Prezydent wetuje Palikota

Najnowsze

Aktualizacja:

Perspektywa odrolnienia wszystkich gruntów w miastach oddaliła się. Prezydent Lech Kaczyński zawetował nowelizację ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych. - To niepotrzebna i zła decyzja pana prezydenta - komentuje w TVN24 współautor projektu Janusz Palikot z PO. - Wymiar polityczny tej sprawy nie jest szczególnie duży, a znacznie gospodarcze ogromne - dodał.

Projekt nowelizacji przygotowała sejmowa komisja "Przyjazne Państwo" kierowana przez posła PO Janusza Palikota. W pierwotnej wersji odrolnieniu miały podlegać tylko grunty rolne w klasach od czwartej do szóstej. Potem odrolnienie rozszerzono na wszystkie grunty miejskie. Proponowanym zmianom sprzeciwiali się samorządowcy.

I właśnie na sprzeciwie samorządowców oparł swoje uzasadnienie Lech Kaczyński. Prezydent wspomniał także o wniosku o weto, które wystosowało do niego Towarzystwo Urbanistów Polskich i Prezydium Komitetu Przestrzennego Zagospodarowania Kraju Polskiej Akademii Nauk.

Dewastacja i niekontrolowany rozwój budownictwa

Jak podkreślił prezydent, powołując się na ekspertyzy, wejście w życie ustawy w obecnym kształcie, przy nieskutecznym systemie planowania przestrzennego, może doprowadzić do dewastacji cennych przyrodniczo fragmentów krajobrazu, wzrostu ruchu samochodowego i niekontrolowanego rozwoju budownictwa.

"Argumenty absurdalne, żeby nie powiedzieć idiotyczne"

Głos w sprawie zajął przewodniczący komisji "Przyjazne Państwo" Janusz Palikot. - To niepotrzebna i zła decyzja prezydenta - stwierdził w TVN24 poseł PO. Jego zdaniem, prezydencka decyzja miała charakter polityczny. - Nie chcę mi się wierzyć, że prezydent jest aż tak małostkowy, ale z drugiej strony nie miał żadnych merytorycznych argumentów - dodał.

Poseł PO nazwał argumenty Lecha Kaczyńskiego "śmiesznymi". - Są tak śmieszne, że aż absurdalne, żeby nie powiedzieć idiotyczne - kontynuował szef komisji "Przyjazne Państwo". - Wielkość produkcji rolnej nie jest przecież zagrożona, a decyzja o odrolnieniu gruntów rolnych w miastach ożywiłaby gospodarkę - przekonywał Palikot.

Źródło: PAP