Sejm przyjął weto prezydenta do ustawy o funduszach dożywotnich emerytur kapitałowych. Lech Kaczyński zawetował ustawę w połowie stycznia argumentując, iż niedostatecznie zabezpiecza ona interesy przyszłych emerytów.
Ustawa przewidywała utworzenie funduszy wypłacających przyszłym emerytom świadczenia z OFE.
Funduszami tymi miały zarządzać zakłady emerytalne pobierające za swoje usługi opłaty w wysokości do 3,5 proc. kwot wypłacanych emerytom. Kwoty gromadzone w funduszach nie miały podlegać waloryzacji, a rosnąć miały tylko wtedy, gdyby fundusze miały zyski.
- Podstawowym powodem, dla którego pan prezydent odmówił podpisania ustawy o dożywotnich emeryturach kapitałowych jest to, że w jej przepisach brak jest realnej ochrony sytuacji przyszłych emerytów i świadczeń, jakie mają oni otrzymywać przed skutkami ewentualnych kryzysów finansowych - wyjaśniał w styczniu prezydencki minister Andrzej Duda.
Większość 3/5 niezbędna do ponownego uchwalenia ustawy wynosiła 276 posłów. Za ponownym uchwaleniem ustawy, czyli odrzuceniem weta prezydenta, było 217 posłów, przeciw opowiedziało się 200, nikt nie wstrzymał się od głosu.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24