Rząd zarobił miliard na "kawałku" Enei

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Coraz mniej państwa w Enei

Resort skarbu sprzedał poprzez giełdę 16,05 proc. akcji energetycznego koncernu Enea za 1,134 mld zł - poinformował resort skarbu. Zainteresowanie było większe niż oferta. W efekcie krajowi inwestorzy instytucjonalni objęli 80 proc. oferty spółki.

Sprzedaż 16 proc. udziałów Enei poprzez rynek to pierwsza część rządowego planu prywatyzacji spółki. W drugim ministerstwo skarbu zamierza zaoferować inwestorowi branżowemu połowę akcji z tych, które mu obecnie zostały.

Pierwsza oferta tego typu z października ubiegłego roku nie powiodła się z powodu braku zainteresowanych. - Celem transakcji pierwszego etapu jest poprawa płynności akcji Enei na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie i wprowadzenie spółki do głównych indeksów giełdowych - podkreślał w styczniu resort. W środę MSSP podało, że będzie oczekiwało od inwestora strategicznego premii za kontrolę przy nabyciu większościowego pakietu. Resort zakłada, że proces prywatyzacji Enei może zakończyć się w połowie roku.

Enea jest jedną z czterech grup energetycznych w Polsce. Dystrybuuje energię elektryczną w północno-zachodniej części kraju obsługując 2,5 mln klientów. Jej udział w krajowym rynku energii elektrycznej wynosi 15 proc. Do spółki należy m.in. Elektrownia Kozienice.

Sprzedaż 16,05 proc. akcji spółki oznacza zejście Skarbu Państwa do 60,43 proc. w jej kapitale. Resort poinformował, że w związku z tym, iż 60 proc. sprzedanych udziałów trafiło do OFE, chce zaproponować jedno miejsce w radzie nadzorczej Enei przedstawicielowi funduszu emerytalnego.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24