Rośnie rentowność polskich obligacji. Inwestorzy sprzedaję przed wejściem w życie zmian w OFE

Najnowsze

sxc.huInwestorzy zagraniczni sprzedają polskie papiery przed wejściem w życie zmian w OFE

W piątek po południu rentowności obligacji 10-letnich wzrosły o 10 punktów bazowych wobec czwartkowego zamknięcia. Inwestorzy zagraniczni sprzedają bowiem polskie papiery przed wejściem w życie zamian w funkcjonowaniu OFE.

Z początkiem lutego Otwarte Fundusze Emerytalne będą musiały przekazać do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych 51,5 procent swoich aktywów, które stanowią obecnie ich część obligacyjną.

Większe straty

- Banki londyńskie agresywnie weszły na rynek i oferują polskie papiery, rentowności 10-latek podskoczyły już do poziomu 4,7 procent - powiedział diler długu z warszawskiego banku. - To zapewne związane z rychłym transferem obligacji OFE do ZUS, a płynność jest niska, więc łatwo przesunąć rynek - dodał.

Dilerzy poinformowali, że obligacje pięcioletnie traciły jeszcze więcej, bo około 15 punktów bazowych, a ich rentowność osiągnęła poziom 4,05 procent.

Plan w lutym

Ministerstwo finansów poinformowało w piątek o przesunięciu planu podaży dotyczącej papierów skarbowych na luty z powodu wahań na rynkach transferu z OFE do ZUS. Publikacja miała nastąpić dziś.

23 stycznia ministerstwo finansów sprzedało obligacje za 12 mld 129,7 mln zł. Zdaniem wiceministra finansów Wojciecha Kowalczyka przetarg był rekordowy pod względem wartości; dzięki niemu resort ma sfinansowane 50 proc. potrzeb pożyczkowych na 2014 rok.

Na początku stycznia minister finansów Mateusz Szczurek poinformował, że resort finansów chce do końca stycznia sfinansować połowę potrzeb pożyczkowych na 2014 rok. Wówczas ministerstwo miało sfinansowane ok. 35 proc. tegorocznych potrzeb pożyczkowych, które oszacowano na ok. 132 mld zł.

Autor: mn/klim/ / Źródło: Reuters, tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu