"Rzeczpospolita" wróci w ręce państwa?

Najnowsze

Aktualizacja:
wikipedia.orgPaństwowy udziałowiec twierdzi, że Presspublica przynosi straty

Przedsiębiorstwo Wydawnicze Rzeczpospolita SA, do którego należy 49 proc. udziałów w Presspublice, spółce wydającej "Rzeczpospolitą", "Życie Warszawy" i "Parkiet", chce rozwiązania tej spółki - pisze Presserwis. Co z tego może wyniknąć? Większościowy udział należący do brytyjskiego funduszu Mecom może wrócić w ręce Skarbu Państwa.

Przedstawiciele PW Rzeczpospolita oraz dwaj członkowie zarządu Presspubliki rekomendowani przez państwowego udziałowca złożyli w piątek do sądu gospodarczego w Warszawie pozew o rozwiązanie spółki wydającej ”Rzeczpospolitą”. We wniosku napisali, że osiągnięcie celu tej spółki stało się niemożliwe oraz zaszły "inne ważne przyczyny wywołane stosunkami spółki" - informuje Presserwis.

Dzienniki będą funkcjonować bez zmian

- Powody są głównie biznesowe, bo spółka generuje straty i to co najmniej od kilku lat – mówi Maciej Olender, członek zarządu PW Rzeczpospolita. – Pozew na pewno nie wpłynie na bieżące funkcjonowanie dzienników wydawanych przez Presspublikę – dodaje Olender.

Zdaniem osoby z poprzednich władz Presspubliki, wniosek państwowego udziałowca może być próbą zablokowania ewentualnej sprzedaży udziałów przez fundusz Mecom.

Może też oznaczać próbę odzyskania tytułu "Rzeczpospolita" przez Skarb Państwa. Zgodnie bowiem z umową spółki, w przypadku jej rozwiązania lub likwidacji, tytuł ”Rzeczpospolita” wraca do państwowego udziałowca.

– Za wcześnie jest o tym dywagować – mówi Presserwisowi Olender. Prezes nie komentuje

Prezes Presspubliki Paweł Bień (z ramienia Mecomu) był zaskoczony informacją o wniosku złożonym przez członków zarządu i PW Rzeczpospolita.

– Trudno mi to w tej chwili komentować – powiedział tylko.

Ministerstwo Skarbu Państwa próbowało w zeszłym roku sprzedać PW Rzeczpospolita, ale prywatyzacja nie doszła do skutku. W ostatniej fazie negocjacji brały udział Platforma Mediowa Point Group i Zjednoczone Przedsiębiorstwa Rozrywkowe, właściciel "Superekspresu". Równocześnie swoje udziały chciał sprzedać Mecom.

W wyniku buntu akcjonariuszy ze stanowiska szefa Mecomu ma odejść od początku 2011 roku weteran branży medialnej - założyciel i szef firmy - David Montgomery. Mecom jest notowany na londyńskiej giełdzie i skupia ponad 300 tytułów prasowych w kilku europejskich krajach. Oprócz 51 proc. udziałów w Presspublice do Mecomu należy wydająca 11 lokalnych gazet spółka Media Regionalne.

Źródło: Presserwis

Źródło zdjęcia głównego: wikipedia.org