Rosyjska giełda jest warta mniej niż Apple


Gdybyś był właścicielem wszystkich akcji Apple i je sprzedał, mógłbyś kupić całą rosyjską giełdę - informuje Bloomberg. Co więcej, wystarczyłoby ci jeszcze na kupienie każdemu Rosjaninowi iPhone'a 6 Plus.

Łączna wartość wszystkich spółek notowanych na rosyjskiej giełdzie spadła 22 lipca poniżej wartości Apple, najdroższej spółki świata. W tym roku kapitalizacja rosyjskich akcji spadła o 234 miliardy dolarów i wynosi obecnie 531 miliardów. W ciągu roku wartość Apple wzrosła o 147 miliardów dol. do kwoty 652 miliardów.

Moskwa w potrzasku

Rosyjska giełda nie jest jedyną, którą Apple pobiło pod względem wartości. Jego kapitalizacja jest wyższa również od łącznej wyceny spółek z Singapuru i Włoch, odpowiednio 17. i 18. największej giełdy świata. Rosyjski RTS jest 20. największym indeksem.

Rosyjska gospodarka w ostatnich latach znacząco spowolniła. W 2013 odnotowano jedynie 1,3-procentowy wzrost, wobec 3,4 proc. w roku poprzednim. W porównaniu z pierwszą dekadą XXI wieku, kiedy wskaźnik wzrostu dochodził nawet do 7 procent, mieęzy innymi dzięki wysokim cenom ropy naftowej, jest to spadek szczególnie dotkliwy.

Autor: ToL / Źródło: Bloomberg/x-news

Pozostałe wiadomości