Ropa najdroższa od 2,5 roku

TVN24 Biznes

Aktualizacja:
sxc.huCeny ropy w Nowym Jorku są najwyższe od 2,5 roku

Notowania ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku rosną i są najwyższe od 30 miesięcy. Według maklerów napędza je spodziewany wzrost popytu na paliwa po danych z rynku pracy w USA.

Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate w dostawach na maj na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku podrożała rano (cz. europejskiego) o 80 centów. Jej cena osiągnęła poziom 108,74 dolarów.

To najwyższa cena tego surowca w USA od 24 IX 2008 r.

Ropa Brent z Morza Północnego w dostawach na maj na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie podrożała zaś o 45 centów - do 119,15 dolarów za baryłkę.

Optymistyczny obraz amerykańskiego bezrobocia

- Dane z rynku pracy w USA malują dobry obraz - mówi Jonathan Barratt, dyrektor zarządzający Commodity Broking Services Pty w Sydney. - Ale inwestorzy nadal też niepokoją się o konflikt w Libii - dodaje.

Stopa bezrobocia w USA w marcu wyniosła 8,8 proc. wobec 8,9 proc. w lutym - podał w piątek amerykański Departament Pracy. W marcu liczba miejsc pracy w sektorach pozarolniczych wzrosła o 216 tys., podczas gdy w lutym wzrosła o 194 tys. po korekcie.

Liczba miejsc pracy w amerykańskim sektorze prywatnym wzrosła natomiast w marcu o 230 tys., podczas gdy w lutym wzrosła o 240 tys. po korekcie.

Analitycy spodziewali się w marcu stopy bezrobocia w USA na poziomie 8,9 proc. oraz, że liczba miejsc pracy w sektorach pozarolniczych wzrośnie o 190 tys., a w sektorze prywatnym - o 206 tys.

W Libii siły rządowe w niedzielę kontynuowały ostrzał miasta Jafran na południowy zachód od stolicy kraju, Trypolisu. Atakowanej przez siły Muammara Kaddafiego Misracie grozi katastrofa humanitarna, brakuje wody, prądu, leków. Misrata jest ostatnim bastionem powstańców w zachodniej Libii, położonym ok. 200 km na wschód od Trypolisu. Od tygodni są oni otoczeni tam przez siły Kaddafiego.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu

Raporty: