Putin i Merkel przełamują lody. Wspólnie otworzyli Targi w Hanowerze


Kanclerz Niemiec Angela Merkel i prezydent Rosji Władimir Putin otworzyli w niedzielę w Hanowerze Międzynarodowe Targi Przemysłowe. W tym samym czasie kilkaset osób protestowało przeciwko polityce Putina.

Merkel powiedziała, że otwarte społeczeństwo jest gwarantem dobrobytu. - Jesteśmy przekonani, że warunkiem (dobrobytu) jest wolne społeczeństwo obywatelskie - zaznaczyła szefowa niemieckiego rządu podczas ceremonii otwarcia targów. Zaapelowała do Putina, by "dał szansę" organizacjom pozarządowym, które są "awangardą innowacji".

Putin skoncentrował się na ekonomicznych aspektach stosunków swego kraju z Niemcami.

- Wzajemne zaufanie i koordynacja polityki gospodarczej między Rosją i Niemcami oraz dialog rosyjskich i niemieckich elit gospodarczych jest bardzo ważny - powiedział prezydent Rosji, podkreślając, że dzięki "partnerskim stosunkom" oba kraje odnosiły dotychczas duże sukcesy. Zapewnił, że będzie się osobiście angażował na rzecz wzmocnienia gospodarczych kontaktów.

Merkel zaznaczyła, że Rosja przeżywa obecnie dynamiczny rozwój gospodarczy, a Niemcy są jej ważnym partnerem handlowym. - Utrzymujemy (z Rosją) ścisłe i intensywne stosunki - powiedziała, zapowiadając, że kontrowersyjne polityczne tematu poruszy podczas wieczornego spotkania z Putinem.

Demonstracje przed targami

Przed wejściem na teren targów w stolicy Dolnej Saksonii zgromadziło się około 350 demonstrantów - podała agencja dpa. "Zostawcie NGOs w spokoju" i "Stop politycznemu terrorowi" oraz "Putin nieskazitelnym dyktatorem" - głosiły napisy na transparentach niesionych przez uczestników protestu.

To ostatnie hasło nawiązywało do wypowiedzi kanclerza Gerharda Schroedera, który w czasie swego urzędowania (1998 - 2005) nazwał Putina "nieskazitelnym demokratą".

Rosja jest w tym roku krajem partnerskim międzynarodowej imprezy, uważanej za największe na świecie spotkanie przedstawicieli branży przemysłowej. Uczestniczy w niej ponad 6,5 tys. wystawców z 62 krajów, w tym 176 z Rosji. Najwięcej wystawców przyjechało z Chin - 734.

Zimno na linii Berlin-Moskwa

Stosunki gospodarcze między Niemcami i Rosją rozwijają się pomyślnie - wymiana handlowa przekroczyła w zeszłym roku 80 mld euro i była o 6,9 proc. większa niż w 2011 roku. Niemiecki eksport do Rosji wzrósł o ponad 10 proc. Rosja zainwestowała w Niemczech 8 mld euro, Niemcy w Rosji aż 28 mld.

Natomiast stosunki polityczne między Berlinem a Moskwą znajdują się w głębokim kryzysie. Jedną z przyczyn są kontrole i przeszukania przeprowadzone przez rosyjskie władze pod koniec marca w biurach niemieckich fundacji działających na terenie Rosji, w tym w związanej z rządzącą CDU Fundacji im. Konrada Adenauera oraz zbliżonej do opozycyjnej SPD Fundacji im. Friedricha Eberta.

Funkcjonariusze rosyjskich służb zarekwirowali podczas jednej z akcji komputery w siedzibie Fundacji Adenauera w Petersburgu, co wywołało zdecydowaną reakcję niemieckiego MSZ. Szef niemieckiej dyplomacji Guido Westerwelle wezwał ministra pełnomocnego ambasady Rosji w Berlinie, by zakomunikować mu, że postępowanie rosyjskich władz jest dla niemieckiego rządu "nie do zaakceptowania" - krok bez precedensu w niemiecko-rosyjskich stosunkach ostatnich lat.

NGO mogą w Rosji działać

W wywiadzie dla niemieckiej telewizji publicznej ARD w piątek Putin bronił postępowania rosyjskich służb wobec organizacji pozarządowych. - Nikt nie zakazuje im działalności. Prosimy tylko, by przyznały: tak, prowadzimy działalność polityczną, ale finansowani jesteśmy z zagranicy - powiedział prezydent Rosji.

W maju 2012 roku Putin podpisał ustawy zaostrzające kontrolę nad organizacjami pozarządowymi w Rosji; te, które otrzymują fundusze z zagranicy, muszą się zarejestrować jako "zagraniczni agenci". Na tej podstawie rosyjskie służby przeprowadziły liczne kontrole w siedzibach NGO, w tym w siedzibie Memoriału.

Putin i Merkel dokonają w poniedziałek rano wspólnie uroczystego obchodu targów. Targi Przemysłowe w Hanowerze, odbywające sie pod hasłem "zintegrowany przemysł", potrwają do 12 kwietnia.

Autor: zś//kdj / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości

- Ten projekt jest gotowy, zaraz będzie zrealizowany, ponieważ kwestia jest owszem finansowa, ale nie tylko. Przede wszystkim chodzi o pewien mechanizm jak ten zasiłek ma funkcjonować - powiedziała Marzena Okła-Drewnowicz, minister do spraw polityki senioralnej Polski na antenie TVN24 pytana o kwestię podwyżki zasiłku pogrzebowego.

Okła-Drewnowicz: podwyżka zasiłku pogrzebowego jest "na finiszu"

Okła-Drewnowicz: podwyżka zasiłku pogrzebowego jest "na finiszu"

Źródło:
TVN24

Kto ma rację - najemca czy wynajmujący? Jakie prawa i obowiązki mają obie strony? I czy ocena poziomu bieli ścian to już przesada? - Z prawnego punktu widzenia muszę powiedzieć: to zależy - komentuje mecenas Katarzyna Trojanowska-Janik, specjalistka w zakresie prawa nieruchomości. Podkreśla jednak, że wynajmujący muszą być gotowi na to, że mieszkania się niszczą.

Właściciel sprawdza ściany z latarką, lokator kroi na blacie. Co wolno w wynajętym mieszkaniu?

Właściciel sprawdza ściany z latarką, lokator kroi na blacie. Co wolno w wynajętym mieszkaniu?

Źródło:
tvn24.pl

Firma Northvolt kończy działalność związaną z rozwojem i produkcją magazynów energii w Gdańsku - ogłosili przedstawiciele firmy. Jak dodano, koncern szuka kupca na zakład w tym mieście.

Firma zamyka fabrykę w Polsce. "Trudna decyzja"

Firma zamyka fabrykę w Polsce. "Trudna decyzja"

Źródło:
PAP

Rząd w Oslo widzi w nowych inwestycjach w branżę paliwową szansę na pobudzenie gospodarki i wzmocnienie kursu swojej waluty. Planuje przeznaczyć na nie w przyszłym roku rekordową kwotę ćwierć biliona koron, czyli 23 miliardów dolarów.

Gigantyczne paliwowe inwestycje w Norwegii

Gigantyczne paliwowe inwestycje w Norwegii

Źródło:
PAP

Orange Polska ostrzega przed SMS-ami, w których oszuści podszywają się pod tego operatora. Wiadomości dotyczą rzekomej konieczności aktywacji konta.

Uwaga na takie SMS-y

Uwaga na takie SMS-y

Źródło:
tvn24.pl

Główny Inspektorat Sanitarny poinformował o przekroczeniu dopuszczalnego poziomu pestycydu w herbacie czarnej liściastej. "Nie należy spożywać partii produktów określonych w komunikacie" - zaapelował GIS.

Partie herbaty wycofane ze sklepów. "Zagrożenie dla zdrowia"

Partie herbaty wycofane ze sklepów. "Zagrożenie dla zdrowia"

Źródło:
tvn24.pl

Aż 5,5 tysiąca miejsc pracy ma zostać zlikwidowanych w zakładach niemieckiego producenta części samochodowych Bosch.

Gigant zapowiada ogromne zwolnienia

Gigant zapowiada ogromne zwolnienia

Źródło:
PAP

Minister spraw wewnętrznych Tomasz Siemoniak podpisał rozporządzenie wprowadzające obowiązek stosowania czujek pożarowych w lokalach mieszkalnych. "Nadrzędnym celem tej zmiany jest ograniczenie liczby ofiar śmiertelnych i osób rannych w pożarach oraz zatruć tlenkiem węgla, czyli czadem" - napisano w uzasadnieniu rozporządzenia.

Nowy obowiązek dla właścicieli mieszkań

Nowy obowiązek dla właścicieli mieszkań

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. Obecnie kumulacja wynosi 520 milionów złotych. W Polsce odnotowano pięć wygranych czwartego stopnia w wysokości ponad 224 tysięcy złotych. Oto liczby, które wylosowano 22 listopada 2024 roku.

Wielka kumulacja w Eurojackpot

Wielka kumulacja w Eurojackpot

Źródło:
tvn24.pl

Wiceprezes Microsoftu Brad Smith zaapelował do Donalda Trumpa o "silniejsze przeciwdziałanie" cyberatakom Chin, Rosji oraz Iranu w związku z falą finansowanych przez te kraje ataków hakerskich. Jak dodał, choć administracja Joe Bidena poczyniła postępy w zakresie cyberbezpieczeństwa, to "konieczne są dalsze działania".

Wiceprezes giganta apeluje do Trumpa

Wiceprezes giganta apeluje do Trumpa

Źródło:
PAP

Amerykański przedsiębiorca z Miami, Stephen P. Lynch, stara się kupić gazociąg Nord Stream 2, uszkodzony w 2022 roku w wyniku aktu sabotażu - powiadomił w piątek dziennik "Wall Street Journal". Lynch uważa, że przejęcie gazociągu odpowiada interesom USA w perspektywie długookresowej i zwiększa szanse na pokój w Ukrainie.

