Rośnie zatrudnienie w przedsiębiorstwach "Nowoczesnej Gospodarki"

Najnowsze

TVN Biznes i ŚwiatRośnie zatrudnienie w firmach Nowoczesnej Gospodarki

W IV kwartale 2013 roku przedsiębiorstwa "Nowoczesnej Gospodarki" odnotowały 5,12 proc. wzrost zatrudnienia wobec analogicznego okresu ubiegłego roku - wynika z raportu opracowanego przez ADP Polska. Jego twórcy przekonują, że w kolejnych kwartałach wzrost zatrudnienia doprowadzi do dynamicznego rozwoju całej polskiej gospodarki.

To już czwarty kwartał z rzędu, w którym wzrost zatrudnienia jest wyższy w firmach produkcyjnych "Nowoczesnej Gospodarki" (5,82 proc.) w porównaniu do firm usługowych (4,76 proc.).

- Widzimy wyraźną poprawę na rynku pracy - komentuje Iwona Kubeczek, menedżer ds. rozwoju ADP Polska.

Także według Dariusza Terleckiego, pomysłodawcy i jednego z twórców raportu, pogłoski o trudnej sytuacji na rynku są mocno przesadzone.

- Twierdzenie to z pewnością nie dotyczy firm z sektora "Nowoczesnej Gospodarki", które w każdym kwartale odnotowują przynajmniej kilkuprocentowy wzrost zatrudnienia. W IV kw. 2013 r. przekroczył on prognozowany przez ekspertów próg 5 proc. - mówi Terlecki.

Największy skok zatrudnienia odnotowały duże firmy produkcyjne "Nowoczesnej Gospodarki", zatrudniające powyżej 500 pracowników (6,07 proc.), ale zaraz za nimi uplasowały się mniejsze firmy usługowe, zatrudniające poniżej 500 pracowników (6,01 proc.), co stanowiło długo wyczekiwany sygnał poprawy koniunktury w sektorze usług.

Ostatni kwartał był najlepszy w skali roku

W skali całego roku wzrost zatrudnienia w najbardziej innowacyjnych przedsiębiorstwach był mniejszy niż w ostatnim kwartale i uplasował się na poziomie 4,06 proc., wzrost wyniósł 5,99 proc. w firmach produkcyjnych i 3,17 proc. w firmach usługowych.

Terlecki przekonuje, że jeśli większość polskich firm weźmie przykład z "Nowoczesnej Gospodarki" w kwestii ogólnej strategii biznesowej, w kolejnych kwartałach będziemy obserwować jeszcze większe wzrosty zatrudnienia, a w konsekwencji także dynamiczny rozwój całej polskiej gospodarki.

Czym jest "Nowoczesna Gospodarka"?

Raport "Zatrudnienie w Nowoczesnej Gospodarce" jest przygotowywany przez ADP Polska cyklicznie - w formie podsumowań kwartalnych i rocznych.

Pod uwagę brane są przedsiębiorstwa będące liderami rynku w swoich branżach - innowacyjne, elastyczne organizacyjnie, często posiadające kapitał zagraniczny i stosujące zaawansowane technologicznie narzędzia. Wśród przebadanych branż są: sprzedaż detaliczna, usługi, produkcja, telekomunikacja i IT, finanse oraz farmacja.

- Są to firmy, które nieustanie dążą do doskonalenia i polepszania swojej działalności. Przejawia się to m.in. we wdrażaniu nowych rozwiązań technologicznych. Te firmy, mając czas i energię, mogą zdobywać nowe rynki i klientów - tłumaczy Kubeczek. - Pojęcie "Nowoczesna Gospodarka" dotyczy firm z różnych branż. Mogą być to przedsiębiorstwa, które faktycznie zajmują się nowymi technologiami, ale także np. z rynku meblarskiego czy handlowego - dodaje.

Autor: ToL//bgr / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Oskar Geryn