacje dotyczące tego, jak wyjść z procedury, Komisja Europejska opublikuje w listopadzie.

W przyszłym tygodniu ważna decyzja w sprawie Polski

W przyszłym tygodniu ważna decyzja w sprawie Polski

Źródło:
PAP

Inflacja bazowa, czyli po wyłączeniu cen żywności i energii, w czerwcu 2024 roku wyniosła 3,6 procent procent rok do roku - poinformował Narodowy Bank Polski (NBP). W maju ten wskaźnik wynosił 3,8 procent.

Najnowsze dane o inflacji bazowej w Polsce. "Zaskoczyły"

Najnowsze dane o inflacji bazowej w Polsce. "Zaskoczyły"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Od 17 lipca nie będzie możliwe wykonanie niektórych dyspozycji zdalnych w bankowości internetowej i mobilnej z krajów wiążących się z podwyższonym ryzykiem - przekazał ING Bank Śląski w komunikacie dla klientów.

Duży bank wprowadza ograniczenia w kilku krajach. "Nie zrealizujesz przelewu zewnętrznego"

Duży bank wprowadza ograniczenia w kilku krajach. "Nie zrealizujesz przelewu zewnętrznego"

Źródło:
tvn24.pl

Do roku 2035 zakończy się budowa tak zwanego Y, czyli linii kolejowej dużych prędkości o długości 480 kilometrów - przekazał wiceminister infrastruktury Piotr Malepszak. "Y" ma łączyć Warszawę, Łódź, Poznań i Wrocław.

Kiedy zbudują "Y" dla kolei dużych prędkości? Wiceminister podał termin    

Kiedy zbudują "Y" dla kolei dużych prędkości? Wiceminister podał termin    

Źródło:
PAP

Zawyżone kursy walutowe, niespodziewane opłaty w zagranicznych bankomatach czy nawet kilkukrotnie droższe bilety do popularnych atrakcji u pośredników - to tylko kilka z finansowych pułapek, na które natknąć może się turysta, udający się poza granice kraju. - Można stracić nawet kilkaset złotych - mówi w rozmowie z tvn24.pl dziennikarz ekonomiczny Maciej Samcik z portalu "Subiektywnie o finansach".

Finansowe pułapki na wakacjach. "Można stracić nawet kilkaset złotych"

Finansowe pułapki na wakacjach. "Można stracić nawet kilkaset złotych"

Źródło:
tvn24.pl

Sieć drogerii Kontigo zamierza zlikwidować wszystkie placówki stacjonarne działające na terenie Polski. "Trwa proces zamykania ostatnich 15 sklepów sieci, który rozpoczął się w drugim kwartale bieżącego roku" - przekazano w odpowiedzi na pytania redakcji biznesowej tvn24.pl. Firma chce się skupić na sprzedaży przez internet.

Sieć drogerii likwiduje sklepy w Polsce. "Trwa proces zamykania"

Sieć drogerii likwiduje sklepy w Polsce. "Trwa proces zamykania"

Źródło:
tvn24.pl

Ministrowie finansów unijnych krajów zaakceptowali zmiany w Krajowym Planie Odbudowy (KPO) zaproponowane przez polski rząd. KE zaakceptowała ok. 95 proc. zmian, o które wnioskowała Polska w rewizji. Jedną z nich jest zamiana podatku od pojazdów spalinowych na system dopłat do zakupu, wynajmu i leasingu samochodów elektrycznych przez osoby fizyczne. Teraz Polska może formalnie złożyć wnioski o kolejne płatności.

Zmiany w polskim KPO. Jest decyzja

Zmiany w polskim KPO. Jest decyzja

Źródło:
PAP

Najdroższe mieszkanie w Polsce, usytuowane na gdańskiej Wyspie Spichrzów, zostało sprzedane na początku 2024 roku za prawie 25 milionów złotych - poinformował "Forbes". Dotychczas najdroższy był apartament w wieżowcu Złota 44. Słynny inwestor Rafał Zaorski zapłacił za lokal prawie 22,9 miliona złotych.

Najdroższe mieszkanie w Polsce. Nowy rekord

Najdroższe mieszkanie w Polsce. Nowy rekord

Źródło:
Forbes, tvn24.pl

Burberry, brytyjska legendarna marka, znana między innymi z charakterystycznej kraty, ma kłopoty. Jej przychody ze sprzedaży detalicznej od kwietnia do czerwca spadły o 21 procent, zaś za cały zeszły rok o 40 procent. Zarząd zdecydował o zmianie na fotelu prezesa. Joshua Schulman ma przeprowadzić firmę przez kryzys. Dom mody nie uniknie też zwolnień. W Burberry mogą zostać zredukowane setki stanowisk pracy.

Nowy prezes na kłopoty znanej marki odzieżowej. Firma zapowiada ostre cięcia

Nowy prezes na kłopoty znanej marki odzieżowej. Firma zapowiada ostre cięcia

Źródło:
BBC

35 procent polskich firm chce poszukiwać specjalistów od automatyzacji lub sztucznej inteligencji (AI) - dowiadujemy się z raportu "Barometr Polskiego Rynku Pracy" stworzonego przez Personnel Service.

Takich osób szukają polskie firmy. Nowy trend

Takich osób szukają polskie firmy. Nowy trend

Źródło:
PAP

Od 1 lipca do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wpłynęło prawie 1,5 miliona wniosków o wypłatę świadczenia Dobry start - przekazał we wtorek rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Paweł Żebrowski. W ubiegłym roku dodatek przyznano dla około 4,6 miliona dzieci.

Dodatkowe pieniądze z ZUS. "Złożono prawie 1,5 miliona wniosków"

Dodatkowe pieniądze z ZUS. "Złożono prawie 1,5 miliona wniosków"

Źródło:
PAP

Ministerstwo Finansów planuje przeprowadzić szereg zmian w podatkach lokalnych. Niestety, jak wynika z apelów organizacji powiązanych z sektorem energii, mogą one mieć fatalny efekt w postaci wyższych cen energii elektrycznej. Zmianom sprzeciwia się nawet inny resort w rządzie Donalda Tuska.

Kolejne ostrzeżenie przed zmianą w podatkach. "Wzrosną ceny energii"

Kolejne ostrzeżenie przed zmianą w podatkach. "Wzrosną ceny energii"

Źródło:
PAP

Polacy nie chcą, by ministrowie pobierali wyższe wynagrodzenia - wynika z opublikowanego we wtorek sondażu IBRiS dla "Rzeczpospolitej". Gazeta zaznacza, że temat rządowych zarobków zyskał na popularności po tym, jak Radosław Sikorski ujawnił, ile dostaje na rękę jako minister spraw zagranicznych.

Sikorski pokazał przelew. Wyniki sondażu w sprawie podwyżek

Sikorski pokazał przelew. Wyniki sondażu w sprawie podwyżek

Źródło:
PAP

Rosyjski gigant produkujący programy antywirusowe Kaspersky Labs przekazał, że opuszcza USA. Wcześniej administracja prezydenta Joe Bidena zakazała sprzedaży i dystrybucji oprogramowania firmy - poinformował portal stacji BBC.

Rosyjski gigant Kaspersky opuszcza USA po wprowadzeniu zakazu

Rosyjski gigant Kaspersky opuszcza USA po wprowadzeniu zakazu

Źródło:
BBC