Przedsiębiorca z Miami chce kupić Nord Stream 2

Przedsiębiorca z Miami chce kupić Nord Stream 2

Źródło:
PAP

Osiem modeli, łącznie 378 samochodów osobowych marki Volvo zostało objętych przez producenta kampanią naprawczą - poinformował UOKiK. Jak podano, pedał hamulca mógł zostać zamontowany niezgodnie ze specyfikacją producenta.

Volvo wzywa do warsztatów. Problem z hamulcem

Volvo wzywa do warsztatów. Problem z hamulcem

Źródło:
tvn24.pl

Senat przyjął w piątek nowelizację ustawy powodziowej bez poprawek. Przewiduje ona ułatwienia w udzielaniu pomocy osobom i instytucjom, które ucierpiały we wrześniowej powodzi w południowo-zachodniej Polsce.

Pomoc dla powodzian. Jest decyzja Senatu

Pomoc dla powodzian. Jest decyzja Senatu

Źródło:
PAP

PKO BP, ING Bank Śląski, mBank, Bank Pocztowy i Velo Bank - klienci tych banków muszą się przygotować na utrudnienia z powodu prac serwisowych zaplanowanych na najbliższe dni. W niektórych przypadkach pojawią się trudności z aplikacją, płatnościami, a także wypłatą pieniędzy z bankomatów.

Utrudnienia w bankach. "Płatność nie będzie możliwa"

Utrudnienia w bankach. "Płatność nie będzie możliwa"

Źródło:
tvn24.pl

Cyfrowi wydawcy są zaniepokojeni. Google zapowiedział testowe usunięcie z wyszukiwarki treści publikowanych przez media informacyjne. Zmiana ma dotyczyć jednego procenta użytkowników, ale i tak to ruch niepokojący, pewnego rodzaju presja i straszak. Materiał magazynu "Polska i Świat". Całe wydanie dostępne w TVN24 GO.

"Mały test, który jest bardzo dużym ostrzeżeniem"

"Mały test, który jest bardzo dużym ostrzeżeniem"

Źródło:
TVN24

W miastach liczących ponad 100 tysięcy mieszkańców zostanie wprowadzony obowiązek ustanawiania stref czystego transportu w przypadku przekroczenia dopuszczalnego poziomu dwutlenku azotu w powietrzu - wynika z nowelizacji ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych uchwalonej w czwartek przez Sejm.

Sejm zadecydował w sprawie stref czystego transportu

Sejm zadecydował w sprawie stref czystego transportu

Źródło:
PAP

Popyt na hydraulików i elektryków w tym roku jest rekordowy, a jego dynamika wciąż rośnie – wynika z danych Oferteo, przygotowanych dla "Rzeczpospolitej", która publikuje je w piątkowym wydaniu.

Zapotrzebowanie na te usługi jest rekordowe. Nawet miesiąc oczekiwania

Zapotrzebowanie na te usługi jest rekordowe. Nawet miesiąc oczekiwania

Źródło:
PAP

Podniesienie kwoty świadczenia z funduszu alimentacyjnego z 500 do 1000 złotych miesięcznie zakłada nowelizacja ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów, którą w czwartek uchwalił Sejm. Nowela trafi teraz pod obrady Senatu.

Kwota świadczenia ma wzrosnąć o 100 procent. Sejm daje zielone światło

Kwota świadczenia ma wzrosnąć o 100 procent. Sejm daje zielone światło

Źródło:
PAP

Sejm skierował w czwartek do prac w komisjach finansów i zdrowia dwa rządowe projekty zakładające obniżenie składki zdrowotnej płaconej przez przedsiębiorców oraz likwidację składki od zbycia środków trwałych. Izba odrzuciła w pierwszym czytaniu projekt poselski autorstwa PiS dotyczący składki.

Co ze składką zdrowotną? Trzy pomysły, trzy decyzje

Co ze składką zdrowotną? Trzy pomysły, trzy decyzje

Źródło:
PAP

Finanse publiczne to nasze wspólne dobro, dlatego zwiększamy nad nimi niezależną i demokratyczną kontrolę - napisał na portalu X minister finansów Andrzej Domański. W czwartek Sejm uchwalił ustawę o Radzie Fiskalnej.

Nowa instytucja w Polsce. "Zwiększamy kontrolę"

Nowa instytucja w Polsce. "Zwiększamy kontrolę"

Źródło:
PAP

Sejm uchwalił w czwartek nowelizację ustawy przesuwającej start systemu kaucyjnego w Polsce o dziewięć miesięcy - na 1 października 2025 roku. Nowela - poza zmianą terminu startu systemu - wprowadza także szereg zmian usprawniających jego działanie.

Rewolucja w sklepach przesunięta. Sejm za nowym terminem

Rewolucja w sklepach przesunięta. Sejm za nowym terminem

Źródło:
PAP