Pracę tracimy wolniej

TVN24 Biznes

Aktualizacja:
TVN24Bezrobocie wciąż rośnie

Stopa bezrobocia w październiku 2009 roku wyniosła 11,1 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny. We wrześniu było to 10,9 proc. W urzędach pracy w końcu października zarejestrowanych było 1.744,3 tys. bezrobotnych. To duża liczba, ale bezrobocie rośnie wolniej, niż oczekiwano.

Wiceminister pracy i polityki społecznej Czesława Ostrowska powiedziała w TVN CNBC Biznes, że według obecnych szacunków resortu stopa bezrobocia nie przekroczy w tym roku 12 procent. Tymczasem w tegorocznej ustawie budżetowe zapisano, że w grudniu będzie to 12,5%.

To jak dotąd najbardziej optymistyczna prognoza. Analitycy mówili o bezrobociu sięgającym nawet 15 procent.

Wiceminister Ostrowska przyznaje, że zwykle w sezonie zimowym bezrobocie rośnie. W związku z tym przewiduje wzrost także i teraz, jednak uważa, że wzrost nie będzie tak dramatyczny.

GUS ma i gorsze wiadomości...

Główny Urząd Statystyczny podał w środę także, że liczba nowych zamówień w polskim przemyśle spadła w październiku 2009 roku o 20,3 proc., w porównaniu do tego samego miesiąca rok wcześniej. We wrześniu taki spadek wyniósł 19,2 proc.

W ujęciu miesięcznym zamówienia spadły o 5,7 proc. w porównaniu ze wzrostem o 25,2 proc. we wrześniu 2009 roku.

Wskaźnik nowych zamówień w przemyśle pokazuje rozwój popytu na wyroby i usługi. Służy on do oceny przyszłej produkcji.

GUS podał również, że w okresie styczeń-październik 2009 wydajność pracy w polskim przemyśle nie zmieniła się w porównaniu do analogicznego okresu 2008 roku.

Nastąpiło to przy mniejszym o 5,4 proc. zatrudnieniu i wzroście przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto o 4,4 proc. (r/r).

Źródło: TVN CNBC Biznes, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24